Судове рішення #12371597

 

УКРАЇНА

                    АПЕЛЯЦІЙНИЙ     СУД        ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ     ОБЛАСТІ

  Справа № 22ц-  12959                    Головуючий у 1-й інстанції  :  Петешенкова М.Ю.

   Категорія -46                                        Доповідач : Кіктенко Л.М.

                                                   Р І Ш Е Н Н Я

                                           ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 29 листопада  2010  року колегія  суддів судової палати у цивільних справах апеляційного  суду Дніпропетровської області   в складі:

головуючого судді -  Бараннік О.П.

суддів -    Кіктенко Л.М. ,  Пищиди М.М.

при секретарі    -  Самоткан В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську

апеляційну скаргу ОСОБА_1     на рішення Самарського     районного суду міста  Дніпропетровська від  29 січня 2010 року по справі за позовом  ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ майна подружжя,-

                                          В с т а н о в и л а :

                           

         Рішенням Самарського районного суду міста Дніпропетровська від 29 січня 2010  року позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про подід майна подружжя задоволено частково.

         Поділено майно, що є спільною сумісною власністю подружжя між ОСОБА_2 та ОСОБА_1.

         Визнано за ОСОБА_2 право власності на наступне майно:

         -на мікрохвильову піч «LG  «, вартістю 779 грн.: килимове покриття, розміром 2,5х4,0 вартістю 400 грн.; меблевий набір «Юніор», вартістю 1400 грн.: м*який куток та ліжко, вартістю 2850 грн.; килимове покриття розміром 3х5м, вартістю 1300 грн..; килимові доріжки, розміром 1,5х2м.;1,5х0,7м. вартістю 360 грн.: всього на суму 7089 грн.

         Визнано за ОСОБА_1 право власності на наступне майно:

         Кухонний меблевий гарнітур, вартістю 3115 грн.; холодильник «Ардо», вартістю 1200 грн.; дивани «Алеко» у кількості 2шт., вартістю 850 грн. кожний ; тумбу під телевізор,вартістю 200 грн.; телевізор «Грюндик», вартістю 1000 грн.; відеомагнітофон «Панасонік», вартістю 300 грн.; DVD програвач «ВВК», вартістю 500 грн., килимове покриття , розміром 3х3м, вартістю 300 грн., всього на суму  8315 грн.

         Стягнено з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію вартості ? частини квартири АДРЕСА_1 в розмірі 86726 грн.50 коп.

         В решті позовних вимог відмовлено.

         Стягнено з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 судові витрати на проведення судової експертизи у розмірі 516 грн.24 коп., витрати на правову допомогу у розмірі 3000 грн., всього 3516 грн.24 коп.

         В апеляційній  скарзі ОСОБА_1  ставить питання про скасування  рішення  суду та прийняття нового рішення по суті  позовних вимог, посилаючись на порушення норм  матеріального, процесуального права.

        Вивчивши матеріали справи , перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає , що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду частковому скасуванню з наступних підстав.  

        Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знаходились у зареєстрованому шлюбі з 26 лютого 1993 року по 13 грудня 2006 року.

         Під час шлюбу вони придбали АДРЕСА_1 у місті Дніпропетровську вартістю 6842 грн. Правовстановлюючі документи були оформлені на ім*я ОСОБА_1.(а.с. 8-9,13-14).

         Згідно висновку судової експертизи від 16 чнрвня 2009 року ринкова вартість спірної квартири складає 173453 грн.(а.с.61-72).

         Також під час шлюбу сторони придбали слідуюче майно: телевізор «Грюндик» вартістю 1000 грн.; відеомагнітофон «Панасонік», вартістю 300 грн.; дивани «Алеко» у кількості 2 штук, вартістю 850 грн. кожний; килимове покриття розміром «.2,5х4м, вартістю 400 грн.; холодильник «Ардо» вартістю 1200 грн.; мікрохвильову піч  «LG», вартістю 779 грн.; кухонний меблевий гарнітур , вартістю 3115 грн.; меблевий набір  «Юніор», вартістю 1400 грн.; м*який куток та  ліжко, вартістю 2850 грн.; килимове покриття розмірос 3х5м. вартістю 1300 грн.; тумбу під телевізор вартістю 200 грн.; DVD програвач  «ВВК», вартістю 500 грн.; килимові доріжки  розміром 1,5х2м.,1,5х0,7м, вартістю 360 грн., що не оспорили сторони і погоджені з його вартістю.

        Згідно вимог  ч.1ст.Сімейного Кодексу України спільною сумісною власністю є майно, набуте подружжям за час шлюбу.

        Відповідно до вимог ст.63 Сімейного Кодексу України дружина та чоловік мають рівні права по володінню, користуванню і розпорядженню майном , що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено за домовленістю між ними.

        Частиною 1 ст.69 Сімейного Кодексу України передбачено, що дружина та чоловік мають право  на поділ майна , що належить їм на праві спільної сумісної воасності, незалежно від розірвання шлюбу.

        Відповідно до вимог ч.1 ст. 70 Сімейного Кодексу України у разі поділу майна, що є об*єктом права спільної сумісної власності  подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

        З урахуванням  вказаних норм матеріального права суд обгрунтовано розподілив спільне майно подружжя-предмети домашнього вжитку. Рішення суду в цій частині є законним та обгрунтованим, відповідає вимогам норм матеріального, процесуального права, встановленим обставинам і матеріалам справи.

        Але  рішення суду відносно стягнення з відповідача на користь позивачки  грошової компенсації вартості ? частки спірної квартири  є незаконним та підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в цій частині виходячи з наступного.

        Згідно вимог ч.1 ст. 71 Сімейного Кодексу України майно, що є об*єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі.

         Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини , що мають істотне значення.

         Частиною 4 ст.71 Сімейного Кодексу України передбачено, що присудження одному із подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності  на майно, зокрема, на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише  за його згодою , крім випадків , передбачених Цивільним кодексом України.

         Відповідно до вимог п.25 Постанови Пленуму Верховного Суду України №11 від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» , вирішуючи питання про подід майна , що є об*єктом права спільної сумісної власності  подружжя, зокрема неподільної речі, суди мають застосовувати положення частин 4,5 ст. 71 Сімейного кодексу України щодо обов*язкової згоди  одного з подружжя на отримання грошової компенсації та попереднього внесення  другим із подружжя відповідної грошової  суми на депозитний рахунок суду.

         За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце з підстав,передбачених ст.365 ЦК України, за умови звернення подружжя (одного з них) до суду з таким  позовом  (ст.11 ЦК) та попереднього внесення  на депозитний рахунок суду  відповідної грошової суми.

         Згідно вимог ч.1 ст. 365 ЦК України право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

         1/ частка є незначною і не може бути виділена  в натурі;

         2/ річ є неподільною;

        3/ спільне володіння і користування майном є неможливим;

        4/ таке припинення не завдасть істотної шкоди  інтересам співвласника та членам його сім*ї.

        Але позивачка не надала суду доказів про те, що спільне володіння і користування квартирою є неможливим, відсутні і письмові докази відносно спричинення відповідачем позивачці перешкод у користуванні спірною квартирою. Відповідач не має можливості сплатити позивачці  суму вартості ? частки квартири, іншого житла не має, а тому стягнення з нього на користь позивачки суми вартості ? частки квартири завдасть йому істотної шкоди.

       За таких обставин колегія суддів вважає за необхідне рішення суду в частині стягнення з відповідача на користь позивачки вартості ? частки спірної квартири-86726 грн.50 коп. скасувати і відмовити  ОСОБА_2 у задоволенні позову в цій частині. В іншій частині рішення суду слід залишити без змін.  

 

       Керуючись ст.,ст. 209 ,303,307, 309,ст.314 ЦПК України , колегія суддів ,-

                                  В И Р І Ш И Л А :

      Апеляційну скаргу ОСОБА_1  задовольнити частково.

      Рішення Самарського  районного суду міста Дніпропетровська від 29 січня 2010  року скасувати в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 грошової компенсації вартості ? частини  АДРЕСА_1 в сумі 86726 грн.50 коп. і у задоволенні позову в цій частині ОСОБА_2 відмовити.

      В іншій частині рішення Самарського районного суду міста Дніпропетровська  від 29 січня 2010 року залишити без змін.        

      Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і  може бути оскаржене в касаційному порядку до  Вищого спеціалізованого Суду України  з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання  ним законної сили.  

       

   

     Головуючий :

 Судді :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація