2-а-1858/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2010 року о 13 год. 30 хвил. Суддя Комсомольського районного суду
м. Херсона Котьо І.В. розглянув в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона про перерахунок пенсії та покладення зобов’язань про виплату не отриманої пенсії,
встановив:
Позивач звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом та просила суд усунути порушення її прав шляхом зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона виконати перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка повинна враховуватись при обчисленні пенсії відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.11 Постанови Кабінету міністрів України №530 від 28.05.2008року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», за календарний рік , що передує року перерахунку пенсії тобто за 2009 рік, а саме в сумі 1650.43 гр. та зобов’язати відповідача виплатити пенсію у відповідності до перерахунку та різницю яка утворилась за період з 14 травня 2010 до дати звернення до суду з розрахунку 776.96 гр.
Відповідно до заперечень наданих відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона безпосередньо до канцелярії суду 18 жовтня 2010 року , відповідач просив суд відмовити в задоволені вказаного адміністративного позову за не обґрунтованістю з посиланням на те що хоча Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, однак рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками — 55 років та наявності страхового стажу не менше п’яти років.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона та отримуєте пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також судом встановлено, що після виходу на пенсію позивач продовжила працювати у зв’язку із чим їй за її заявою пенсійним фондом проводився перерахунок пенсії.
Положенням ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений порядок перерахунку пенсії у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, згідно якого, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» , який набрав чинності з 01.01.2008 року, а саме підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II були внесені зміни до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно яких у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» , визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до ст.152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, таким чином зазначені зміни втратили чинність 22.05.2008 року, у зв’язку із чим ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» почала діяти в редакції від 23.12.2004 року.
Відповідно до положень ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які діяли при перерахунку пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
З заперечень відповідача вбачається, що при перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_2 від 20 липня 2010 року пенсійним фондом брався заробіток з урахуванням положень ст.42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провадився із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік , а саме 1197.91 гр.
Відповідно до п.2 Положення «Про Пенсійний фонд України», Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
28 травня 2008року, з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яким було зокрема роз’яснено порядок перерахунку пенсії у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати та яким, як зазначає представник відповідача, керувався пенсійний фонд при перерахунку пенсії позивача в 2009році.
Підпункт 3 пункту 11 Постанови №530 від 28.05.2008року встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Враховуючи наведене вбачається, що під час перерахунку пенсії відповідач мав застосовувати показники заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії – за 2009 рік (1650,43гр.), натомість як вбачається з матеріалів перерахунку пенсії та пояснень представника відповідача для перерахунку пенсії застосовувались показники заробітної плати за 2007 рік в сумі 1197,91гр., що на думку суду, є порушенням встановленого порядку.
Таким чином суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з 20 липня 2010 року ( дня звернення заяви про перерахунок ) із застосовуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії – за 2010 рік в розмірі 1650,43гр., а дії відповідача, щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки вони не відповідають вимогам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанові КМУ №530 від 28.05.2008 року.
Керуючись ст. 183-2 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008року, Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001року №121, суддя -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона про перерахунок пенсії та покладення зобов’язань про виплату не отриманої пенсії – задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 зроблений 20 липня 2010 році з урахуванням положень ст.40, ст.42 ч.4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та пп.3 п.11 Постанови Кабінету міністрів України №530 від 28.05.2008року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме перерахунок пенсії провести із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2009 календарний рік, що передував року перерахунку пенсії, а саме 1650,43гр.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона виплачувати ОСОБА_2 перераховану пенсію починаючи з 20 липня 2010 року з урахуванням фактично сплачених сум.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комсомольський районний суд м. Херсона апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії постанови .
Суддя:
- Номер: 2-во/788/4/18
- Опис:
- Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
- Номер справи: 2-а-1858/10
- Суд: Апеляційний суд Сумської області
- Суддя: Котьо Ірина Василівна
- Результати справи: виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.01.2018
- Дата етапу: 01.02.2018
- Номер:
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1858/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Котьо Ірина Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.10.2010
- Дата етапу: 21.10.2010