Справа №22А-0377/2007р. Головуючий у 1 інстанції Шатковський С.В.
Категорія 14,36 Доповідач у 2 інстанції Приходько К.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2007 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі
головуючого: Назарчука Р.А.,
суддів: Приходька К.П., Заріцької А.О.,
при секретарі Шешко О.Б.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Черкаського обласного військового комісаріату на постанову Макарівського районного суду Київської області від 29 грудня 2006 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії та донарахування компенсації за минулий час,
встановила:
у жовтні 2006 року позивач звернувся до суду з даним позов обґрунтовуючи свої вимоги тим, що в 1985 році його звільнено із військової служби за віком з призначенням пенсії за вислугою років. Внаслідок прийняття в період з 1999-2003 років нових нормативних актів з питань пенсійного забезпечення, якими передбачено перерахунок раніше призначеної пенсії відповідним категоріям військовослужбовців у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, він має право на перерахунок пенсії.
Позивач вважає, що Черкаський обласний військовий комісаріат незаконно відмовляє йому у перерахунку пенсії, просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та інших осіб» та Указів Президента України.
Постановою Макарівського районного суду від 29 грудня 2006 року позов задоволений.
Не погоджуючись з постановою суду відповідач оскаржив його в апеляційному порядку з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить постанову суду першої інстанції скасувати і винести нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи й обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач проходив дійсну військову службу та був звільнений в запас за ст.46 п. «б», за віком, на підставі наказу Начальника 12 Головного управління Міністерства оборони від 06 лютого 1985 року. Починаючи з 12 березня 1985 року йому нарахована пенсія за вислугою років, яка складає 26 календарний рік. На момент звільнення позивач отримував грошове забезпечення, що складалося з окладу за останньою штатною посадою, займаною на день звільнення, окладу за військове звання. 10 квітня 2006 року позивачу був проведений перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до ч.З ст. 43 Закону України від 9 квітня 1992 року Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" пенсії особам, які мають право пенсію за цим Законом, обчислюються із врахуванням відповідного окладу за посаду, спеціального звання, процентної надбавки за вислугу років, надбавки за вчене звання й вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби в порядку й розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України. Будь-яких обмежень щодо розміру пенсії Закон не встановлює, це питання віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 „Про порядок обчислення вислуги років, призначення пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їх сімей" названим особам пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за штатною посадою, яку особа займала перед звільненням; окладу за військове звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надається щомісячно (надбавки за вчене звання, науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби тощо). При цьому розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається за вибором тих, хто звернувся за пенсією: за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією, незалежно від наявних у службі перерв.
В Указах Президента України, на які посилається позивач, передбачені надбавки, які відносяться до додаткових видів грошового забезпечення які він не отримував. Зазначеними Указами не передбачене право на перерахунок пенсій пенсіонерам, які звільнені із служби і які не отримували вказаних надбавок. Відповідно до ст.63 Закону України „Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" призначені пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення.
У відповідності з п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України, «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01 січня 2005р., не було передбачено можливості перерахунку раніше призначеної пенсії у зв»язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно з Законом України №2262-ХП, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон №1769-IV, який набув чинності 01 січня 2005р., не має зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 01 січня 2005р., задоволенню не підлягають.
Оскільки постанова суду винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права вона підлягає скасуванню з винесенням нової постанови.
На підставі наведеного, керуючись: ст.ст. 195,202 КАС України колегія суддів,
постановила:
апеляційну скаргу Черкаського обласного військового комісаріата задовольнити. Постанову Макарівського районного суду від 29 грудня 2006 року скасувати і винести нову постанову.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Черкаського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії та донарахування компенсації за минулий час, відмовити.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця.