Судове рішення #12401628

Справа № 2-2562/1

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

12 жовтня  2010 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

головуючої судді                         Астахової О.О.,

при секретарі:                         Стукан Я.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк», Приватного нотаріуса ОСОБА_2 про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулась до суду з позовом до ПАТ «ОТП Банк», Приватного нотаріуса ОСОБА_2 у якому просить визнати виконавчий напис вчинений 22.06.2009 року приватним нотаріусом ОСОБА_2 №1136 таким, що не підлягає виконанню.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 05.07.2007 між Закритим акціонерним товариством «ОТП Банк», правонаступником якого являється Публічне акціонерне товариство «ОТП Банк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № CNL-007/116/2007, згідно з яким останній було надано кредит у розмірі 50 000,00 доларів США з кінцевою датою сплати останнього платежу 05.07.2017 року із сплатою щорічної процентної ставки за користування кредитом. З метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором вказані особи уклали Договір іпотеки № НОМЕР_1, згідно з яким ОСОБА_1 передала в іпотеку належне їй нерухоме майно -  квартиру за АДРЕСА_1.

За заявою ПАТ «ОТП Банк», Приватним нотаріусом Київського нотаріального округу ОСОБА_2 на договорі іпотеки було вчинено виконавчий напис про стягнення заборгованості за кредитним договором, шляхом реалізації майна, переданого в іпотеку.

Позивач вважає, що  виконавчий напис про стягнення заборгованості за кредитним договором не підлягає виконанню, оскільки відповідно до п. 283  Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 року передбачено, що вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов'язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту одержання іпотекодавцем та боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмової вимоги про усунення порушень. Крім того, відповідно до ст. 284 Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», нотаріус вчиняє виконавчий напис, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Позивач зазначає, що вона не погоджуючись з нарахованими сумами до стягнення,  в зв’язку з чим зверталась до банку з відповідною заявою, не зважаючи на це банківська установа звернулась до нотаріуса для вчинення виконавчого напису. Отже, позивач вважає, що в даному випадку нотаріус не мав права вчиняти виконавчий напис, оскільки заборгованість за кредитним договором є спірною та, відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про нотаріат», нотаріус мав - би відмовити у вчиненні виконавчого напису.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, виходячи з доводів, якими обґрунтовується позовна заява, просив позов задовольнити.

Представник відповідача ПАТ «ОТП Банк», в судовому засіданні позов не визнала, заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях, просила в задоволенні позову відмовити (а.с. 25-27).

Відповідач ОСОБА_2  в судове засідання не з’явилася, надала до суду письмові заперечення, в яких просить розглядати справи у її відсутність, в задоволенні позову просила відмовити з підстав, викладених в цих запереченнях (а.с. 20-23).

Вислухавши пояснення представників позивача та відповідача ПАТ «ОТП Банк», дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 05.07.2007 між ЗАТ «ОТП Банк», правонаступником якого являється ПАТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № CNL-007/116/2007, згідно умов якого останній було надано кредит у розмірі 50 000,00 доларів США з кінцевою датою оплати останнього платежу 05.07.2017 року із сплатою фіксованої процентної ставки за користування кредитом 13,99%. З метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором вказані особи уклали Договір іпотеки № НОМЕР_1, згідно з яким ОСОБА_1 передала в іпотеку належне їй нерухоме майно -  квартиру  АДРЕСА_1 (а.с. 37-49).

Вказані обставини не викликають сумнівів у сторін і ніким не оспорюються.

Пунктом 1.9.1 кредитного договору № CNL-007/116/2007, передбачено, що банк має право вимагати дострокового виконання боргових зобов'язань в цілому, або у визначений Банком частині, у випадку невиконання позичальником своїх зобов'язань за цим договором, або умов договору іпотеки. При цьому, виконання боргових зобов’язань повинно бути проведено позичальником протягом 30 календарних днів з дати одержання позичальником відповідної вимоги.

Пунктом 3.1 цього договору передбачено, що в якості забезпечення всіх своїх зобов'язань за кредитним договором, Позичальник (ОСОБА_1.) передає в заставу Банку рухоме майно.

Статтею 6 договору іпотеки № НОМЕР_1 від 05.07.2007 року передбачено, що за рахунок предмета застави заставодержатель може задовольнити такі вимоги: всі боргові зобов'язання, не сплачені боржником, і вимоги стосовно повного відшкодування всіх збитків,   завданих порушенням іпотекодавцем його зобов'язань за цим договором, а також всіх фактичних витрат, понесених іпотекодердателем у зв»язку із реалізацією його права за цим договором.

Згідно п. 6.2 договору іпотеки  іпотечним випадком визначено несплата боржником іпотекодержателю будь-якої суми у такому розмірі, у такій валюті, у такий строк і в такому порядку, як встановлено в кредитному договорі.

Відповідно до п 6.4 Договору іпотеки сторони дійшли згоди, що іпотекодержатель має право в тому числі звернутись до уповноважених органів, зокрема таким являється приватний нотаріус, за захистом своїх прав в порядку, встановленому законодавством.

У зв’язку з неналежним виконанням ОСОБА_1 своїх зобов'язань за вказаним кредитним договором, банком направлено позивачу досудову вимогу про погашення заборгованості за кредитним договором  вих. № 22-3-2/58051 від 21.01.2009 року.(а.с.34)

Факт отримання ОСОБА_1.05.02.2009 року письмової вимоги підтверджується даними повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення з описом вкладення цінних листів (а.с.35-36).

Відповідно до п. 283  Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»  затвердженої наказом Міністерства юстиції України, вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов'язання та (або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту одержання іпотекодавцем та боржником, якщо він є відмінним від іпотекодавця, письмової вимоги про усунення порушень.

Виконавчий напис нотаріуса № 1136 був вчинений нотаріусом 22.06.2009 року (а.с.5), тобто після спливу тридцяти днів з моменту одержання боржником письмової вимоги з визначеним в ній строком.

За таких обставин, доводи позивача про порушення відповідачем строків визначених п. 283  зазначеної Інструкції є необґрунтованими та такими, що спростовуються матеріалами справи.  

Згідно зі статтями 34, 36, 87, 88 Закону України «Про нотаріат», виконавчий напис може бути вчинено приватним нотаріусом на документах, що встановлюють заборгованість, за умови, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем, та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років.

Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», передбачено, що нотаріусу для одержання виконавчого напису для стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими угодами, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно, подаються: а) оригінал нотаріально посвідченої угоди; б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов'язання.

Виконавчий напис вчиняється за письмовою заявою, яку зацікавлена особа (стягувач або уповноважений ним представник) разом з іншими документами, передбаченими Переліком, подає будь-якому нотаріусу незалежно від місця виконання вимоги.

Пунктом 283 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.03.2004 за № 283/8882  передбачено, що для вчинення виконавчого напису стягувачем або уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, має бути зазначено: відомості про найменування і адресу стягувана та боржника; дата та місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код в ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.

Серед документів, наданих нотаріусу, для вчинення нотаріального напису, було надано кредитний договір № CNL-007/116/2007, оригінал договору іпотеки № НОМЕР_1, розрахунок заборгованості, заяву, письмову вимогу  про усунення порушень з підписом боржника про її отримання.

Згідно з пунктом 284 вказаної Інструкції нотаріус вчиняє виконавчі написи: якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем; за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років.    

Заборгованість або інша відповідальність боржника визнається безспірною і не потребує додаткового доказування у випадках, якщо подані для вчинення виконавчого напису документи передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України.

Пунктом 285 Інструкції передбачено, що у разі вчинення виконавчого напису за договором іпотеки нотаріус перевіряє за даними Державного реєстру іпотек наявність чи відсутність заставної, наявність чи відсутність інших іпотекодержателів.

З письмових пояснень нотаріуса  вбачається, що встановивши особу ПАТ «ОТП Банк» та його представника, перевіривши повноваження представника, наявність кредитного договору та нотаріально посвідченого договору іпотеки, умов щодо звернення стягнення на предмет іпотеки раніше визначеного договором строку повернення кредиту, перевіривши факт прострочення виконання зобов'язань, наявність заборгованості та її склад, а також відсутність обтяжень предмету іпотеки з боку інших іпотекодержателів, нотаріусом було встановлено безспірність заборгованості  ОСОБА_1 і  відсутність підстав для відмови у вчиненні виконавчого напису.

Варто зазначити, що борг, в цілому, включає дві складові: якісну – наявність заборгованості та кількісну – розмір наявної заборгованості. Таким чином, якщо якісна складова підтверджується оригіналом нотаріально посвідченої угоди, в даному випадку договором іпотеки № НОМЕР_1 від 05.07.2007 року,  то на підтвердження безспірності кількісної складової зобов»язання, банком було подано нотаріусу розрахунок заборгованості за період, за який проводиться стягнення, як передбачено п.п. 283,287 вказаної Інструкції, що включав в собі суму основного боргу по кредиту станом на 22.06.2009 року, розрахунок по несплаченим відсоткам та пені з 05.07.2007 року по 22.06.2009 року , штрафні санкції та загальну суму заборгованості.

Матеріалами справи підтверджується той факт, що на день вчинення виконавчого напису та звернення до суду, позивач зобов’язання не виконала, заборгованість не сплатила.

22.06.2009 нотаріусом було вчинено виконавчий напис про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості в сумі 50 854,14 доларів США на користь ЗАТ «ОТП Банк», що в гривневому еквіваленті 387 345,81 грн. та 35 271,69 грн., що разом складає 422 617, 50 грн. та 1 700,00 гривень - витрати, пов'язані з вчиненням виконавчого напису (а.с. 5).

Таким чином, доводи представника позивача про відсутність у нотаріуса в момент вчинення виконавчого напису належних документів, які б свідчили про безспірність заборгованості боржника, також спростовуються доказами, зібраними у даній справі.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 10, 11, 57-61, 88, 208, 209, 212 - 215, 218, 223, 294  ЦПК України, ст.ст. 34, 36, 87, 88 Закону України «Про нотаріат», ст.ст. 7, 33, 35 Закону України «Про іпотеку», Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.1999 № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів», Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 03.03.2004 за № 283/8882, , суд, -

в и р і ш и в :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «ОТП Банк», Приватного нотаріуса ОСОБА_2 про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню – відмовити.  

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дніпровський районний суд м. Києва, шляхом подання апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справ, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                                         О.О. Астахова

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація