Судове рішення #12414300

Справа 2-а-478 -10  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

6 грудня 2010 року   Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі: головуючого судді -       Канівця Л.Ф.,  

при секретарі –             Венгловській О.С.,  

позивачки -             ОСОБА_1,  

представника позивачки –         ОСОБА_2,  

представника відповідача -         Ганейчук І.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Володимир-Волинський адміністративну справу за позовом   ОСОБА_1   до Управління Пенсійного Фонду  України в                                        м. Володимир-Волинському про визнання неправомірними дії Управління пенсійного фонду у м. Володимир-Волинський  та зобов’язати УПФУ в                      м.  Володимир –Волинський провести перерахунок та виплату  пенсії., -  

ВСТАНОВИВ :  

23 листопада  2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в                                   м. Володимир-Волинський про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті в передбаченому законом розмірі основної та додаткової пенсій як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок і виплату основної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст.ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Позивачка в позовній заяві посилається на ту обставину, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС  1 категорії .Від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварій на ЧАЕС, її визнано інвалідом 2-ї групи довічно. У зв'язку з цим вона має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.  

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має право на пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.  

Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, які віднесені до 1 категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема інвалідам ІІ групи –  в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено ст. 53 цього Закону, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.  

На її прохання здійснити перерахунок пенсії відповідно до вимог зазначеного вище закону, відповідач своїм листом від 28.10.2010 року                         № 2778/0610-77 відмовив їй у перерахунку пенсії та повідомив, що розмір її пенсії обчислений відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів».  

Із зазначеними діями відповідача вона не згідна та вважає, що вони порушують її права і не відповідають вимогам діючого законодавства, а тому просить зобов’язати відповідача з 01 червня  2010 року здійснити перерахунок і виплату їй основної та додаткової пенсії, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо мінімального розміру основної пенсії, не нижче 8-ми мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії – в розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, враховуючи розмір мінімальної пенсії за віком, визначений ч.1 ст. 28 Закону України від 09.07.2003р. «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ч. 3 ст. 4 Закону України від 15.07.1999р. «Про прожитковий мінімум».  

У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1  та її представник – ОСОБА_2 позов підтримали  та просять його задовольнити, покликаючись на зазначені обставини та обставини зазначені в позовній заяві.  

У судовому засіданні представник відповідач – Чишій Б.Л. позов не визнала суду пояснила , що УПФУ у м.Вол.- Волинський діяло в межах повноважень, наданих йому законами України, підзаконними нормативно-правовими актами та здійснювало нарахування пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету».  

Крім того, положення ст. 28 Закону України  “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” щодо мінімального розміру пенсії за віком не застосовується при  призначенні пенсії за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування».  

Просить у задоволенні позову відмовити.  

Заслухавши пояснення осіб , які беруть участь у справі , перевіривши матеріали справи , суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.  

Судом встановлено, що позивачка по справі ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. Від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації аварій на ЧАЕС, її визнано інвалідом 2-ї групи довічно, особою, яка прирівняна до інвалідів війни.  

Обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання  і пенсії  у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської  катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, однак надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів  України   не  означає,  що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону, в тому числі й інших законів, якими встановлено розміри мінімальної пенсії за віком.  

Зі статей 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.  

Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.  

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Оскільки позивачці слід визначати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.  

Суд вважає, що в частині зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати державну та додаткову пенсії згідно з ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  слід відмовити оскільки предметом судового захисту можуть бути тільки порушені, невизнані чи оспорювані права, а на момент розгляду справи факт порушення права позивача відсутній, а  тому слід здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачці у починаючи з 01.06.2010 року по 31.12.2010 року.  

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що по адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.  

Відповідачем не доведено правомірності дій щодо нарахування пенсії позивачці , як учасниці ліквідації аварії на ЧАЕС та інваліду 2 групи.  

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина четверта статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.  

Тому суд приходить до висновку, що дії Управління пенсійного фонду України в м. Володимир-Волинський з приводу відмови у перерахунку призначеного  позивачу розміру пенсії, визначеному ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід визнати неправомірними та зобов'язати виплатити недоплачені суми пенсії.  

  КЕРУЮЧИСЬ   ст.ст.9,11,71,158-161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України  ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,               ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування », суд -  

ПОСТАНОВИВ:  

Позов ОСОБА_1 . задовольнити .  

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі - Волинському Волинської області щодо відмови   ОСОБА_1   в перерахунку та виплаті пенсії     .  

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі - Волинському , Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії   ОСОБА_1   у відповідності до ч.1 ст. 50 , ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.06.2010 року по 31.12.2010 року.  

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом     десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом     десяти днів з дня отримання копії постанови.  

Головуючий :  

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація