Судове рішення #12406047

Справа № 2-82      

                                                                                                           2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

         23 вересня 2010 року  Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

                             головуючого: судді Приліпка В.М.

з участю секретаря – Петренко О.Г.

         розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Бахмачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, Бахмацької міської ради про визначення порядку користування земельною ділянкою, -

В С Т А Н О В И В :

        ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, вказуючи на те, що вона є власником 1\2 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що розташований в АДРЕСА_1 Інша 1\2 частина вказаного будинку належить на праві власності ОСОБА_2 Між нею та відповідачами виник спір щодо порядку користування земельною ділянкою, що знаходиться біля будинку. Просить суд визначити порядок користування земельною ділянкою, що розташована по АДРЕСА_1 та виділити їй в користування земельну ділянку, що становить половину площі, яка перебуває у користуванні співвласників за першим варіантом земельно-технічної експертизи, тобто 620,74 кв.м (по крапках Ж, Б, В, Г, Д), залишивши в загальному користуванні обох співвласників частину спільної земельної ділянки, площею 311, 53 кв.м (по крапках А, Ж, З, Е).

        В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат ОСОБА_4 уточнили позовні вимоги та просять визначити порядок користування земельною ділянкою, що розташована по АДРЕСА_1 за висновками судової будівельно-технічної експертизи складеної 29.07.2010 року експертами Чернігівського відділення Київського НДІСЕ за першим варіантом розподілу. Вказали, що даний варіант надасть право позивачки на можливість проходу та в”їзду до її частини будинковолодіння зі сторони вул.Жовтневої. Широкий в”їзд на подвір”я, розміром 7, 4 м, дозволить любому виду автотранспорту заїзджати до будинковолодіння позивачки. І тому даний варіант розподілу земельної ділянки, ніяким чином не ущемляє як прав позивачки, так і прав відповідачів.

        Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 позов визнали частково і пояснили, що вони є співласниками 1\2 частини будинку та користувачами спірної земельної ділянки по АДРЕСА_1 Вони не заперечують визначити порядок користування земельною ділянкою, що розташована по АДРЕСА_1 за висновками судової будівельно-технічної експертизи складеної 29.07.2010 року експертами Чернігівського відділення Київського НДІСЕ. Але просять визначити даний порядок користування земельною ділянкою за другим варіантом розподілу, оскільки за першим варіантом проїзжа частина дороги буде проходити за 1 метр від їхньої веранди, що буде створювати їм незручності під час проживання. За другим же варіантом експертизи ширина проїзжої частини буде складати 3, 5 м. І вони вважають, що даний варіант розподілу земельної ділянки, ніяким чином не ущемляє права позивачки і буде справедливим.

        Представник Бахмацької міської ради ОСОБА_5 позов визнав і не заперечує, щоб порядок користування земельною ділянкою між сторонами був встановлений відповідно до варіантів експертизи, проведеної експертами Чернігівського відділення Київського НДІСЕ. Але при винесенні рішення просить врахувати інтереси обох сторін.

        Розглянувши матеріали справи, заслухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

        В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 з вересня 1983 року на підставі договору купівлі продажу є власником 1\2 частини житлового будинку та господарсько-побутових будівель, розташованих в АДРЕСА_1 Власником іншої 1\2 частини цього ж будинку та господарсько-побутових будівель з листопада 2006 року згідно договору купівлі-продажу є ОСОБА_2 Чоловік відповідачки ОСОБА_3, також є співласником 1\2 частини даного будинку та господарсько-побутових будівель. Будинок та споруди розміщені на земельній ділянці Бахмацької міської ради.

        Рішенням Бахмацької міської ради від 03.09.2008 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення та надання земельних ділянок у власність ОСОБА_2 по АДРЕСА_2 (1\2ч) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

        За довідкою Бахмацької міської ради від 30.12.2008 року земельна ділянка за адресою АДРЕСА_3 є власністю Бахмацької міської ради та використовується власником будинку ОСОБА_1 для обслуговування жилого будинку та господарських споруд.

        Відповідно до ч.1, 2 ст.377 ЦК України до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею або спорудою, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.Якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

        Згідно ч.3 ст.103 Земельного кодексу України власники та землекористувачі земельних ділянок зобов’язані співпрацювати при вчиненні дій, спрямованих на забезпечення прав на землю кожного з них та використання цих ділянок.

        За ст.106 Земельного кодексу України власник земельної ділянки має право вимагати від власника сусідньої земельної ділянки сприяння встановленню твердих меж, а також відновленню межових знаків у випадках, коли вони зникли, перемістились або стали невиразними.

        Згідно ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

        Відповідно до ч.4 та 5 ст.120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю або споруду до кількох осіб право на земельну ділянку визначається пропорційно часткам осіб у вартості будівлі та споруди, якщо інше не передбачено у договорі відчуження будівлі і споруди. При переході права власності на будівлю або споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельної ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля чи споруда.

        Згідно п.19-22 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004  № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» у  справах  за  позовом  учасників  спільної власності на землю про встановлення порядку володіння й  користування  спільною земельною ділянкою,  на якій розташовані належні їм жилий будинок, господарські  будівлі  та  споруди, суд з'ясовує і враховує можливість  нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних   насаджень співвласників,  можливість проходу  з  вулиці  на  подвір'я  тощо. При пред'явленні вимог кожним з учасників спільної  власності про  встановлення порядку користування спільною земельною ділянкою суд може залишити в спільному користуванні лише ділянки, роздільне користування якими встановити неможливо. Виходячи  з  того,  що  порядок   користування   спільною земельною ділянкою, у тому числі тією, на якій розташовані належні співвласникам жилий  будинок,  господарські  будівлі  та  споруди, визначається  насамперед  їхньою  угодою залежно від розміру їхніх часток у   спільній   власності  на  будинок,  суд  відповідно  до ст. 88 ЗК бере до уваги цю угоду при вирішенні  спорів як між ними самими,  так і за участю осіб,  котрі пізніше придбали відповідну частку в спільній  власності  на  землю  або  на  жилий будинок  і  для  яких  зазначена  угода  також є обов'язковою. Це правило стосується тих випадків,  коли жилий будинок було поділено в натурі.  Якщо до  вирішення  судом  спору  між  співвласниками  жилого будинку розмір часток у спільній власності на земельну ділянку, на якій  розташовані  будинок,  господарські  будівлі та споруди,  не визначався або вона перебувала у користуванні співвласників і ними не було досягнуто угоди про порядок користування нею,  суду при визначенні частини спільної ділянки,  право на  користування  якою має позивач (позивачі), слід виходити з розміру його (їх) частки у вартості  будинку,  господарських будівель та споруд на час перетворення спільної сумісної власності на спільну часткову чи на час виникнення останньої. У резолютивній частині рішення суд залежно від її обставин повинен вказати розміри й межі тих  ділянок,  які  має використовувати кожна зі сторін, і тих, які виділено для спільного користування,  а також зазначити,  як сторони мають  проходити  до будинку, будівель, споруд та на вулицю.

        Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи складеної 29.07.2010 року експертами Чернігівського відділення Київського НДІСЕ розподілити земельні ділянки між сторонами можливо за двома варіантами користування земельними ділянками співвласниками домоволодіння.

        З врахуванням інтересів кожної сторонни, можливості  нормального користування будинком і здійснення догляду за ним, розташування господарських будівель, споруд, необхідність зведення будівель, розташування плодово-ягідних   насаджень співвласників,  можливість проходу  з  вулиці  на  подвір'я, суд вважає, що порядок користування земельною ділянкою між сторонами необхідно встановити по другому варіанту судової будівельно-технічної експертизи складеної експертами Чернігівського відділення Київського НДІСЕ .

          Керуючись ст.ст. 10, 209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.. 377 ЦК України, ст.ст.86, 88, 98, 99, 100, 103, 106, 116, 120 Земельного кодексу України,  суд –

В И Р І Ш И В :

          Позов – задовольнити частково.

          Визначити порядок користування земельною ділянкою, що розташована по АДРЕСА_4 за висновками експертизи за другим варіантом розподілу, таким чином :

          ОСОБА_1 залишити в користуванні земельну ділянку загальною площею 633, 0 кв.м., в тому числі: під забудовою – 43, 1 кв.м; під двором, городом – 551, 4 кв.м.; під двором спільного користування – 38, 5 кв.м .

          ОСОБА_2 та ОСОБА_3 залишити в користуванні земельну ділянку загальною площею 633, 0 кв.м., в тому числі: під забудовою – 43, 1 кв.м; під двором, городом – 551, 4 кв.м.; під двором спільного користування – 38, 5 кв.м .

          При даному варіанті користування земельною ділянкою, лінію розподілу прокласти:

          Лінію № 1 від умовної точки 2, яка знаходиться на середині будинку до точки 1 довжиною 1, 65 м.

          Лінію № 2 від точки 2 до точки 3, 4, 5 по розподілу будинку, прибудови.

          Лінію № 3 від точки 5 до точки 6 довжиною 4, 21 м.

          Лінію № 4 від точки 6 до точки 13 паралельно межі.

          Лінію № 5 від точки 6 до точки 7 довжиною 7, 33 м.

          Лінію № 6 від точки 7 до точки 11 довжиною 3, 5 м.

          Лінію № 7 від точки 11 до точки 12 довжиною 22, 45 м.

          Лінію № 8 від точки 12 до точки 13 довжиною 3, 65 м (проїзд спільного користування).

          Лінію № 9 від точки 7 до точки 8 довжиною 4, 0 м.

          Лінію № 10 від точки 8 до точки 9 довжиною 59, 71 м.

          Лінію № 11 від точки 9 до точки 10 довжиною 6, 83 м.

          Лінію № 12 від точки 10 до точки 11 довжиною 59, 73 м.

          Залишити в спільному користуванні колодязь.

          Стягнути із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в солідарному порядку на користь ОСОБА_1 1210 ( одну тисячу двісті десять) грн. 20 коп. в рахунок відшкодування судових витрат по справі.

          Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області.

          Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

                                                             Суддя

  • Номер: 6/645/223/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-82/10
  • Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2016
  • Дата етапу: 27.10.2016
  • Номер: 6/645/225/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-82/10
  • Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи: заяву (подання, клопотання, скаргу) повернуто
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2016
  • Дата етапу: 10.11.2016
  • Номер: 6/645/226/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-82/10
  • Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2016
  • Дата етапу: 28.10.2016
  • Номер: 6/645/227/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-82/10
  • Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2016
  • Дата етапу: 27.10.2016
  • Номер: 6/645/230/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-82/10
  • Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2016
  • Дата етапу: 28.10.2016
  • Номер: 6/645/229/16
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-82/10
  • Суд: Фрунзенський районний суд м. Харкова
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 17.10.2016
  • Дата етапу: 27.10.2016
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація