Справа № 22-А-261/2007 Головуючий в суді І інстанції Малишенко Т.О.
Доповідач в суді II інстанції Дьоміна О.О.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2007 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого: Дьоміної О.О.,
суддів: Данілова О.М., Мережко М.В.,
при секретарі: Колесник Н.І.
розглянувши матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Славутич на постанову Славутицького міського суду Київської області від 20 листопада 2006 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Славутич Київської області про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Славутич незаконними, -
заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів,-
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2006 р. позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, посилаючись на те що 05.05. 2006 р. вона звернулася с заявою до відповідача про проведення перерахунку пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з врахуванням її страхового стажу, в чому їй було відмовлено, вважала відмову незаконною, просила задоволити позов.
Постановою суду від 20 листопада 2006 р. позов задоволено.
Не погоджуючись з данною постановою відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову, посилаючись на її незаконність, на те що вона не відповідає обставинам справи та постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову - відмовити.
Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 04.08.1995 р. є пенсіонеркою за віком довічно.
10 серпня 2005 р. була звільнена з ДСП «ЧАЕС» за п.1 ст. 40 КзпП України.
Судом встановлено, що позивачка знаходиться на обліку у відповідача, Управління Пенсійного фонду України у м. Славутич Київської області, і після призначення пенсії продовжувала працювати. При призначенні пенсії позивачці на 01.01.2004 р. не зараховано стаж роботи за період з 02.01.2004 р. по 10.08.2005 р.
Відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного Фонду України, який надійшов до відповідача 27 березня 2006 року, було надано огляд запитань та відповідей з питань застосування ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований 23 березня 2006 року у Міністерстві праці та соціальної політики України за № 268/0/7-06, у Пенсійному Фонді України за №3470/02-20, яким передбачено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення
(перерахунку) пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового -стажу після призначання (перерахунку) .пенсії, незалежно від тривалості страхового стажу, яким і керувалися в своїй роботі працівники управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року.
На підставі ст. 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон) позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 4 ст. 42 Закону, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч.І ст. 40 цього Закону. Статтею 1 цього Закону визначені терміни, і під „страховим стажем" розуміється період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та \або підлягає загальнобоов"язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно п.1 ст. 24 Закону страховий стаж період (строк) \ протягом якого особа підлягає загальнообов"язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, між мінімальний страховий внесок.
Відповідно до п.3 ст. 24 Закону страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов"язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов"язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до п.37 Постанови Пенсійного фонду України від 16 листопада 2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) Пенсій» відповідно до Закону орган, що призначає пенсі. Розглядає питання про перерахунок раніше призначеної пенсії, приймає заяви про перерахунок пенсії тільки при наявності у особи всіх необхідних документів (передбачених п.14 Порядку) і реєструє заяви в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію, про що видається розписка із зазначенням дати приймання заяви з переліком одержаних документів.
Згідно з п.39 Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для перерахунку раніше призначеної пенсії документами, орган , що призначає пенсію розглядає подані документи та приймає рішення щодо перерахунку пенсії ( або у відмові в перерахунку пенсії). Не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про відмову в перерахунку пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п. 43 Порядку). Виплата пенсії проводиться не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про перерахунок пенсії.
Відповідно до п.1 ст.7 Закону загальнообов"язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат. Пунктом 1 ч.9 ст. 16 Закону гарантовано право застрахованої особи на отримання пенсійних виплат на умовах і порядку, передбачених цим Законом. Саме Закон визначив порядок і умови перерахунку пенсій, що призначені до набрання чинності цього Закону (ст. 43 Закону).
Відповідно до ст. 5 Закону, дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках передбаченим цим Законом, або в частині, що не суперечить Закону.
Згідно п.15 Прикінцевих положень Закону «До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом» закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до вимог закону України «Про пенсійне забезпечення» документ про призначення пенсії
розглядается органом, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів з дня його надходження.
Згідно з указаним Законом сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсії, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка звернулася до відповідача 05.05. 2006 р. і з його вини своєчасно пенсія не була перерахована.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно зробив висновок про те, що відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачці, посилаючись на розпорядженнями головного управління Пенсійного фонду України в Київській області та Пенсійного фонду України порушив вимоги закону.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного та керуючись: ст.ст. 198, 200, 205, 206 Кодексу Адміністративного
Судочинства України колегія,
ухвалила:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Славутич - відхилити.
Постанову Славутицького міського суду Київської області від 20 листопада 2006 року залишити без зміни.
Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом одного місяця.