СПРАВА № 2-2243/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2010 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Свиргуненко Ю. М.
при секретарі Федорченко Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля справу за позовом ОСОБА_1 до Нововирківської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа Білопільська державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
29 жовтня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його мати ОСОБА_2. Після її смерті відкрилась спадщина, яку позивач своєчасно на себе не оформив у зв’язку із незнанням діючого законодавства. Коли ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса щодо переоформлення спадщини матері на себе, то йому було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій у зв’язку з пропуском шестимісячного строку, встановленого законом для прийняття спадщини. А тому він звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав, просив визначити йому додатковий строк, достатній для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2, тривалістю в один місяць.
Представник відповідача – Нововирківської сільської ради Білопільського району Сумської області в судове засідання не з’явився. Сільський голова листом повідомив, що з позовом згодний, просив розглянути справу без участі представника сільської ради.
Представник третьої особи – Білопільської державної нотаріальної контори в судове засідання не з’явився. Державний нотаріус ОСОБА_3 надіслала суду письмову заяву про слухання справи в її відсутність.
Заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що матір’ю ОСОБА_1 була ОСОБА_2 (а.с. 8).
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а. с . 14).
За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений Нововирківською сільською радою 2 березня 1998 року, зареєстрований у реєстрі за №22, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_1 (а. с. 10).
З довідки Нововирківської сільської ради №157 від 15 жовтня 2010 року вбачається, що заповіт від імені ОСОБА_2, посвідчений виконавчим комітетом сільської ради 2 березня 1998 року і зареєстрований у реєстрі за №22, не змінювався і не відмінявся. ОСОБА_1 фактично прийняв спадщину після смерті матері шляхом догляду за будинком і земельною ділянкою (а. с. 17).
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,110 га, розташована на території Нововирківської сільської ради Білопільського району, яка належала померлій на підставі держаного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 від 15 грудня 2003 року (а. с. 11).
Згідно даних Білопільської районної державної нотаріальної контори від 05 листопада 2010 року, спадкова справа після ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 року, не заводилась (а. с. 20).
Як пояснив у судовому засіданні позивач ОСОБА_1, протягом шести місяців з дня смерті матері він не подав заяву про прийняття спадщини у зв’язку із незнанням вимог діючого законодавства.
Статтею 1233 ЦК України визначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Через пропуск шестимісячного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини, ОСОБА_1 позбавлений можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право власності в порядку спадкування за заповітом і вільно розпоряджатися спадковим майном.
Суд визнає причини пропуску позивачем шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними і вважає за необхідне визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви при прийняття спадщини, тривалістю в один місяць з дня набрання чинності рішенням суду.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 1233, 1235, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4,10, 60,209,213,215 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2, тривалістю в один місяць з дня набрання чинності рішенням суду.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: підпис
Вірно: Суддя
Білопільського районного суду Ю.М. Свиргуненко
Довідка: Рішення набрало законної сили 13.12.2010 року, оригінал рішення знаходиться в суді у справі № 2-2243/2010 р.
Суддя Білопільського районного суду Ю.М. Свиргуненко