АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №-22ц – 10434 Головуючий по 1-й інстанції
2010 рік суддя Кузіна Ж.В.
Суддя-доповідач: Петренко В.М.
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2010 року м.Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого: судді Акопян В.І..
Суддів: Петренка В.М., Лобова О.А.
при секретарі: Фадєйкіній Н.Б.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Київського районного суду м. Полтава від 31 травня 2010 року,
у справі за позовом ОСОБА_1 до ПАТ КБ ‘’ПриватБанк’’ про зобов’язання відповідача припинити дії, що порушують умови кредитного договору, а також здійснити перерахунок нарахованих процентів за ним та про відшкодування моральної шкоди.
Заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду, колегія суддів, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивачка ОСОБА_1. у червні 2009 року звернулась до суду з позовом до відповідача про ПАТ КБ ‘’ПриватБанк’’ про зобов’язання відповідача припинити дії, що порушують умови кредитного договору, а також здійснити перерахунок нарахованих процентів за ним та про відшкодування моральної шкоди.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що 2 лютого 2006 року між нею та відповідачем було укладено кредитний договір №PLOOGK00000023 про надання кредитних коштів у вигляді кредитної лінії у розмірі 48 000 гривень.
При виконання данного договору банк в порушення п.2.3 умов договору, без її згоди, в односторонньому порядку, збільшив розмір процентної ставки за користування кредитом. Прхає постановити рішення, яким зобов’язати ПАТ КБ ‘’ПриватБанк’’ припинити дії, які порушують умови кредитного договору, а саме припинити нарахування належних їй до сплати відсотків за договором у розмірі 22,3% річних, одночасно зобов’язавши здійснити перерахунок нарахованих їй відсотків за кредитним договором у розмірі 12% річних за весь час дії договору, а також стягнути з відповідача на її користь моральну шкоду в розмірі 1500 грн. та судові витрати.
Рішенням Київського районного суду м. Полтава від 31 травня 2010 року в задоволені позовних вимог ОСОБА_1. відмовлено .
В апеляційній скарзі позивачка прохає скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким її позовні вимоги задовольнити, мотивуючи тим, що при ухваленні рішення судом порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що беруть участь у справі в межах позову та доводів апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Згідно п.1.ч.1 ст.307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін, з підстав передбачених ст.308 ЦПК України.
Судом встановлено, що 2 лютого 2006р. сторони уклали кредитний договір № PLOOGK00000023 відповідно до якого ОСОБА_1 отримала кредит у розмірі 48 000 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 12 % річних за кредитом з кінцевим терміном повернення 2 лютого 2026 року.
(а.с.20).
Відповідно до п.2.3.1 кредитного договору банк має право в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки за користування кредитом при зміні кон»юнктури ринку грошових ресурсів в Україні, а саме : зміні курсу долара США до гривні більше ніж на 10% у порівнянні з курсом долара США до гривні, встановленого НБУ на момент укладання договору, зміні облікової ставки НБУ, зміні розміру відрахувань у страховий (резервний фонд) або зміні середньозваженої ставки по кредитам банків України у відповідній валюті (по статистиці НБУ).При цьому банк надсилає Позичальникові письмове повідомлення про зміну процентної ставки за 20 днів до дати вступу в чинність процентної ставки. Збільшення процентної ставки Банком у вищевказаному порядку можливо в границях кількості пунктів, на які збільшилася ставка НБУ, розмір відрахувань у страховий фонд, середньозважена ставка по кредитах або пропорційно збільшенню курсу долара США.
Банк з 01.02.2009р. збільшив процентну ставку до 22,3% річних , повідомивши про це ОСОБА_1. листом за №20.1.3.2/6-33996 від 25 грудня 2008р.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий суд вірно виходив з того, що банк, здійснивши підвищення процентної ставки, діяв у відповідності до умов договору та до набрання чинності Закону України від 12.12.2008р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони банкам змінювати умови договору банківського вкладу та кредитного договору в односторонньому порядку», в якому немає вказівки про зворотну дію в часі.
З матеріалів справи вбачається, що банк реалізував своє право відповідно до п. 2.3.1 кредитного договору збільшити процентну ставку за користування кредитом шляхом надсилання письмового повідомлення відповідачу, а тому відсутні підстави для визнання дій банку неправомірними щодо збільшення ставки по кредиту, як одностороннього правочину, який суперечить ч.1 ст.203 ЦК України.
Крім того, районний суд дав вірну оцінку тому, що банк при підвищенні процентної ставки відповідно до умов договору виходив з того, що відбулася зміна курсу долара США до гривні більше ніж на 10% у порівнянні з курсом долара США до гривні, встановленого НБУ на момент укладання договору, - коефіцієнт збільшення склав 52,5%. Середньозважена ставка по кредитам з дати укладання договору з 12 % зросла до 22,3 %. В зазначених межах відбулося збільшення ставки для ОСОБА_1
За таких обставин , колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процессуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись п. ч. ст. 307, п. ч. ст..309, 311, ст.ст. 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів ,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – відхилити.
Рішення Київського районного суду м.Полтави від 31 травня 2010 року – залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий : суддя ________________Акопян В.І.
Судді: ________________Петренко В.М.
________________Лобов О.А.
Згідно: суддя Петренко В.М.