Копія:
Справа № 2„А”-924-2010 р.
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
1 грудня 2010 року суддя Уманського міськрайонного суду, Черкаської області Бурлака В.І. розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до до Управління пенсійного фонду України в м. Умань, Черкаської області, про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок розміру призначеної пенсії, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Умань Черкаські області про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок розміру пенсії по інвалідності, яка не може бути меншою по третій групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається для 1-ї категорії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, стягнути борг в межах шестимісячного строку позовної давності, відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , посилаючись на те, що він є інвалідом 3-ї групи внаслідок захворювань, пов’язаних з роботами по ліквідації аварії на ЧАЕС і відноситься до І категорії. Йому невірно нараховується пенсія відповідачем, на його звернення зробити перерахунок пенсії та виплатити заборгованість управління ПФУ в м. Умань, відмовляється.
Представник відповідача, позов не визнав посилаючись на те, що пенсія позивачу призначена у відповідності з вимогами діючого законодавства і підстав для проведення перерахунку не має, оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності, яка визначена Кабінетом Міністрів України, постановами від 28.05.2008 року № 530 та від 16.07.2008 року № 654, дані постанови є чинними. Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише в ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, вказане визначення застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за вказаним законом. Питання визначення розміру мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення пенсії особам, на яких розповсюджується Закон України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не визначено у законодавчому порядку.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1 та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи , як інвалід ІІІ групи, згідно Постанови КМ України № 530, від 28.05.2008 року, що підтверджується довідкою Управління ПФ України в м. Умань.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової непрацездатності, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Основні положення, щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, № 796-XІІ, особам віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяна здоров’ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи – 50 % мінімальної пенсії за віком, а згідно ч.4 ст.54 вказаного закону, позивач має право на пенсію, яка не може бути нижчою по ІІІ групі інвалідності – шести мінімальних пенсій за віком.
Згідно з положеннями ч.4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ч.1 ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а не постанова КМ України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Наявність визначення мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання відмови здійснити перерахунок розміру пенсії по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається для 1-ї категорії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, та виплати боргу в межах шестимісячного строку позовної давності, відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , неправомірною, обґрунтовані, підтверджені доказами та підлягають задоволенню, в іншій частині позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, якщо не встановлено інше, ОСОБА_2 звернувся до суду 16 листопада 2010 року, тому перерахунку підлягає пенсія за 6 місяців, тобто з 16 травня по 16 листопада 2010 року, з урахуванням виплачених коштів.
На підставі ст.ст. 50, 54, 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 8, 19, 22, 46, 55 Конституції України, керуючись ст.ст. 6, 9-12, 70, 71, 158-163 КАС України, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов задоволити частково.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в м. Умань, Черкаської області, щодо здійснення перерахунку пенсії по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається для 1-ї категорії, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, ОСОБА_2, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України, від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ, „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, неправомірною.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Умань, Черкаської області, здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю, яка призначається для 1-ї категорії, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України, від 28 лютого 1991 року, № 796-ХІІ, „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, починаючи з 16 травня 2010 року по 16 листопада 2010 року, та виплатити її, з урахуванням виплачених коштів.
В задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду, протягом 10 днів, з дня її проголошення.
Головуюча-підпис
З оригіналом згідно:
суддя Бурлака В.І.