Справа № 2-А-1256/10
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 листопада 2010 року Подільський районний суд м.Києва в складі:
головуючого - судді Зіміної В.Б.,
при секретарі: Сиваченко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Подільського районного суду м. Києва матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києва, Управління праці та соціального захисту населення Подільського району м.Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій відповідачів неправомірними про перерахунок пенсії, перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення;-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернувся до суду з вище зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС віднесеної до 1 категорії, інвалідом 3 групи захворювання, яке пов’язане з ліквідацією наслідків на ЧАЕС.
У відповідності до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір призначеної позивачу пенсії не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткової пенсії - 50% від мінімальної пенсії за віком.
Зазначена пенсія позивачці повинна бути нарахована та виплачена починаючи з дня звернення з заявою в Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м.Києва. Однак, до цього часу позивачка отримує значно нижчу пенсію, в зв’язку з чим вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але в цьому їй було відмовлено .
В зв’язку з чим позивачка ставить питання про визнання протиправними дій Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м. Києві, пов’язаних з виплатою основної та додаткової пенсії у розмірах, менших від встановлених ч.4 ст.54, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов’язання відповідача зробити перерахунок і виплатити позивачці пенсію в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 04.04.10р. з подальшим перерахунком.
Крім того, відповідно до вимог ст.48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачка має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.
Сторони у судовому засідання не з’явилась, надали суду заяви про розгляд справи у відсутність позивача та представників відповідачів.
Управління праці та соціального захисту населення Подільського району м.Києва надали письмові заперечення, де зазначили, що виплата щорічної допомоги на оздоровлення позивачу проводилась в розмірах, визначених у Постанові КМУ №562 від 12.07.05р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто відповідач діяв в межах своєї компетенції та у відповідності до вимог діючого законодавства. В зв’язку з чим відповідач просить в позові відмовити.
Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надали письмові заперечення в яких проти позову заперечують з тих же підстав та пояснили, що за 2010р. ними проведено перерахунок коштів на виплату щорічної допомоги на оздоровлення 18.05.10р. в розмірі 90 грн.
Суд, дослідивши матеріали справи, керуючись вимогами ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних в справі документів та вважає, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва, отримує основну та додаткову пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 3 групи, внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням робіт із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 11.08.98р, довідкою МСЕК серії КИЕ-1 № 034445 від 21.07.98р. та іншими матеріалами справи (а.с. 11-15).
Як вбачається з досліджених судом матеріалів справи основна та додаткові пенсії позивачу призначені відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ від 16.07.08р. № 654, які передбачають, що розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижче для інвалідів 3 групи – 980 грн., щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, для інвалідів 3 групи становить 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч.1 ст.50, ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розмір пенсії для інвалідів 3 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком. Особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно Постанови КМУ №654 від 16.07.08р. Кабінет Міністрів України постановив установити починаючи з 01.07.08р. доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії досягли таких розмірів: в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986р., інвалідів 3 групи – 980 грн.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішення даного спору підлягають застосуванню ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» від 28.12.07р. текст ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено в такій редакції: особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах: інвалідам 3 групи – 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, частина 3 та 4 ст.54 змінена чотирма частинами такого змісту: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986р. по 3 групі інвалідності – 180% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 від 22.05.08р. за конституційним поданням Верховного Суду України і 101 народного депутата щодо відповідальності Конституції України окремих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік».
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08р., яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, внесення змін до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнано неконституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимоги позивача в частині зобов’язання відповідача зробити перерахунок і виплатити позивачу пенсію, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду 3 групи, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, як це передбачено ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 04.04.10р., підлягають задоволенню.
При цьому, слід також зазначити, що згідно вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка надбала чинності 31.10.06р. у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір пенсій та додаткових пенсій, визначений відповідно до ст.ст. 50, 54 цього Закону.
Поняття мінімального розміру пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначено в ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При цьому, в ч.3 цієї ж статті зазначено, що встановлений ч.1 мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно з цим Законом.
Крім того, як вбачається з досліджених судом документів щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 190 грн. за 2010р. була виплачена позивачці 18.05.10р. Розмір щорічної допомоги на оздоровлення, виплачених позивачу за 2010р. був визначений Управлінням праці та соціального захисту населення Подільської районної у м.Києві державної адміністрації у відповідності до Постанови КМУ №562 від 12.07.05р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою встановлений фіксований розмір зазначеної допомоги.
Статтею 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 3 групи, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішення даного спору підлягають застосуванню ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закон України «Про державний бюджет України на 2010р.», яким встановлений розмір мінімальної заробітної плати на 2010р., а тому вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
При цьому, слід також зазначити, що згідно вимог ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка надбала чинності 31.10.06р. у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність підвищується розмір пенсій та додаткових пенсій, визначений відповідно до ст.ст. 50, 54 цього Закону.
Поняття мінімального розміру пенсії за віком, що дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначено в ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». При цьому, в ч.3 цієї ж статті зазначено, що встановлений ч.1 мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розміру пенсій, призначених згідно з цим Законом.
З тих же підстав підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання дій відповідачів щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та здійсненні перерахунку раніше призначеної основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та нарахуванні й виплаті в заниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, неправомірними.
Судові витрати в частині задоволеннях вимог покласти на відповідача.
На підставі викладеного, ст.ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішення Конституційного Суду України від 22.05.08р., керуючись ст.ст. 99-100, 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд;-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління праці та соціального захисту населення Подільського району в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та здійсненні перерахунку раніше призначеної основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю та нарахуванні й виплаті в заниженому розмірі щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, неправомірними.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м.Києва зробити перерахунок ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, державної пенсії в розмірі, передбаченому ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що складає щомісяця не менше 6 прожиткових мінімумів для осіб, що втратили працездатність за період з 04.04.10р.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Подільському районі м.Києва зробити перерахунок ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі, передбаченому ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що складає щомісяця 50% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність за період з 04.04.10р.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації нарахувати ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, інваліду 3 групи, недоплачену суму одноразової допомоги на оздоровлення за 2010 рік, передбачену ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з чотирьох мінімальних заробітних плат на день здійснення виплати з урахуванням виплаченого.
Зобов’язати Київській міській центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплатити ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, інваліду 2 групи, недоплачену суму одноразової допомоги на оздоровлення за 2010 рік, передбачену ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з чотирьох мінімальних заробітних плат на день здійснення виплати з урахуванням виплаченого.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва в порядку та строки, встановлені законом. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1256/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Зіміна Вероніка Борисівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.10.2010
- Дата етапу: 15.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1256/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Зіміна Вероніка Борисівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.12.2010
- Дата етапу: 31.12.2010