Судове рішення #12414213

  Справа № 2-а-3374/2010  

  П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

30 листопада 2010 року Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого-судді Ганзя О.Д., при секретарі Дячковій А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління  Пенсійного Фонду України в м. Ромни Сумської області про зобов’язання здійснити перерахунок основної та щомісячної додаткової пенсії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції, -  

В С Т А Н О В И В:  

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом. Свої вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії постраждалих осіб та є інвалідом ІІІ групи. 27.08.2010 року він звернувся до УПФУ в м. Ромни із заявою про перерахунок розміру основної щомісячної та додаткової пенсії на підставі положень Законів України  «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з відповідним послідуючим перерахунком основної пенсії із розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та призначити щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю 50 % мінімальної пенсії за віком.  

Листом № І/112 від 08.09.2010 року його повідомлено про те, що пенсію призначено  за іншим нормативно-правовим актом. Перерахунок пенсії з 01.07.2008 року здійснено   на підставі постанови КМУ  № 654 від 16.07.2008 року “Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”.  

З вказаним перерахунком пенсії позивач не згоден, тому звернувся до суду з адміністративним позовом у якому прохає суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в  місті Ромни Сумської області здійснити йому перерахунок та виплату пенсії по інвалідності 3 групи 1 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції відповідно до статей ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01 вересня 2010 року включно.  

Позивач ОСОБА_1 надав суду заяву з проханням розгляд справи провести у його відсутності, позовні вимоги підтримує і прохає їх задовольнити.  

Від відповідача УПФУ в м. Ромни надійшов лист з проханням справу розглянути у відсутності їхнього представника, в задоволенні відмовити.  

В наданих письмових заперечення на позов УПФУ в м. Ромни прохає відмовити в задоволенні позову. Свої заперечення мотивує тим, що пенсія позивачу призначена  згідно Закону України № 796-ХІІ від 28.09.1991 року «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також зазначає, що визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише в ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , але при цьому згідно ч.3 цієї статті мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом. Згідно ч.5 ст. 54  Закону № 796-ХІІ порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається  Кабінетом Міністрів України. Попередньо порядок обчислення пенсії визначався постановою КМУ № 1 від 03.01.2002 року, з 22.05.2008 року постановою КМУ № 530 , а з 01.07.2008 року – постановою КМУ № 654 від 16.07.2008 року. Також зазначає, що пенсія, яку одержував позивач в 2007-2010 роках не була нижчою за розмір, встановлений законодавством України. Свої дії відповідач вважає законними і підстав для перерахунку пенсії позивачу не вбачає.  

Суд вважає , що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, враховуючи наступне.  

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій, це зокрема, державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.  

Відповідно до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (чинної на час виникнення спірних правовідносин) особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами третьої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.  

Судом встановлено, що  ОСОБА_1 є інвалідом 3-ої групи за захворюванням, яке пов'язане з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і належить до осіб категорії 1, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 5), перебуває на обліку в УПФ України в м. Ромни Сумської області.  

Йому призначені державна та додаткова пенсії відповідно до положень статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір яких обчислений у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України постанову Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету». Як зазначена постанова Кабінету Міністрів України, так і постанова від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” не відповідають вимогам Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому судом   не беруться   до уваги .  

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997р. № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону № 796 - XII. А в п. 2 постанови від 3 січня 2002р. № 1 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають   розмірам мінімальної пенсії за віком.  

27 серпня 2010 року позивач звернувся до УПФ України в м. Ромни з заявою про проведення перерахунку цих пенсій, відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та у з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законодавчими актами.  

Листом УПФ України в м. Ромни № І-112 від 08.09.2010 року позивачу в проведенні перерахунку пенсії було відмовлено (а. с. 3).  

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Відповідач неправомірно відмовив позивачу в задоволенні його заяви про перерахунок пенсії і його дії суперечать вказаним вимогам Конституції України.  

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.  

Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають статті 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.  

Також судом не береться до уваги положення частини п'ятої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених цим же Законом. Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок, не порушуючи положень цього Закону.  

При визначенні розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.  

Розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого законодавчого або нормативно-правового акту, які б визначали цей розмір або встановлювали інший розмір, немає.  

Тому, суд не приймає до уваги положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, оскільки наявність такої норми та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду,  заподіяну  здоров'ю,   виходячи  з  розміру мінімальної  пенсії  за  віком,  як  це   встановлене статтями 50 та 54 Закону.  

Крім того, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та статтями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щодо визначення розміру та виплати пенсій.  

Згідно з частиною третьою статті 67 вказаного Закону, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.  

Підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.  

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.  

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.  

Оскільки пенсія позивачу має визначитись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись з урахуванням нового розміру мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до положень частин 4, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами. Перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на її підвищення провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

Позивач звернувся до відповідача із заявою 27 серпня 2010 року, то ж перерахунок пенсії слід здійснити з  01 вересня 2010 року.  

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 7, 11, 71, 86, 159, 163 КАС України, ст. ст. 50, 54, 67 Закону  України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи” суд -  

П О С Т А Н О В И В:  

Позов ОСОБА_1 до Управління  Пенсійного Фонду України в м. Ромни Сумської області про зобов’язання здійснити перерахунок основної та щомісячної додаткової пенсії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції – задовольнити.  

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в  місті Ромни Сумської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності 3 групи 1 категорії учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції відповідно до статей ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01 вересня 2010 року по 30 листопада  2010 року включно.  

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.  

  СУДДЯ: підпис …  

КОПІЯ ВІРНА:  

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО  

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ                   О.Д. ГАНЗЯ  

  Повний текст постанови виготовлено 03 грудня 2010 року.  

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація