Судове рішення #12349047

Справа 22-15377-2010                                                Суддя 1 інстанції Анісімова Н.Д.

Категорія                                                           Доповідач Новосядла В.М.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

 20 жовтня 2010 року                                                                              м. Донецьк

Апеляційний суд Донецької області у складі:

головуючого: судді Новосядлої В.М.,

суддів: Алексєєва А.В., Санікової О.С.,

при секретарі Крівцові В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровського районного суду  м. Донецька від 15 червня  2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відділу державної виконавчої служби Кіровського районного управління юстиції м. Донецька про виключення майна з опису та зняття арешту з квартири,

В С Т А НО В И В :

Рішенням Кіровського районного суду м. Донецька від 15 червня 2010 року було відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відділу державної виконавчої служби Кіровського районного управління юстиції м. Донецька про виключення майна з опису та зняття арешту з квартири.

Не погодившись із рішенням суду, позивачка принесла апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити по справі нове рішення, яким задовольнити її позовні вимоги у повному обсязі через неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, а саме:

-   після втрати державною виконавчою службою виконавчого листа, у виконавчої служби не було законних підстав для відкриття нового виконавчого провадження,

-   висновок суду першої інстанції про те, що позивачка не довела те, що квартира є власністю позивачки є неправильним, оскільки вона довела вказані обставини,

-   відмовляючи у задоволенні позову про виключення майна із опису, судом першої інстанції було порушено право позивачки на власність, яке згідно із частиною 1 статті 321 ЦК України є непорушним,

-   судом не було враховано, що частка ОСОБА_2 із спільного майна виділена не була, а тому, виходячи із судової практики та рекомендацій пункту 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в спорах про виключення майна із опису» не підлягає конфіскації майно, що належить засудженому на правах приватної власності чи є його часткою у спільній власності, необхідне для засудженого та осіб, які перебувають на його утриманні,

-    при вирішенні питання про належність описаного майна на правах приватної власності суду необхідно було керуватись Законом України «Про власність» та нормами Сімейного Кодексу,

-   виходячи із того, що на утриманні подружжя ОСОБА_2 є неповнолітня дочка, ІНФОРМАЦІЯ_1, квартира підлягає виключенню із опису і з неї повинен бути знятий арешт.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивачки і відповідача ОСОБА_2, дослідивши матеріали цивільної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає часткову  задоволенню, а рішення суду скасуванню з наступних підстав.

Відмовляючи у задоволенні позову про виключення квартири із акту опису і зняття арешту, суд першої інстанції виходив із того, що позивачкою і її представником не було доведено, що квартира придбана не за гроші, добуті злочинним шляхом, а є  власністю позивачки.

Однак з таким висновком суду першої інстанції погодитись неможливо з наступних підстав.

Із матеріалів цивільної справи вбачається:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 знаходяться у шлюбі з 30 жовтня 1973 року.

22 липня 1999 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 купили двокімнатну квартиру АДРЕСА_1.

Вироком Кіровського районного суду м. Донецька від 14 січня 2003 року ОСОБА_2 був засуджений за частиною 3 статті 189 КК України до п*яти років позбавлення волі з конфіскацією особистого майна.

В провадженні відділу державної виконавчої служби Кіровського районного управління юстиції м. Донецька знаходиться на виконанні виконавче провадження по примусовому виконанню вироку суду на підставі дублікату виконавчого листа № 1-102 від 4 лютого 2008 року про конфіскацію майна (а.с.39-40).

Позивачка просить виключити квартиру із акту опису посилаючись на те, що вказана квартира є сумісною власністю подружжя, оскільки була куплена у період шлюбу із відповідачем, що підтверджується договором купівлі-продажу.

Крім того, одночасно із вимогами про визнання квартири сумісною власністю подружжя, позивачка зазначає, що ця квартира є її особистою власністю з тих підстав, що квартира була куплена за гроші від продажу її двокімнатної квартири у Молдавії.  

В апеляційній скарзі позивачкою наводяться доводи щодо незаконності відкриття виконавчого провадження, неправомірної відмови суду у знятті арешту з квартири, однак такі позовні вимоги ОСОБА_1 не заявлялись і тому не можуть бути предметом дослідження апеляційної інстанції, оскільки  відповідно до частини 1 статті 11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про виключення майна з опису» №6  від  27 серпня 1976 року з подальшими змінами, відповідачами по вказаній категорії цивільних справ повинні бути боржник, особа, в інтересах якої накладено арешт на майно, і в необхідних випадках - особа, якій передано майно, якщо воно було реалізоване. У тих випадках, коли опис проводився для забезпечення конфіскації чи стягнення майна на користь держави, як відповідач притягується відповідна державна податкова інспекція . У разі оскарження дій державного виконавця щодо неправильності включення майна в опис відповідачем є державний виконавець.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, відповідачами у цій справі повинні бути боржник та відповідна державна податкова інспекція.

Позовні вимоги до державної податкової інспекції не заявлялись, хоча участь її у  судовому процесі є обов*язковою.

Вказані обставини свідчать про те, що судом першої інстанції був неправильно застосований матеріальний і процесуальний закони.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Оскільки у апеляційного суду при перегляді справи в апеляційному провадженні немає повноважень на притягнення до участі у справі відповідної державної податкової інспекції , а участь її у судовому процесі як представника держави (на користь якої конфісковано майно) є обов*язковим і позовні вимоги до державної податкової інспекції повинні розглядатись одночасно з вимогами до боржника, то у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відділу державної виконавчої служби Кіровського районного управління юстиції м. Донецька про виключення майна з опису та зняття арешту з квартири необхідно відмовити.

Керуючись статтями 309, 316 ЦПК України, апеляційний суд

В И Р І Ш И В :

Апеляційну скаргу  ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Кіровського районного суду м. Донецька від 15 червня 2010 року скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, відділу державної виконавчої служби Кіровського районного управління юстиції м. Донецька про виключення майна з опису та зняття арешту з квартири, ВІДМОВИТИ.

Рішення  набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуючий:  

Судді:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація