Справа № 2-а- 2040 /2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.12.2010 року м. Лозова
Суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Мішуровська С.Т., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про поновлення строку для звернення до суду, зобов’язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за 2007-2010 роки ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2010 року, зобов’язати управління Пенсійного фонду в Лозівському районі Харківської області нарахувати та користь позивача недоплачену позивачу як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за 2007-2010 роки, посилаючись на те, що вона є пенсіонером за віком, має статус «Дитина війни». Всупереч діючого законодавства відповідачем протягом 2007-2010 років не виплачувалася доплата до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.
Відповідач позов не визнав, надіслав до суду свої заперечення, просив суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Відповідач вважає дії Управління Пенсійного фонду щодо невиплати позивачу доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” правомірним.
Також, відповідач наполягав на відмові в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом, визначеного ст. 99 КАС України.
Сторони в судове засідання не з’явилися, просили слухати справу у їх відсутності.
Дослідивши наведені доводи сторін та перевіривши матеріали справи, суд знаходить позов таким, що підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни, що підтверджується копією посвідчення позивача № НОМЕР_2 з проставленим в ньому штампом «Дитини війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Згідно вимог ст. 6 Закону № 2195-ІV відповідач повинен нарахувати позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, а при виплаті такого нарахування врахувати вже виплачену суму та провести виплату недоплаченої суми підвищення до пенсії.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 цього положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону № 2195-ІV покладено на управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, за місцем проживання позивача.
Позивачка звернулася з позовом до суду 21 жовтня 2010 року та просить зобов’язати відповідача поновити їй строк звернення до суду та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за 2007-2010 роки.
Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Закон України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року № 2195-IV набрав чинності з 1 січня 2006 року, офіційно опублікований.
Крім того право дітей війни на отримання підвищення до пенсії широко висвітлювалося у доступних засобах масової інформації.
Таким чином, позивач мав можливість ознайомитися з нормативно-правовими актами. знати про порушення своїх прав та своєчасно звернутися до суду за їх захистом.
Позивачем до суду не надані докази поважності пропуску строку звернення до суду, тому суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про поновлення строку звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Враховуючи, що строк звернення до адміністративного суду встановлений 6 (шість) місяців, відповідно до ст. 99 КАСУ, а також те, що відсутні підстави для поновлення строку, тому суд вважає позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме в частині здійснення перерахунку, нарахування та виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за період з 21 квітня 2010 року по 07 грудня 2010 року.
Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
За даними довідки управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області позивачу у 2010 році було виплачено підвищення до пенсії як «Дитині війни» в розмірі по 49,80 грн. на місяць.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» дія статті 6 Закону № 2195-ІV не була зупинена і, відповідно, у 2010 році продовжує діяти норма, згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» передбачено, що в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено у розмірах, які діяли у грудні 2009 року.
Рішення Кабінетом Міністрів України в 2010 році щодо обмежень виплати соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а також рішення Конституційним Судом України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень не приймалося.
Отже, відповідач в період з 21 квітня 2010 року по день подання позову позивачем до суду мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», нарахувати та здійснити позивачу доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 22, 46, ч.2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет на 2010 рік», ст. ст. 1, 3, ч.2 ст. 11, ч. 2 ст. 72, 94, 99, 122, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, ст.ст. 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про поновлення строку для звернення до суду, зобов’язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» за 2007-2010 роки - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області по не нарахуванню ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги як «дитині війни» за період з 21 квітня 2010 року по 07 грудня 2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 21 квітня 2010 року по 07 грудня 2010 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 ЦПК України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С.Т.Мішуровська