справа №2а-1161/10р.
П О С Т А Н ОВ А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2010 року Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Скрипник К.О.
при секретарі Берко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 3 лютого 2010 року звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначив, що він є дитиною війни, та має право на отримання державної соціальної підтримки у підвищеному розмірі відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», якою передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З цією вимогою позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі, однак у виплаті такої соціальної допомоги йому було незаконно відмовлено.
Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача, стягнути з відповідача недоплачену йому щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії за період з 09 липня 2007 по 31.12.2007 року, з 22 травня 2008 по 31 грудня 2008 року, з 01 січня 2009 по 31 грудня 2009 року на суму 2709,85 грн.
Справу розглянуто в порядку письмово провадження на підставі ч.4 ст. 122 КАС України.
Відповідач згідно письмових заперечень позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що в бюджеті на 2006-2008 роки не передбачалась виплата соціальної пільги, і механізм виплати такої пільги законодавчо не врегульований.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 встановлений статус „Дитина війни” та вона отримує пенсію за віком (а.с.8).
Згідно ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відносно вимог по виплатам за 2007 рік, встановлено, що дію ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року «Про державний бюджет України на 2007 рік» (з урахуванням положень п.12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50 процентів від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, визнані неконституційними положення п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, відновлено дію ст. 6 цього Закону.
Отже, управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська повинно було зробити перерахунок пенсії позивачу починаючи з 09 липня 2007 року. Підстави для перерахунку за період з 01 січня по 09 липня 2007 року були відсутні.
Відносно виплат за 2008 рік, суд виходив з того, що правові підстави для вирішення таких вимог є аналогічними 2007 року.
Так, п.п. 2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких актів України», текст ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дане підвищення проводиться за їх вибором згідно з одних із законів.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року щодо викладення положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в новій редакції. І таким чином, було відновлено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Отже, управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська повинно було зробити перерахунок пенсії позивачу починаючи з 22 травня 2008 року. Підстави для перерахунку за період з 01 січня по 22 травня 2008 року були відсутні.
Разом з тим, відповідно до ч.2 ст.99 КАС України ( в редакції 2005 року, оскільки позов поданий до набрання чинності Закону України №2453-ІУ від 07.07.2010 р.)) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. За ч.1 ст.102 цього Кодексу, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Однак, суд приходить до висновку, що позивачем було пропущено річний строк звернення до суду з позовом про захист своїх інтересів за період з 09 липня 2007 року по 02 лютого 2009 року (строки позовної давності), так як звернулася до суду 03 лютого 2010 року, із заявою про поновлення пропущеного строку він не звертався, вагомих причин в підтвердження поважності пропуску зазначених строків позивач суду не надав. На підставі зазначеного, а саме у зв’язку з пропуском позивачем строку позовної давності, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог в частині періоду з 09 липня 2007 року по 02 лютого 2009 року.
Стосовно нарахувань за період з 03 лютого 2010 року встановлено наступне.
Починаючи із 22.05.2008 року по день розгляду справи відповідач щомісячно нараховує та виплачує позивачу підвищення до пенсії у розмірах 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність із урахуванням п.8 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Згідно до ст.6 Закону № 2195-IV, особи, що віднесені до категорії «дітей війни», мають право на одержання щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 7 Закону № 2195-IV, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з частиною 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначеного законом.
Доводи відповідача з приводу того, що мінімальний розмір пенсії за віком як розрахункова величина, до такої категорії громадян як «діти війни» не застосовується, суд вважає необгрунтованими, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» мінімального розміру пенсії за віком, тому вважає за необхідне прийняти у своїх висновках поняття «мінімальної пенсії за віком» до обрахування інших пенсій чи доплат пов’язаних з мінімальною пенсією віком.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного Фонду України у Ленінському районі м.Дніпропетровська є органом Пенсійного Фонду, що у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, постановами правління та наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіональних управлінь, Положенням про управління.
У процесі своєї діяльності Управління зобов'язане суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Оскільки жодним нормативно-правовим актом в державі впродовж 2009 року не встановлено будь-яких обмежень при застосуванні положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», то у період 2009 року підвищення до пенсії позивачу, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно із частиною четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254к/96-ВР), закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку щодо неправомірності дій відповідача в період із 03 лютого 2009 по 31 грудня 2009 року при нарахуванні та виплаті позивачу підвищення до пенсії у розмірах, передбачених п.8 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», у зв’язку з тим, що вищенаведені положення постанови Кабінету Міністрів України суперечать Закону України № 2195-IV, обмежують права громадян, що визначенні ним, у зв’язку із чим відповідач зобов’язаний на користь позивача здійснити донарахування підвищення до пенсії за період із 03 лютого 2009 по 31 грудня 2009 року в розмірах 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік та фактично виплаченої різниці, забезпечивши виплату цих сум.
На підставі викладеного та керуючись ч.2 ст. 19, 46 Конституції України, Законам України «Про соціальний захист дітей війни», «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про державний бюджет України на 2009 рік», Рішеннями Конституційного суду України по справі № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. ст. ст. 7, 8, 11, 17, 70, 86, 99, 122, 158-163,183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання дій неправомірними та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату – задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо недонарахування та виплати підвищення до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», без урахування розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» за період із 03.02.2009 року по 31.12.2009 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок та виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого у законі України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» за період із 03.02.2009 року по 31.12.2009 року з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
В частині позовних вимог за період з 09.07.2007 року по 02.02.2009 року – відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд Ленінського району м. Дніпропетровська у порядку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано; якщо була подана апеляційна скарга, то постанова суду набиратиме законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Суддя К.О.Скрипник