ПОСТАНОВА
Іменем України
справа № 2а-258/10\0614
1 листопада 2010 року Малинський районний суд Житомирської області у складі головуючого - судді Тарасенка М.П.,
з секретарем Хитрич Н.Я.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Малині справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про стягнення недовиплаченого щомісячного підвищення пенсії та поновлення пропущеного строку для звернення до суду,-
встановив:
Позивач 10 вересня 2010 року звернувся до суду з позовом до відповідача, просить визнати дії відповідача неправомірними, поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав та інтересів за період з 1.01.2006 року та зобов”язати провести перерахунок та сплатити йому в повному обсязі недовиплачене щомісячне підвищення до пенсії виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком за період з 1.01.2006 року по момент винесення рішення.
Зазначив, що він має статус дитини війни і відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак, дана доплата здійснюється йому в розмірі , визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян ».
В судове засідання позивач не з’явився, доручив представляти його інтереси ОСОБА_1 за до довіреністю, яка дала пояснення по суті вимог, зазначила, що строк для звернення до суду пропущений з поважної причини, оскільки позивач довіряв державі і не було підстав для сумніву щодо неконституційності окремих законодавчих норм. Про грубе порушення його прав стало відомо тільки після висвітлення зазначений подій у засобах масової інформації.
Представник відповідача в судове засідання не з”явився , надав письмове клопотання просить справу розглянути без його участі та надав письмове заперечення, де зазначив, що положення ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” не застосовується при обчисленні виплат передбачених Законом України „Про соціальний захист дітей війни”, оскільки кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Заслухавши пояснення представника позивача , дослідивши надані докази , суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню.
Суд встановив, що спірні правовідносини регулюються Законом України «Про соціальний захист дітей війни» (далі: Закон) .
Позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером та відповідно до Закону має статус дитини війни, що стверджується відповідним посвідченням (а.с.3).
Згідно ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розмір якої, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлюється відповідно до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який визначається законом про бюджет на відповідний календарний рік).
Виплата допомоги проводиться органами, що виплачують пенсію, одночасно з її виплатою.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України, зокрема, зміни до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», які були внесені Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік”.
Кабінетом Міністрів України, з метою визначення порядку обчислення підвищення пенсій дітям війни, було прийнято Постанову від 28.05.2008 року №530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян », в п.8 Постанови зазначено , що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.
З відповіді відповідача № 70-0-02 від 5.08.2010 року видно , що ОСОБА_2 отримує допомогу з 1.10.2008 року у розмірі 49,80 грн., який визначений постановою КМ № 530 ( арк.с. 6).
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України “Про соціальний захист дітей війни” реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають статус “дитини війни”, серед яких їм надано право на отримання 30% доплати до пенсії.
Відсутність коштів Державного бюджету у відповідача, не є підставою для відмови в задоволенні позову.
Враховуючи , що статтею 99 КАС України визначено , що для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав , свобод чи інтересів , тому суд приходить до висновку , що вимоги позивача підлягають задоволенню в межах строку позовної давності , а саме за період з 10.03.2010 року по 10.09.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись частиною 2 статті 3, статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статтями 22, 46 Конституції України, статтями 6, 11, 17, 18, 19, 99, 158, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України , -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області неправомірними та зобов2язати провести перерахунок та сплатити ОСОБА_2 в повному обсязі недовиплачене щомісячне підвищення до пенсії виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком за період з 10.03.2010 року по час звернення до суду по 10.09.2010 року.
В решті позову відмовити за пропуском строку звернення до суду без поважної причини.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд протягом 10 днів з дня виготовлення постанови у повному обсязі. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий