Судове рішення #12413442

СПРАВА № 2-2250/2010 р.  

Р І Ш Е Н Н Я  

ІМЕНЕМ     УКРАЇНИ  

  29 листопада  2010 року                 м. Білопілля  

  Білопільський районний суд Сумської області в складі:  

головуючого судді                   Свиргуненко Ю. М.          

при секретарі                                                                   Федорченко Г. В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля справу за   позовом ОСОБА_1 до Білопільської міської ради Сумської області, треті особи: Білопільська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -  

  В С Т А Н О В И В:  

  4 листопада 2010 року позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла мати ОСОБА_3. Після смерті батьків відкрилась спадщина, яку позивачка своєчасно на себе не оформила у зв’язку із незнанням діючого законодавства. Коли ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса щодо переоформлення спадщини батьків на себе, то їй було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв’язку з пропуском шестимісячного строку, встановленого законом для прийняття спадщини. А тому вона звернулася до суду з даним позовом.  

  В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позов підтримала, просила визначити їй додатковий строк, достатній для звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті батьків - ОСОБА_2 і ОСОБА_3, тривалістю в один місяць.  

  Представник відповідача – Білопільської міської ради в судове засідання не з’явився. Міський голова листом повідомив, що з позовом згодний, просив розглянути справу без участі представника міської ради.  

  Представник третьої особи – Білопільської державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився. Державний нотаріус ОСОБА_4 надіслала суду письмову заяву про слухання справи в її відсутність.  

  Заслухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи із наступного.  

  Судом встановлено, що батьками ОСОБА_1 були  ОСОБА_2 і ОСОБА_3 (а. с. 11, 12).  

  Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а. с . 13).  

  Мати позивачки - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а. с. 14).  

  Після смерті батьків позивачки залишилась спадщина, до складу якої ввійшов житловий будинок, розташований по вул. Куйбишева, 31 в м. Білопілля, а також земельна ділянка для будівництва і обслуговування житлового будинку і господарських будівель та для ведення підсобного господарства, розташована за зазначеною вище адресою (а. с. 15-25).  

  Згідно даних Білопільської районної державної нотаріальної контори від 12 листопада 2010 року, спадкова справа після ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, та ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року, не заводилась (а. с. 32).  

  Як пояснила у судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, протягом шести місяців з дня смерті батька та матері вона не подала заяву про прийняття спадщини у зв’язку із незнанням вимог діючого законодавства.  

Відповідно до п. 4 Перехідних положень Цивільного кодексу України (в редакції Закону 2003 року), його положення застосовуються до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто, після 1 січня 2004 року.  

Відповідно до ст. ст. 527, 529 ЦК України (в редакції Закону, 1963 року) спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.  

Згідно ст. ст. 525, 548 ЦК України (в редакції Закону, 1963 року) прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини, тобто, з дня смерті спадкодавця.  

Відповідно до п 1. Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом  України,  законами України від 2 вересня 1993 року, "Про нотаріат", від 23  червня 2005  року, "Про міжнародне приватне право",  іншими законами,  а  також  прийнятими  відповідно  до  них  підзаконними нормативно-правовими актами. Відносини спадкування регулюються правилами Цивільного Кодексу, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної  дати  застосовується чинне  на  той  час  законодавство,  зокрема,  відповідні  правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли  спадщина,  яка  відкрилася  до  набрання  чинності   Цивільним Кодексом і строк на її прийняття  не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.  

Судом встановлено, що батько позивачки - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. Строк прийняття спадщини після нього закінчився до вступу в законну силу чинного Цивільного Кодексу. Із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса ніхто не звертався. Таким чином, до правовідносин щодо поновлення позивачці пропущеного строку після смерті батька застосовуються положення Цивільного Кодексу України в редакції Закону 1963 року.  

Відповідно до ст. 550 ЦК України, в редакції Закону 1963 року, строк для прийняття спадщини, встановлений статтею 549 цього Кодексу, може бути продовжений судом, якщо він визнає причини пропуску строку поважними. Спадщина може бути прийнята після закінчення встановленого законом шестимісячного строку і без звернення до суду при наявності згоди на це всіх інших спадкоємців, які прийняли спадщину.  

Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця і народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.  

  Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.  

  Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.  

Через пропуск шестимісячного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини, ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право власності в порядку спадкування за законом і вільно розпоряджатися спадковим майном.  

Суд визнає причини пропуску позивачкою шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними і вважає за необхідне визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви при прийняття спадщини, тривалістю в один місяць з дня набрання чинності рішенням суду.  

  На підставі викладеного керуючись ст.ст. 1261, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 525, 527, 529, 548, 550 ЦК України (в редакції Закону, 1963 року), п 1. Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 4,10, 60,209,213,215  ЦПК України суд, -  

      В И Р І Ш И В:  

  Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.  

  Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батьків - ОСОБА_2 та ОСОБА_3, тривалістю в один місяць з дня набрання чинності рішенням суду.  

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня  його проголошення.  

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.  

  Суддя:                                                                                 підпис  

Вірно: Суддя  

Білопільського районного суду                                                             Ю.М. Свиргуненко  

  Довідка: Рішення набрало законної сили 10.12.2010  року, оригінал рішення знаходиться в суді у справі  № 2-2250/2010 р.  

  Суддя Білопільського районного суду                                                           Ю.М. Свиргуненко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація