Судове рішення #12382122

 

                         

             АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОІ ОБЛАСТІ

                                                                           

             Справа № 22 ц  - 3543 /2010 р.                              Головуючий по першій  інстанції

                                                                                  Клименко С.М.                                                                                                      

                                                                                Суддя-доповідач  Обідіна О.І.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М  У К Р А ЇН И

            2010  року      червня    місяця    «23»   дня                                            м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:

Головуючого:                          Обідіної О.І.                                              

Суддів:                          Дорош А.І., Карнауха П.М.        

            при  секретарі                          Киві А.М.    

     

розглянувши у відкритому  судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою  ОСОБА_1  на    рішення  Кременчуцького районного суду Полтавської області  від  15  березня  2010 року  по справі за позовом  ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Недогарківської сільської радим , Кременчуцького району  про  визнання права  власності  на майно в порядку  спадкування за заповітом,

  колегія суддів  ,  заслухавши доповідь судді -  доповідача  Обідіної О.І.

В С Т А Н О В И Л А :

    Рішенням  Кременчуцького районного суду  від 15.03.2010 р.  позовні вимоги ОСОБА_2  задоволено.

Визнано за ОСОБА_2 право  власності на  ѕ частини домоволодіння , розташованого АДРЕСА_1 , яке  складається з   житлового будинку літ. А, сараю ліб. Б, гаражу - літньої кухні  літ. Г, убиральні літ. Е, огорожі №1 .

Визнано за ОСОБА_2 право  власності  на ѕ частини земельної ділянки, площею 0,3 га, розташованої в АДРЕСА_1, в тому числі   на виділену для будівництва та обслуговування  житлового будинку площею 0,05 га та ведення особистого   селянського господарства  площею  0, 25 га.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, останнє оскаржив відповідач  ОСОБА_1, який  посилаючись на невірне застосування судом норм матеріального права , що на його думку привело до невірного вирішення спору, просить  рішення суду першої інстанції  в частині   визнання за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку змінити з 1/2 частини на  ѕ  частини ,  залишивши  судове рішення в іншій частині без змін.

Апеляційна скарга  підлягає задоволенню  з наступних підстав.

Згідно ст. 309 ч.1 п.4  ЦПК України   підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального   або процесуального права.

По справі встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебували в шлюбі з 1966 р. по 2000 р. та повторно його зареєстрували  14.08.2007 р.

26.07.1994 р. ОСОБА_3 склав заповіт, яким  заповів  належне йому майно  дружині ОСОБА_4 та  відповідачу  ОСОБА_1  в рівних долях.

30.03.2008 р. ОСОБА_3 помер, у зв»язку з чим відкрилась спадщина  на належне йому майно. Таким чином право на спадкування  отримали  особи, зазначені в заповіті – ОСОБА_4 та ОСОБА_1

До  складу спадщини увійшло  житлове домоволодіння, розташоване в АДРЕСА_1 , яке  було придбано подружжям Дощенко згідно до договору купівлі-продажу  від 02.03.1991 року .

Враховуючи, що вказане  майно  є об»єктом права спільної сумісної власності  подружжя, частки якого є рівними , то відповідно  до складу спадщини  увійшла  Ѕ частина домоволодіння, яке належало  спадкодавцю  ОСОБА_3

 Тобто з урахуванням належної ОСОБА_4  частини  домоволодіння  в розмірі  - 50 % , в порядку  спадкування  їй  також належить  25  %   в домоволодінні, що разом складає  ѕ його частини,  де ј частина  в порядку спадкування за заповітом належить іншому спадкоємцю  ОСОБА_1

Вказані спадкоємці прийняли спадщину , подавши відповідні заяви  до нотаріальної контори.

25.07.2008 р.  померла  ОСОБА_4 , спадкоємцем якої  є  її донька ОСОБА_2

Враховуючи, що  рішення суду першої інстанції в частині визнання за ОСОБА_2 права  власності на спадкове майно у вигляді  житлового домоволодіння сторонами не оскаржувалось,  колегія суддів , виходячи з   правил ст. 303  ЦПК України,   не виходить за межі   доводів апеляційної скарги .

 

Постановляючи рішення  в частині визнання за ОСОБА_2 в порядку спадкування    права власності на ѕ частини земельної ділянки, площею 0,3 га, розташованій  по АДРЕСА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що  вказана земельна ділянка  відповідно до приписів ст. 70 СК України є  об»єктом права спільної  сумісної власності ,  у зв»язку з чим  до спадкового майна   відноситься її   Ѕ частина, належна при житті  спадкоємцю ОСОБА_3, а інша  Ѕ частина належить  як дружині  ОСОБА_4 Після смерті   спадкодавця ОСОБА_3 належна йому  Ѕ частина  як об»єкт спадщини  підлягає розподілу між спадкоємцями по заповіту, тобто  між  ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , а відтак  останньому в порядку спадкування перейде  її ј частина , а ОСОБА_4  ѕ  частини.

 З вказаним висновком не може погодитись колегія суддів як з таким, що не ґрунтується на  вимогах закону.

Так, з матеріалів справи встановлено, що  відповідно до Державного акту  на право приватної власності на землю від 21.06.1999 р.  ОСОБА_3 передано у приватну власність  земельну ділянку  площею 0,3 га., розташовану в АДРЕСА_1 .

Враховуючи, що  право власності на спірну земельну ділянку спадкодавець набув  внаслідок  реалізації свого права як громадянина України на безоплатну приватизацію  земельної ділянки , остання не може відноситись  до   об»єкта права спільної сумісної власності  подружжя, а належить виключно  особі, яка її приватизувала.

Внаслідок невірного поширення правил ст. 60 СК України  на приватизовану в шлюбі земельну ділянку, яка не відноситься до  спільної  сумісної власності  подружжя, а є особистою  власністю громадянина, після смерті власника  земельної ділянки  остання повинна успадковуватись як одноособово належне йому майно, тобто кожному спадкоємцю буде  належати  Ѕ частина  спадково майна у вигляді   земельної ділянки  по АДРЕСА_1, а  відповідно після смерті  ОСОБА_4 як спадкоємниці  за заповітом  належна їй Ѕ частина  даної земельної ділянки повинна успадковуватись її донькою ОСОБА_3 як спадкоємницею першої черги, а  інша Ѕ частина в порядку спадкування повинна належати іншому спадкоємцю за заповітом – ОСОБА_1

Оскільки  невірне застосування норм матеріального права призвело до невірного вирішення спору, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає зміні шляхом зменшення частки  ОСОБА_2    при визнанні за нею права в порядку  спадкування права власності  на земельну  ділянку з  ѕ частин до Ѕ частини.

Керуючись ст.  303, 309 ч.1 п.4, 316 , 317  ЦПК України, колегія суддів,

В И Р І Ш И ЛА   :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1   ОСОБА_5  задовольнити .

Рішення Кременчуцького районного суду  від  15 березня 2010 року  в частині визнання  за ОСОБА_2 права  власності  на земельну ділянку в порядку спадкування  змінити,  зменшивши   визнаний за ОСОБА_2 в порядку спадкування розмір  земельної ділянки, розташованої  АДРЕСА_1  з ѕ частин  до Ѕ частини.

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяці шляхом подачі касаційної скарги.

С У Д Д І  :                       З оригіналом згідно    С У Д Д Я   :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація