АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22 - 7886 / 2010 р. Головуючий у 1-й інстанції: Ковальова Ю.В.
Суддя-доповідач: Сапун О.А.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2010 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого: Пільщик Л.В.,
суддів: Сапун О.А.,
Краснокутської О.М.,
при секретарі: Петровій О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 31 серпня 2010 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, за зустрічним позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротіс» (далі ТОВ «Агротіс»), третя особа: Приазовський районний відділ Запорізької регіональної філії ДП «Центр Державного земельного кадастру», про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним та стягнення судових витрат, -
ВСТАНОВИЛА:
12 жовтня 2009 року ТОВ «Агротіс» звернулось до суду із позовом до ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Зазначало, що 19 січня 2007 року між ТОВ "Агротіс" та ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 6,33 на території Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області . Земельна ділянка належить ОСОБА_3 на праві приватної власності на підставі Д ержавного акту на право власності на землю серії 11-ЗП № 044950, виданого на підставі рішення № 10 Степанівської Першої сільської ради від 20 лютого 2001 року та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2964. Договір оренди укладений строком на 10 років.
Впродовж 2007-2008 років сторони сумлінно виконували зобов'язання за договором. Однак, на початку 2009 року ОСОБА_3 самовільно, без згоди орендаря, зайняла спірну земельну ділянку, засіяла її зерновими, чим створила товариству перешкоди у користуванні землею.
Оскільки вирішити спір мирним шляхом відповідачка не бажає, товариство просило позов задовольнити, усунути перешкоди у користуванні орендованою земельною ділянкою.
ОСОБА_3 вимоги ТОВ «Агротіс» не визнала. 06 листопада 2009 року звернулася до суду із зустрічним позовом, який неодноразово уточнювала, про визнання недійсним договору оренди спірної земельної ділянки.
Зазначала, що на момент отримання Державного акту про право приватної власності на землю не мала можливості самостійно її обробляти, тому була вимушена у 2000 році укласти договір оренди вказаної ділянки з ТОВ "Степанівка", на якому працювала. Після закінчення у 2005 році строку дії договору оренди земельної ділянки, директором ТОВ "Агротіс", в яке було реорганізоване ТОВ "Степанівка", їй запропоновано укласти новий договір оренди земельної ділянки вже з ТОВ "Агротіс". Однак на таку пропозицію вона не погодилася, так як на той час мала бажання самостійно обробляти належну їй земельну ділянку.
Однак, через деякий проміжок часу дізналася, що у 2005 році у Приазовському районному відділі Запорізької регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» була заведена реєстраційна справа по договору оренди земельної ділянки, яка оформлена від її імені як орендодавця та від імені ТОВ «Агротіс» від імені орендаря, який вона не підписувала.
У 2005 році на лікування тяжко хворого чоловіка їй потрібні були кошти. Так як вона працювала дояркою у ТОВ «Агротіс», за матеріальною допомогою вона звернулася до директора товариства ОСОБА_4 Їй було запропоновано підписати чисті аркуші паперу, які потім нібито будуть оформлені як звітні документи за видачу коштів за майновий пай. На той момент вона не розуміла, що надає свою згоду на укладення договору оренди земельної ділянки. Вважає, що у даному випадку відсутнє її волевиявлення на укладення договору оренди земельної ділянки, тому угоду необхідно визнати недійсною.
Крім того, державна реєстрація договору оренди від 2005 року проведена тільки 19 січня 2007 року, що також є підставою для визнання зазначеного договору недійсним. Просила зустрічний позов задовольнити.
Ухвалою від 25 листопада 2009 року позовні заяви ТОВ «Агротіс» і ОСОБА_3 об’єднані в одне провадження ( а. с. 72 ).
Рішенням Приазовського районного суду Запорізької області від 31 серпня 2010 року позов ТОВ «Агротіс» задоволено.
ТОВ «Арготіс» усунено перешкоди у користуванні земельною ділянкою площею 6,33 га, що розташована на території Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області, яка на праві приватної власності належить ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на землю серії ІІ-ЗП №044950, виданого Степанівською Першою сільською радою Приазовського району Запорізької області та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №2964, шляхом заборони ОСОБА_3 проводити на зазначеній земельній ділянці будь-які сільськогосподарські роботи.
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_3 відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням, ОСОБА_3 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального і процесуального права, невідповідність висновків суду наданим доказам, просить рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 31 серпня 2010 року скасувати. Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ТОВ «Агротіс» залишити без задоволення, а її зустрічний позов задовольнити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення представника ОСОБА_3, заперечення представника ТОВ «Агротіс», розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 1 частини 1 статті 307, статтею 308 ЦПК України передбачено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін, якщо визнає, що його постановлено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення з одних лише формальних міркувань.
Задовольняючи позов ТОВ «Агротіс» і відмовляючи у задоволенні зустрічного позову ОСОБА_3, районний суд виходив з того, що між сторонами був укладений договір оренди земельної ділянки, який оформлений у відповідності до положень статті 15 Закону України «Про оренду землі», статей 204,203,792 ЦК України. Строк дії договору не закінчився, тому товариство вправі вимагати від орендодавця усунення перешкод у користуванні землею. Будь-яких доказів, які б свідчили про недійсність договору оренди, в ході розгляду спору ОСОБА_3 не надала.
Розглядаючи спір, колегія суддів дійшла висновку, що Приазовський районний суд Запорізької області повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, що ОСОБА_3 з 2001 року на праві власності належить земельна ділянка площею 6,33 га, яка до 2005 року перебувала в оренді у ТОВ «Степанівна» ( реорганізоване в ТОВ «Агротіс» ).
У 2005 році ТОВ «Агротіс» оформило новий договір оренди зазначеної земельної ділянки і передало його для державної реєстрації. Реєстраційна справа № 040727700083 державної реєстрації договору оренди землі на території Степанівської першої сільської ради Приазовського району Запорізької області, кадастровий номер 2324586200:01:002:0066, заведена у 2005 році. При цьому до матеріалів додавалися Державний акт на право приватної власності на землю, довідка № 633 від 17 грудня 2005 року про визначення грошової оцінки земельної ділянки, підписаний сторонами договір оренди та план земельної ділянки, акт прийому-передачі земельної ділянки, висновок № 883 від 07 липня 2005 року Приазовського районного відділу земельних ресурсів тощо ( а. с. 150-163 ). Державна реєстрація договору оренди проведена 19 січня 2007 року, про що в Книзі записів державної реєстрації договорів Приазовського районного відділу Запорізької регіональної філії центру Державного земельного кадастру зроблено відповідний запис за № 040727700083.
До 2008 року включно товариство за договором використовувало орендовану земельну ділянку, однак з 2009 року ОСОБА_3 самовільно, без згоди позивача, засіяла землю зерновими, чим створила перешкоди орендарю у використанні ділянки.
За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано, на підставі наданих доказів, положень частини 2 статті 792 ЦК України, Закону України «Про оренду землі», дійшов висновку про необхідність усунення ТОВ «Агротіс» перешкод, які створює ОСОБА_3 у користуванні орендованою земельною ділянкою.
Доводи ОСОБА_3 про відсутність її волевиявлення на передачу належної їй земельної ділянки в оренду ТОВ «Агротіс», а також відсутність її підписів на договорі оренди, спростовуються висновком № №41/хл експерта науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Запорізькій області від 22 квітня 2010 року, з якого видно, що підписи від імені ОСОБА_3 в договорі оренди земельної ділянки від 19 січня 2007 року, в акті прийому-передачі земельної ділянки по договору оренди землі виконані ОСОБА_3, а також іншими матеріалами справи ( а. с. 88-89,102-121 ).
Та обставина, що договір оренди наданий ТОВ «Агротіс» на реєстрацію у 2005 році, а зареєстрований Приазовським районним відділом Запорізької регіональної філії центру ДЗК тільки 19 січня 2007 році не може бути підставою для визнання його недійсним.
Інші доводи апеляційної скарги також не спростовують висновків суду та не дають підстав вважати, що справа вирішена неправильно.
Керуючись ст.ст.307,308,313-315 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити.
Рішення Приазовського районного суду Запорізької області від 31 серпня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий : Судді :