Судове рішення #12327960

     Справа № 2-886                              

          2010 р.

Р І Ш Е Н НЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2010 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючого – судді                                       Гонтар А.Л.

при секретарі                                               Костенко В.М.

за участю представника позивача             ОСОБА_1        

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом

ОСОБА_2

До

кредитної спілки «Всеукраїнське народне кредитне товариство»

про захист прав споживача, розірвання кредитного договору,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 29 березня 2010 року звернулась до Дружківського міського суду  з позовом до  кредитної спілки «Всеукраїнське народне кредитне товариство» (далі КС «ВНКТ») про захист прав споживача, розірвання кредитного договору.  Свої вимоги обґрунтовує тим,  що  27 листопада 2008 року між нею та КС «ВНКТ»  було укладено кредитний договір № 062-161-08 на суму 14600 грн. строком  до 27.11.2011 р. зі сплатою 60% річних та додаткової суми процентів. Згідно даного договору сума основних відсотків та сума кредиту прив’язана до курсу долару США, нараховується і підлягає сплаті відповідного курсу долара США. На момент укладення договору курс долара США становив 6,74, на теперішній час курс долара становить 8,05.  Вважає, що на наступний час істотно змінились обставини, якими керувались при укладені договору, а саме: значно підвищився курс долару США, підприємницької діяльності вона зараз не веде. На час укладення договору сторони не знали і не могли передбачити, що така зміна настане, і що зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості. Зміна перерахованих істотних умов і підвищення грошового еквіваленту до якого прирівняний кредит порушує співвідношення її майнових інтересів по відношенню до того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

02.12.2009 року вона направила листа відповідачу з пропозицією розірвати вищевказані кредитні договори у зв’язку з істотною зміною обставин.

Просить розірвати кредитний договір № 062-161-08 від 27.11.2008 року, припинити нарахування відсотків за користування кредитом по кредитному договору.

Позивач не з’явилась у судове засідання, надала заяву з проханням розглядати справу у її відсутності.

В судове засідання з’явився представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не  з’явився, надав заяву з проханням залишити справу без розгляду, так як між сторонами існує угода про передачу будь-яких спорів  на розгляд третейського суду.   Про час та місце розгляду справи представника відповідача було повідомлено належним чином , про що в справі є повідомлення.

Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.. 224 ЦПК України.

Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

27 листопада 2008 року між ОСОБА_2 та КС «ВНКТ»  було укладено кредитний договір № 062-161-08 на суму 14600 грн. строком  до 27.11.2011 р. зі сплатою 60% річних та додаткової суми процентів (а.с.5-7).

Згідно даного договору сума основних відсотків та сума кредиту прив’язана до курсу долару США, нараховується і підлягає сплаті відповідного курсу долара США. На момент укладення договору курс долара США становив 6,74, на теперішній час курс долара становить 8,05.  

Відповідно до п. 3.2.1 Кредитного-договору  КС «ВНКТ»  має право в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки за користування Кредитом.

      Але згідно до ст. 55 Закону України «Про банки та банківську діяльність» від 07 грудня 2000 року ( з усіма змінами та доповненнями) відносини банку   з   клієнтом   регулюються   законодавством України,  нормативно-правовими актами Національного банку  України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

            Банк зобов'язаний докладати максимальних зусиль для уникнення конфлікту  інтересів  працівників  банку  і  клієнтів,   а   також конфлікту інтересів клієнтів банку.

             Банкам  забороняється  в  односторонньому  порядку  змінювати умови укладених з клієнтами договорів, зокрема, збільшувати розмір процентної  ставки  за  кредитними  договорами  або  зменшувати її розмір  за договорами банківського вкладу (крім вкладу на вимогу), за  винятком випадків, встановлених законом.

             Відповідно до ст.. 1056-1 ЦК України розмір  процентів  та  порядок  їх  сплати  за   договором визначаються  в  договорі залежно від кредитного ризику,  наданого забезпечення,  попиту і пропозицій,  які  склалися  на  кредитному ринку,  строку користування кредитом,  розміру облікової ставки та інших факторів.

             Встановлений  договором  розмір  процентів  не  може  бути збільшений банком в односторонньому порядку.

            Умова договору, щодо права банку змінювати розмір процентів в односторонньому порядку є нікчемною.

    Цивільний Кодекс України після Конституції України є другим по юридичній силі актом, який стосується спірних відносин, відповідно до ч. 2 ст. 4 Цивільного Кодексу України, основним актом цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу.

   Таким чином, оскільки п.3.2.1 Кредитного договору № 062-161-08, укладеному між ОСОБА_2 та КС «ВНКТ»  суперечить законодавству України, а саме Закону України «Про банки та банківську діяльність», Цивільному Кодексу України, то його треба визнати нікчемним, а дії банку по збільшенню проценту визнати неправомірними.

Відповідно до ст..  11 п. 4 Закону України «Про захист прав споживача» від 1991 року ( з усіма змінами та доповненнями)  споживач не зобов’язаний сплачувати кредитодавцю будь-які збори, відсотки або інші вартистні елементи кредиту, що не були зазначені у договорі.

    У договорі  про  надання споживчого кредиту може зазначатися, що відсоткова ставка за  кредитом  може  змінюватися  залежно  від зміни  облікової  ставки  Національного  банку України або в інших випадках.  Про зміну  відсоткової  ставки  за  споживчим  кредитом споживач   повідомляється  кредитодавцем  письмово  протягом  семи календарних днів з дати її зміни. Без такого повідомлення будь-яка зміна відсоткової ставки є недійсною.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.  10,1114,15, 30,31,60, 208,209,212-215 ЦПК України, ст.ст.  1056-1 ЦК України, ст.. 55 Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст.. 11 Закону України «Про захист прав споживача» суд, -

В И Р І Ш И В:

    Позовні вимоги ОСОБА_2 до кредитної спілки «Всеукраїнське народне кредитне товариство»   про захист прав споживача, розірвання кредитного договору задовольнити.

    Розірвати кредитний договір № 062-161-08, укладений 27 листопада 2008 року між ОСОБА_2 та кредитною спілкою «Всеукраїнське народне кредитне товариство» на суму 14600 гривен.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку  на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На заочне рішення може бути подана позивачем  апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд протягом десяти днів після оголошення рішення.

   

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

СУДДЯ

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація