Справа № 2-а-2211/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
“29” листопада 2010 року смт.Добровеличківка
Добровеличківський районний суд Кіровоградської області в складі суду:
головуючого судді Горовець М.І.
при секретарі Діордієвій Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань Добровеличківського районного суду Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області про визнання незаконними дій суб’єкта владних повноважень та стягнення суми недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії особі, яка має статус «Дитина війни», -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області про зобов'язання суб'єкта владних повноважень нарахувати та виплатити суму недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії особі, яка має статус дитина війни, мотивуючи тим, що вона, відповідно до статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни ”, від 18.11.2004 року, № 2195-ІV із змінами та доповненнями, є дитиною війни, а тому відповідно до вимог статті 6 вказаного Закону має право на отримання щомісячного підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак в порушення зазначених норм відповідач за попередні шість місяців не нараховував та не виплачував вказану допомогу позивачеві, що й спонукало її звернутися до суду з відповідним позовом .
Позивач, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій просить справу слухати без її участі за правилами письмового провадження, позов підтримує у повному обсязі.
Представник управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засіданні не з'явився, надав суду заяву в якій просить розглянути справу без його участі. Крім того надав суду заперечення до позову відповідно до якого повністю не визнає заявлених вимог, мотивуючи тим, що ухвалою Конституційного суду України від 19.05.2009 року № 27 – у/ 2009 по справі № 2 – 25/2009 установлено, що у ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 – ІV закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому частини першої цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. В ст.7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни » № 2195-ІV зазначено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом здійснюється тільки за рахунок коштів Державного бюджету України. Непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 – І V, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулюванні виплати дітям війни, передбачених у ст.. 6 Закону № 2195 – ІV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії. Заповнення цієї прогалини має здійснюватися законодавцем. Отже, позовні вимоги позивача вважає безпідставними.
З врахуванням тих обставин, що сторони в судове засідання не з'явилися та надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд відповідно до п.10 ч.1 ст. 3 та ч. 3 ст. 122 КАС України вважає доцільним провести розгляд даної справи в порядку письмового провадження на основі наявних у суду матеріалів .
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає встановленими наступні фактичні обставини справи та відповідні правовідносини: відповідно до статті 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, від 18.11.2004 року, № 2195-ІV із змінами та доповненнями (далі по тексту Закон) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою яка має статус «Діти війни» оскільки станом на 02 вересня 1945 року їй було менше ніж 18 років . Викладені обставини підтверджуються відповідним штампом у пенсійному посвідченні НОМЕР_1 виданому Добровеличківським районним відділом соціального захисту населення Кіровоградської області на ім’я позивача.
Відповідно до ст.6 Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Із довідки від 24.11.2010 року № 2647, виданої начальником управління Пенсійного Фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області встановлено, що за період з травня по жовтень 2010 року позивач отримав підвищення до пенсії на загальну суму 298 гривень 80 копійок. Пільгами, згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-ХІІ від 22.10.1993 року із змінами та доповненнями позивач не користується .
Відповідач в період травня – жовтня 2010 року виплачував позивачеві щомісячне підвищення до пенсії в розмірі, значно меншому, аніж передбаченому ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч.2,3 ст. 22 Конституції України Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.ч.3,4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 28 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” від 09.07.2003 року № 1058-ІV із змінами та доповненнями мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , визначеного законом .
Відповідно до ст. 52 Закону України “ Про Державний бюджет України на 2010 рік ” у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не може бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим задовольнити повністю позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві суми недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії за період з 01.05.2010 року по 31.10.2010 року.
Окрім того, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких вона звернулася до суду, суд вважає необхідним, визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Добровеличківському районі Кіровоградської області, по не виконанню приписів статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка призвела до порушення права позивача в частині своєчасного отримання підвищення до пенсії.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України “ Про Державний бюджет України на 2010 рік ”, ст. ст. 6-14, 71, 86, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області про визнання незаконними дій суб’єкта владних повноважень та стягнення суми недоплаченого щомісячного підвищення до пенсії особі, яка має статус «Дитина війни» - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області в частині не нарахування та не проведення виплати підвищення до пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с.Луківка, Катеринопільського району Черкаської області, жительки АДРЕСА_1, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно за період з 01 травня 2010 року по 31 жовтня 2010 року, відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-IV від 18.11.2004 року, розрахованого з урахуванням вимог ч.1 ст.28 Закону України ?ро загальнообов’язкове пенсійне страхування” і законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого на час виплати у період травня-жовтня місяців 2010 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру, встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 01 травня 2010 року по 31 жовтня 2010 року, керуватись законодавчо визначеним розміром мінімальної пенсії за віком , встановленим на час виплати у період травня-жовтня 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 гривні 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції.
Суддя Добровеличківського районного суду
Кіровоградської області Горовець М.І.