ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_____________________________________________________________________________________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" грудня 2010 р.Справа № 1/33-10-582
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лашина В.В.
Суддів: Єрмілова Г.А.
Воронюка О.Л.
При секретарі: Хом'як О.С.
За участю представників сторін:
Від ТОВ "ЮССО" - Гричулевич Л.А., довіреність б/н від 18.01.10;
Арбітражний керуючий - Ільєнок Л.С, паспорт серія КМ №1445033 від 23.08.07;
Від ПАТ "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" - Завалькевич Є.В., довіреність № 09-32/238 від 15.07.10;
Інші учасники провадження у справі про банкрутство в судове засідання не з'явились. Про час, дату та місце його проведення повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю ”ЮССО”
на ухвалу господарського суду Одеської області від 08 листопада 2010 року
по справі № 1/33-10-582
за заявою кредиторів:
Приватного виробничо-комерційного підприємства “Прогрес 2000”
фізичної особи ОСОБА_5
фізичної особи ОСОБА_6
фізичної особи ОСОБА_7
фізичної особи ОСОБА_8
фізичної особи ОСОБА_9
до боржника Закритого акціонерного товариства “Аква”
про визнання банкрутом
В С Т А Н О В И Л А:
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10 лютого 2010 р. за заявами Приватного виробничо-комерційного підприємства «Прогрес 2000»(далі – ПВКС «Прогрес 2000), фізичних осіб ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 було порушено провадження у справі про банкрутство Закритого акціонерного товариства «Аква»(в подальшому –ЗАТ «Аква»), у зв’язку з неспроможністю боржника погасити заборгованість на загальну суму 278 198,33 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр»від 26.05.2010 р.
07.04.2010 р. до господарського суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Юссо»(в подальшому –ТОВ «Юссо») про визнання кредиторських вимог на суму 416 554,74 грн., що обґрунтовані наявністю заборгованості ЗАТ «Аква»на підставі договору купівлі-продажу № 03/06/08 від 03.06.2008 р., платіжними дорученнями про сплату заявником коштів на користь ЗАТ «Аква».
Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.11.2010 р. (суддя Найфлейш В.Д.) в задоволенні заяви ТОВ «Юссо»було відмовлено.
Не погоджуючись з цією ухвалою, ТОВ «Юссо» в апеляційній скарзі просить її в скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити вимоги ТОВ «Юссо»до ЗАТ «Аква»в сумі 416 554,74 грн., посилаючись на неповне з`ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який отримав суму попередньої оплати, товару не передав у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати. Апелянт вказує на те, що оскільки боржником взяті на себе зобов’язання за договором по поставці риби не виконані, тому у ЗАТ «Аква»на підставі п.4.1., 12.1 і ст. 693 ЦК України виникло нове зобов’язання –повернення суми передплати, що підходить за визначенням Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»під грошові зобов’язання боржника.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши юридичну повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи, судова ко легія вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних під став.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»(надалі –Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюються цим Законом, Господарським процесуальним кодексом та іншими законодавчими актами України.
Згідно до ч. 15 ст. 11 цього Закону після опублікування оголошення про порушення справи про банкрутство в офіційному друкованому органі всі кредитори незалежно від настання строку виконання зобов'язань мають право подавати заяви з грошовими вимогами до боржника згідно зі статтею 14 цього Закону.
Частиною першою статті 14 Закону про банкрутство встановлено, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Одночасно з цим, у відповідності до ст. 1 Закону про банкрутство кредитор - юридична або фізична особа, яка має у встановленому порядку підтверджені документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам боржника, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Також, кредиторами неплатоспроможних боржників є суб'єкти, зазначені в частині першій статті 209 ГК України, які мають підтверджені відповідно до законодавства вимоги до боржника щодо грошових зобов'язань, включаючи кредиторів, вимоги яких повністю або частково забезпечені заставою (ч. 1 ст. 210 ГК України).
Згідно з абз. 7 ст. 1 цього Закону грошове зобов'язання - зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф), визначена на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, в тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням процентів, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подачі в господарський суд заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.06.2008 р. між ТОВ «Юссо» та ЗАТ «Аква»був укладений договір купівлі-продажу № 03/06/08, за умовами якого ЗАТ «Аква»зобов’язалось поставити ТОВ «Юссо»110 т товстолобика за ціною 550 000 грн., яка була сплачена останнім передоплатою, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
Пунктом 7.2. договору визначений термін відвантаження товару –до 31.12.2008 р.
Боржником свої зобов’язання виконані частково на суму 180 852 грн.
Виносячи оскаржувану ухвалу, місцевий господарський суд виходив з того, що згаданий вище договір не розірваний, ТОВ «Юссо»не заявляло вимог до боржника, умовами договору передбачено виконання боржником на користь ТОВ «Юссо»поставки товару, тобто у даному випадку відсутні грошові зобов’язання.
Аналізуючи матеріали справи, судова колегія доходить до висновку про те, що судом першої інстанції цілком вірно встановлені обставини справи та ним дана належна юридична оцінка.
Враховуючи те, що відносно боржника введено процедуру розпорядження майном, яка не припиняє підприємницьку діяльність останнього, відповідно зобов'язання боржника за договором від 03.06.2008 р. підлягають виконанню в натурі, тому, судова колегія, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що ТОВ «Юссо»заявлено майнові вимоги до боржника, а не грошові. Отже, ця юридична особа, згідно зі ст. 1 Закону про банкрутство, не є кредитором у справі про банкрутство ЗАТ «Аква».
Такий висновок підтверджується практикою Верховного Суду України (постанова від 18.03.2008 у справі № 7-5/297-06-7817), а також постановою Вищого господарського суду України від 11.02.2009 р. по справі № Б13/058-08.
До того ж, судова колегія вважає обґрунтованим посилання суду першої інстанції на п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 15 від 18.12.2009 р., за яким у заявах кредиторів про порушення справи про банкрутство за вимогами, що випливають з цивільних зобов'язань, розмір цих вимог має бути визначено виключно у грошовій формі. Кредитори, вимоги яких випливають з інших, крім грошових, цивільних зобов'язань, можуть подавати ці заяви лише у випадках, коли їх вимоги визначені у грошовому зобов'язанні на підставі отриманих кредиторами виконавчих документів чи внаслідок зміни способу виконання за цими документами на підставі статті 33 Закону України «Про виконавче провадження», а також статті 121 ГПК чи статті 373 Цивільного процесуального кодексу України.
Зазначених вище документів суду першої інстанції надано не було.
Твердження апелянта про незастосування до спірних правовідносин положень ст. 693 ЦК України, судова колегія вважає неспроможними з огляду на таке.
Згідно положень ч. 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Між тим, господарський суд не може заміняти собою волевиявлення ТОВ «Юссо»щодо виконання ЗАТ «Аква»обов’язку в натурі або сплати коштів, переданих боржнику в якості передплати. Доказів вимог ТОВ «Юссо»до боржника щодо повернення сум попередньої оплати матеріали справи не містять.
За таких обставин, судова колегія вважає, що оскаржувана ухвала господарського суду Одеської області відповідає вимогам закону та обставинам справи, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 103-106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Юссо»залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Одеської області від 08.11.2010 р. по справі № 1/33-10-582 –без змін.
Головуючий суддя В.В. Лашин
Суддя Г.А. Єрмілов
Суддя О.Л. Воронюк
Повний текст постанови підписано 06.12.2010р.