Судове рішення #12360957

Код суду 2023                                                                                                  

Справа № 2-4032/2010 рік

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2010 р.                                                                                             м. Куп’янськ

               Куп’янський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого -  судді Шиховцової А.О.,

                при секретарі – Шевченко О.І.,  

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади в особі виконавчого комітету Куп’янської міської ради Харківської області, 3-я особа: комунальне підприємство «Куп’янське бюро технічної інвентаризації» про встановлення факту володіння нерухомим майном, визнання права власності на спадкове майно,

ВСТАНОВИВ:

    Позивач ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до територіальної громади в особі виконавчого комітету Куп’янської міської ради Харківської області, 3-я особа: комунальне підприємство «Куп’янське бюро технічної інвентаризації» про встановлення факту володіння нерухомим майном, визнання права власності на спадкове майно, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2. Після її смерті спадщина у вигляді 1/2 частини квартири за адресою: АДРЕСА_1. Він є єдиним спадкоємцем, належним чином прийняв спадщину, але нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину на вказану частку квартиру через відсутність державної реєстрації права власності на нерухоме майно на ім’я померлої.

    В зв’язку з чим, позивач звернувся до суду з даним позовом, згідно якого просить суд встановити факт, що ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, володіла Ѕ частиною квартири за адресою: АДРЕСА_1 та визнати за ним право власності на Ѕ частину цієї квартири в порядку спадкування.

Сторони, третя особа в судове засідання не з’явилися, надали суду заяви про розгляд справи без їй участі. Позивач – позов підтримує, просить суд задовольнити позов.  Відповідач – проти задоволення позову не заперечує. Третя особа – заперечень по даному позову не має, у вирішенні спору покладається на розсуд суду.

Суд, з’ясувавши позиції сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у померла ОСОБА_2, про що в Книзі реєстрації смертей 18 червня 2009 року зроблено відповідний актовий запис № 351 та відділом РАЦС по м. Куп’янську Куп'янського міськрайонного управління юстиції Харківської області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 18.06.2009 р. /а.с.7/. ОСОБА_2 по день смерті постійно мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчить довідка КП «ДЕЗ» від 15.10.2009 р. № 5146 /а.с.13/. Померла є матір’ю позивача ОСОБА_1 /а.с.6/. Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді 1/2 частки квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка була приватизована нею 06.02.2001 р. разом з ОСОБА_1 – по 1/2 частці кожному з них, та видано свідоцтво про право власності на житло № НОМЕР_2 аудиторською фірмою «Аудит-Куп’янськ» /а.с.9/.

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, без дати та без номера, державний нотаріус Куп’янської державної нотаріальної контори Колосовська С.О. відмовила ОСОБА_1 у видачі на його ім’я свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2  частину квартири після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 його матері ОСОБА_2, в зв’язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказане майно, оскільки померла за життя не оформила право власності на 1/2 частину квартири в органах БТІ /а.с.14-15/. Крім того, нотаріусом було встановлено, що син спадкодавиці ОСОБА_1 фактично прийняв спадщину, на день її смерті проживав та був зареєстрований разом з нею. ОСОБА_2 заповіту на випадок смерті не залишила. Батьки спадкодавиці: ОСОБА_5 та ОСОБА_6, від спадщини відмовилися на користь свого онука та сина спадкодавиці ОСОБА_1, подавши про це відповідну заяву до Куп’янської держнотконтори.  Відомостей про інших спадкоємців першої черги, які б могли прийняти спадщину фактично, немає.

Згідно з рішенням реєстратора Купянського БТІ від 14.10.2009 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, що є необхідним документом для оформлення права власності на частину квартири, в зв’язку з тим, що ОСОБА_2 за життя право власності на вищевказану частину квартири не отримала /а.с.16/.  

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив. Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 від 13.11.1996 року, виданого відділом РАГС Куп'янського міськвиконкому Харківської області, шлюб між громадянином ОСОБА_7 та ОСОБА_2 розірвано, про що в Книзі реєстрації актів про розірвання шлюбу 13 листопада 1996 року зроблено відповідний запис за № 325 /а.с.8/.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

    Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обв’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.

Встановлення факту володіння 1/2 частиною квартири ОСОБА_2, яка фактично їй належала на праві власності на підставі свідоцтва про право власності від 06.02.2001 р., необхідно позивачу для виникнення його майнових прав, а саме: права на спадщину за законом першої черги.

Відповідно до ч.2 ст. 256 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.  

З урахуванням досліджених доказів, суд вважає доведеним факт, що на момент відкриття спадщини, ОСОБА_2 володіла та користувалася Ѕ частиною квартири, яка фактично належала їй на праві приватної спільної часткової власності.  Однак, відсутність реєстрації цього права власності в органах бюро технічної інвентаризації, заважає  позивачеві в оформленні його спадкових прав після смерті його матері.  

Згідно ст. 392 ЦК України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У відповідності до ч. 1 ст. 1299 ЦК України, якщо у складі спадщини, яку прийняв спадкоємець, є нерухоме майно, спадкоємець зобов’язаний зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна. Право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що позовні вимоги повністю обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.  

Керуючись ст.ст. 11, 60, 114, 130, 174, 212-215, 256, 294 ЦПК України, ст. 392, 1216, 1218, 1261, 1268, 1299,   ЦК України, суд,  

ВИРІШИВ:

    Позов ОСОБА_1 до територіальної громади в особі виконавчого комітету Куп’янської міської ради Харківської області, 3-я особа: комунальне підприємство «Куп’янське бюро технічної інвентаризації» про встановлення факту володіння нерухомим майном, визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Встановити факт, що ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, володіла Ѕ частиною квартири за адресою: Харківська обл., АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1, Харківської області  в порядку спадкування за законом першої черги після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Куп’янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Куп'янського міськрайонного суду

Харківської області                                         А.О.Шиховцова

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація