Судове рішення #12359472

  Справа № 2- 174  /10

                                                   

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

08 червня 2010 р.                                                Підгаєцький районний суд                                  

                                                                              Тернопільської області

в складі головуючої судді                                   Ігнатової Г.В.

при секретарі                                                        Піх Р.Я.

з участю  представника позивача                       ОСОБА_1

         відповідача                                                           Кулинич П.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Підгайці цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до  Мужилівської сільської ради   про визнання  права на  спадкове майно за заповітом,-

                                                          ВСТАНОВИВ:

             ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом  до  Мужилівської сільської ради     про визнання за ним  права на  спадкове майно за заповітом  ,вказуючи на те, що після  смерті його матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, залишилось спадкове майно, яке складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, розташованими в АДРЕСА_1, яке спадкодавця заповіла в його користь.

              Для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який належав покійній ОСОБА_4, державному нотаріусу в державній нотаріальній конторі необхідно було надати свідоцтво про право власності на дане домоволодіння, яке зареєстроване в БТІ. Однак, таке свідоцтво відсутнє.

Із-за відмови державного нотаріуса в оформленні документів, щодо прийняття спадкового майна , що залишилось після смерті матері, в даний час позбавлений можливості оформити своє право на спадщину у нотаріальному  порядку, тому  вимушений звернутися до суду за захистом порушеного права.

             Разом з тим. вважає. що має право на спадкове майно, так як постійно проживав в даному будинку разом з спадкодавцем  та  на час відкриття спадщини фактично вступив в управління та володіння спадковим майном і в такий спосіб прийняв спадщину по закону,та від прийняття спадщини не відмовивсь.

    У  судовому засіданні  представник позивачка позовні вимоги підтримала та просить позов задоволити, оскільки позивач  є єдиним  спадкоємцем першої черги по закону та по заповіту та на час виникнення правовідносин, продовжив проживати в зазначеному будинку.У відповідності до вимог закону  в такий спосіб прийняв спадщину, та  не відмовився від її прийняття.        

    Відповідач сільський голова мужилівської сільської ради позов визнав,просяв його задоволити.

Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає до  задоволення.

    Встановлено, мати позивача, збудувавши житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами 1958 року побудови, за життя належним чином не оформила, свідоцтво про право власності на нього. Даний будинок відносився до колгоспного двору.

Також встановлено, що  на час припинення існування двору , в даному будинковолодінні проживала лише : покійна ОСОБА_4, отже їй як  колишньому члену двору належало 1/1 ідеальної частки в майні двору, про що свідчить довідка сільської ради

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла ОСОБА_4 , про що в книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис №01, що підтверджується свідоцтвом про смерть.

Після її смерті  відкрилась спадщина за законом у вигляді:1/1 ідеальної частки  житлового будинку з надвірними будівлями, що  в АДРЕСА_1.  

  На зазначене майно спадкодавець при житті  склала заповіт в користь ОСОБА_3, прозивача по справі. даний заповіт ніким не оскаржено та не скасовано по цей час

Правовідносини, які виникли на час  відкриття спадщини регулюються нормами Цивільного Кодексу України в редакції 1963 року.

Спадкоємцем першої черги за законом померлої згідно ст.529 ЦК України ( в редакції 1963 р) , а також по заповіту залишився її син- позивач в справі. Інших спадкоємців немає.

Відповідно до вимог статей 548 та  549 Цивільного Кодексу Української РСР  в редакції 1963 року, який діяв на момент відкриття спадщини, визнавалось, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.

Суд приймає до уваги доводи сторін,про те, що спадкоємець ОСОБА_3 в установленому законом порядку приняв спадкове майно померлої по закону,продовжуючи проживати в будинку та користуватись спадковим майном. Дані обставини підтверджено довідкою  сільської ради.

Зважаючи на ці обставини, суд визнає факт прийняття спадкового майна позивачем, як спадкоємцем  за законом в порядку ст. 549 ЦК України( в редакції 1963р) , від моменту відкриття спадщини

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, для оформлення права на спадщину може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Згідно з абз.4п.216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за №20/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації ( за винятком земельної ділянки) , нотаріус для видачі свідоцтва про право на спадщину вимагає, крім право встановлювального документа, витяг з реєстру прав власності, а в місцевостях, де інвентиразація не проводилась,- довідку відповідного органу місцевого самоврядування.

Оскільки судом встановлено неможливість оформленння  позивачем спадкових прав у встановленому законом порядку, а визнання відповідачем позову  не суперечить закону, не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі наведеного , керуючись   ст.ст.537, 549.561 ЦК України (1963р.) ,  ст. ст.,1268, 1296, 1297  ЦК України , ст.ст.10,60. 213,215. 218 ЦПК України, абз.4п.216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за №20/5, ст.ст.10,60. 213,215. 218 ЦПК України,

                                                    В И Р І Ш И В :

            Визнати за   ОСОБА_3 право власності на спадкове майно по заповіту  ОСОБА_4 , щодо спадкового майна- 1/1 ідеальної частки  житлового будинку з надвірними будівлями, що  в АДРЕСА_1

          Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.

Заява про апеляційне оскарження рішення Підгаєцького районного суду подається в апеляційний суд Тернопільської області через Підгаєцький районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або без попереднього подання такої заяви в строк встановлений для її подання.

Головуюча:                           Г.В.Ігнатова

  • Номер: 22-ц/790/2684/18
  • Опис: апеляційна скарга у справі за заявою представника ПАТ «Райффайзен Банк Аваль» про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-174/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Ігнатова Галина Володимирівна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.04.2018
  • Дата етапу: 03.04.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація