Справа № 2-а-1380/2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2010 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого – судді Маржиної Т.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Первомайську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Миколаївської області про визання дій протиправними та зобов’язання проведення перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
02.11.2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з наданим позовом, мотивуючи тим, що 31.03.2010 року вона звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську із заявою про перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства, який їй і було здійснено на підставі спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.09р. № 120/0/18-09/039///4096102-01.
На думку позивача наведені в листі аргументи не відповідають вимогам чинного законодавства України з наступних підстав. Протягом 2004-2008 років пенсії перераховували відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При перерахунку пенсії добавлявся стаж роботи після призначення пенсії, при обчисленні пенсії враховувалась заробітна плата і показник середньої заробітної плати по Україні. Під час перерахунку пенсії враховується заробіток відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при цьому застосовується показник середньої заробітної плати за календарний рік, який передував року, в якому проводився перерахунок пенсії. Законом України "Про Державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" разом з іншими змінами були також внесені зміни до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими чітко було передбачено, що у разі якщо береться заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 вищезазначеного Закону, застосовується показник середньої заробітної плати в Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни до окремих законодавчих актів, у тому числі ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були визнані неконституційними.
28 травня 2008 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", підпунктом третім пункту 11 якої передбачено, що "за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Проте у березні 2009 року Міністерство праці та соціальної політики України і Пенсійний Фонд України надіслало лист-роз'яснення, згідно якого пенсіонерам, які після призначення або після попереднього перерахунку пенсії пропрацювали не менше двох років, перерахунок пенсії у 2009 та 2010 роках буде проводитись із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік (1197,91 грн.), а не показника за 2008 та 2009 роки. Цей спільний лист не зареєстровано в Міністерстві юстиції України, в ньому не наведено жодного обгрунтування стосовно того, чому має застосовуватись середня заробітна плата саме за 2007 рік.
В судове засідання позивачка не з’явилася, надала суду заяву, в якій просила розглянути справу в її відсутність і задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій просить розглянути справу у відсутність його представника і відмовити в задоволенні позову на підставі наданих заперечень. Свої заперечення відповідач мотивує тим, що відповідно до п. 4 ст.42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо після призначення пенсії пенсіонер продовжував працювати, то він має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Причому, кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 ст. 42 Закону №1058 перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія відповідно до ч.1 ст. 40 цього Закону. Тому, заробітна плата для обчислення пенсії визначалася за формулою, виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тобто, при проведені в подальшому перерахунку пенсій середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, враховувалася та, з якої була призначена первинно пенсія.
Законом України „Про Державний бюджет на 2008 рік" від 28.12.2007 року № 107 були внесені зміни до декількох законодавчих актів, у тому числі й до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме до абзацу 4 ч. 2 ст. 40 та ч. 4 ст. 42 Закону. Після внесення змін до Закону № 1058 в редакції Закону № 107 від 28.12.2007 року суттєво змінився порядок перерахунку пенсій для працюючих пенсіонерів. Згідно до цих змін для перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам заробітна плата обраховувалася із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а не за календарний рік, що передував первинному призначенню пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40 та 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058) в частині визначення зазначених вище показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними. Але будь-яких рішень щодо відновлення дії статей 40, 42 Закону щодо визначення показників середньої заробітної плати у попередній редакції не приймалось. Тобто, на цей час законодавчо не врегульовано порядок здійснення перерахунку та застосування показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки.
Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка була прийнята вже після набрання чинності рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року, було встановлено (п.11), що для обчислення пенсії та їх перерахунку використовується середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески; порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів.
Тому, спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4096/02-01 було визначено, що до законодавчого врегулювання перерахунки пенсій у 2009 та 2010 роках проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91 грн.). До набрання чинності рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року для визначення заробітної плати для призначення, перерахунку пенсій враховувався показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, який затверджувався Кабінетом Міністрів України. Після визнання неконституційними змін до ст.ст. 40,42 Закону України №1058 та прийняття постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. І цей показник вже затверджується Пенсійним фондом України, виходячи із сплачених страхових внесків, а не нарахованої заробітної плати працівникам, зайнятим в галузях економіки України. Причому, яким чином та в якій формі буде визначатися вказаний показник середньої заробітної плати Пенсійним Фондом України, законодавчо не встановлено. Це може бути лист, повідомлення тощо, які не потребують реєстрації в Мінюсті України як нормативний документ.
ОСОБА_1, продовжуючи працювати після призначення пенсії, за перерахунком пенсії звернулася 31.03.2010 року. Тому, для обчислення заробітної плати позивачу для перерахунку пенсій був врахований показник середньої заробітної плати за 2007 рік відповідно до постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року та вищевказаного сумісного листа Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики.
Відповідач просить врахувати наведені обставини і просить відмовити в його задоволенні.
Вирішуючи надану справу відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України у письмовому провадженні, на основі наявних у суду матеріалів, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги законні, обгрунтовані і підлягають частковому задоволенню за таких підстав.
З огляду на наведені вище письмові пояснення сторін по справі вбачається, що спір виник саме з приводу застосування відповідачем при перерахунку пенсії позивачу, спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4096/02-01. Інші обставини справи щодо права позивача на перерахунок пенсії, не оспорювались в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Закон № 1058) законодавство про пенсійне забезпечення базується на
Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною 2 сттті 5 вищеназваного Закону встановлено, що виключно цим Законом регулюються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Враховуючи викладене, суд вважає, що використання при перерахунку пенсії позивачці спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 4096/02-01 неправомірне, оскільки названий документ не є нормативно-правовим актом, регулюючим спірні правовідносини та суперечить встановленому Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (ст.ст. 40, 42).
При перерахунку пенсії слід застосовувати норми, викладені у ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, а саме 31.03.2010 року.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що будь-яких рішень про відновлення дії ст.ст. 40,42 вказаного Закону після визнання неконституційними внесених до них змін, не приймалось, так як згідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Тому, чинною на час звернення слід вважати редакцію вказаних норм, яка існувала до внесення визнаних неконституційними змін до Закону.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню. Вимоги щодо стягнення різниці між виплаченою пенсією та сумою пенсії, належної до виплати позивачці та зобов’язання сплачувати пенсію саме у визначеній позивачкою грошовій сумі, не можуть бути задоволені, оскільки суд не може виконувати функцію органу, на якого законодавством покладено повноваження щодо нарахування зазначених виплат. Але, відповідно до ч. 2 ст. 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Дії відповідача щодо застосування при проведенні перерахунку пенсії позивачу у 2010 році показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2007 рік – слід визнати протиправними, та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу, починаючи з 31.03.2010 року згідно зі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік.
При цьому суд вважає, що встановлений ст. 99 КАС україни строк звернення до суду з наданим позовом не пропущений, оскільки як вбачається з листа Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську №8423/04 від 25.10.2010 року, саме в цей час ОСОБА_1 дізналася про порушення свого права, а тому строк звернення до суду слід обчислювати саме з цієї дати.
Керуючись ст.ст. 2, 7-12, 70, 71, 136, 159-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Миколаївської області щодо застосування при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2010 році показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по України за 2007 рік
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Миколаївської області здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.04.2010 року згідно зі ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати працівників в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, а якщо було подано, то після перегляду справи судом апеляційної інстанції, в разі якщо рішення не буде скасовано.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом 10 днів з дня отримання постанови всіма учасниками процесу до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
.
С У Д Д Я: