Судове рішення #12387172

                                                                                                                                   

Справа  № 2-4391/10

                 Р І Ш Е Н Н Я

                                                   І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

                                                                       (заочне)

                12 листопада 2010 року    Олександрійський міськрайонний суд  Кіровоградської області  в складі:  

          головуючого - судді  Куковенкова С.В.

           при секретарі – Куліковій В.В.,

        розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту проживання з спадкодавцем однією сім’єю  та визнання права власності на спадкове майно, -

                                                            В С Т А Н О В И В:

        Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с. Дівоче Поле Олександрійського району помер її дядько, ОСОБА_3. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1  та грошового вкладу з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділені с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_1.

        За життя, 12 березня 2002 року, померлий склав заповіт, згідно з яким заповів все своє майно в рівних долях їй та її рідній сестрі, відповідачу у справі.

        Ані вона, ані відповідач після смерті дядька з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталися, з етичних міркувань, оскільки була жива дружина померлого – ОСОБА_4, з якою їх дядько перебував у зареєстрованому шлюбі з 22 лютого 1975 року. Таким чином, спадщину після смерті дядька за заповітом вони з відповідачем не прийняли, а прийняла цю спадщину за законом, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ОСОБА_4, яка є спадкоємцем першої черги та проживала з дядьком спільно на момент його смерті. До нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_4 не звернулася, в зв’язку з її похилим віком та станом здоров’я.

        ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з вищезазначеного будинку та грошового вкладу на ім’я ОСОБА_3, а також з грошового вкладу з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділенні с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_2 та земельної ділянки площею 6,57 гектарів, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Дівочепільської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.    

Зазначена земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IІІ-КР № 028074, виданого 19 березня 2002 року на підставі розпорядження Олександрійської районної державної адміністрації за № 134-р.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, вона подала заяву до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Проте, отримання нею свідоцтва про право на спадщину є неможливим без підтвердження факту спільного проживання з померлою однією сім’єю на протязі більше 5 років до часу відкриття спадщини, оскільки померла не є її близьким родичем.

          Зазначає, що факт її спільного проживання з померлою на протязі більше 5 років до дня  її смерті підтверджується довідкою Дівочепільської сільської ради № 70 від 23 лютого 2010 року.

         Відповідач, з свого боку, також претендує на частину спадщини, тому між ними існує спір про право на спадщину.

         Тому, позивач просить встановити факт її спільного проживання з померлою ОСОБА_4 на протязі більше 5 років до дня її смерті в судовому порядку та визнати за нею право власності на зазначене спадкове майно.  

         В  судове засідання позивач надала клопотання про проведення розгляду справи за її відсутності.

         Відповідач в  судове засідання не з’явилася, про день, час та місце його проведення була належним чином повідомленою, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки.

         З урахуванням клопотання позивача, суд вважає за можливе провести розгляд справи на підставі наявних доказів та постановити заочне рішення, відповідно до вимог ст. 22 4 – 226 ЦПК України.  

         Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

         Судом встановлено, що  ІНФОРМАЦІЯ_1 року у с. Дівоче Поле Олександрійського району помер ОСОБА_3. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1 та грошового вкладу з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділені с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_1. За життя, 12 березня 2002 року, померлий склав заповіт, посвідчений секретарем Дівочепільської сільської ради, згідно з яким, заповів все своє майно в рівних долях позивачу та її рідній сестрі, відповідачу у справі.

        Ані позивач, ані відповідач після смерті спадкодавця з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталися, що підтверджується листом Олександрійської районної державної нотаріальної контори від 09.09.10 року.

        Проте, з довідки Дівочепільської сільської ради № 70 від 23 лютого 2010 року вбачається, що позивач з 2004 року проживала разом з ОСОБА_4, дружиною померлого, без реєстрації за адресою АДРЕСА_1 та вела спільне господарство. Таким чином, встановлено, що позивач проживала на момент смерті спадкодавця ОСОБА_3 також з ним разом, тому, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, вона прийняла спадщину за заповітом після його смерті, яка складається з ? частини житлового будинку АДРЕСА_1 та грошового вкладу з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділені с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_1.

        Іншу ? частину зазначеного майна прийняла, в порядку спадкування за законом, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ОСОБА_4, яка є спадкоємцем першої черги та проживала з ОСОБА_3 спільно на момент його смерті. До нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_4 не звернулася, так само, як і позивач.

        ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з ? частини вищезазначеного будинку та грошового вкладу на ім’я ОСОБА_3, а також з грошового вкладу на її ім’я з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділенні с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_2 та земельної ділянки площею 6,57 гектарів, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Дівочепільської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.    

Зазначена земельна ділянка належала спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії IІІ-КР № 028074, виданого 19 березня 2002 року на підставі розпорядження Олександрійської районної державної адміністрації за № 134-р.

         Відповідно до ст. 1268 ЦК України, протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, позивач подала заяву до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини. Проте, згідно відповіді Олександрійської районної державно нотаріальної контори на її заяву, отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину є неможливим без підтвердження факту спільного проживання з померлою однією сім’єю на протязі більше 5 років до часу відкриття спадщини, оскільки померла не є її близьким родичем.

 Оскільки факт спільного проживання позивача з померлою однією сім’єю на протязі більше 5 років до часу відкриття спадщини знайшов своє підтвердження довідкою Дівочепільської сільської ради № 70 від 23 лютого 2010 року, а відповідач не надала доказів зворотного, за таких обставин, позовні вимоги щодо визнання за позивачем права власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_4 підлягають задоволенню, оскільки вона є спадкоємцем четвертої черги та прийняла спадщину.

             Керуючись ст. ст. 316 – 319, 328, 1216- 1233, 1261 – 1269, 1297, 1298 ЦК України, ст. ст. 10, 31, 60, 212, 214-215, 218, 224 - 226  ЦПК України, суд –

                                                                   В И Р І Ш И В:

            Позовні вимоги задовольнити.

            Встановити факт спільного проживання однією сім’єю  ОСОБА_1 з померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4, на протязі більше 5 років до дня її смерті.  

            Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_3, що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, право власності на ? частину житлового будинку АДРЕСА_1 та на ? частину грошового вкладу з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділені с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_1.

           Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, право власності на іншу ? частину житлового будинку АДРЕСА_1 та на іншу ? частину грошового вкладу з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділені с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_1.

         Визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, право власності на грошовий вклад з належними відсотками та компенсаціями, який знаходиться на зберіганні у відділені с. Дівоче Поле Олександрійського району № 3016/041 Ощадбанку України на рахунку № НОМЕР_2 та земельну ділянку площею 6,57 гектарів, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Дівочепільської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.    

            Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на  рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення до апеляційного суду Кіровоградської області, через Олександрійський міськрайонний суд.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання ним копії рішення.  

 

  Головуючий:                                                                                           Куковенков С.В.

Рішення набрало законної сили 23 листопада 2010 року:

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація