Справа 20578 Головуючий у 1 інстанції Худіна О.О.
Категорія 32 Доповідач Ювченко Л.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 листопада 2010 року Апеляційний суд Донецької області у складі:
Головуючої: Ювченко Л.П.
Суддів: Постолової В.Г., Сукманової Н.
При секретарі: Стібі Г.С.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Донецьку цивільну справу по апеляції Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Єнакієве Донецької області на рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 7 липня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Єнакієве Донецької області про відшкодування моральної шкоди.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, суд апеляційної інстанції,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2010 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення моральної шкоди. Позов мотивовано тим, що довгий час з 1985р. він працював на підприємствах вугільної промисловості , останнє місце роботи на шахті «Полтавська» ДП «Орджонікідзевугілля» -в підземних, небезпечних, шкідливих умовах праці.
При виконанні трудових обов»язків отримав трудове каліцтво. 10 жовтня 2002 року під час роботи, на робочому місці він отримав травму голови і правої ноги.
З діагнозом закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку він довгий час перебував на лікуванні. За висновком МСЕК від 01.04.2003р.йому первинно встановлено 40% втрати професійної працездатності , інвалідність 3 групи.Він постійно приймає медикаменти, тривалий час відчуває фізичні страждання, його виснажує фізичний біль, змінився повсякденний уклад життя порушені його нормальні зв»язки, змушений додавати додаткові зусилля для організації свого життя
Вважає, що втрата працездатності у зв”язку з трудовим каліцтвом призвела до моральних страждань. Для відшкодування моральної шкоди просив стягнути з Фонду кошти в сумі 100 000грн.
Представник відповідача проти позову заперечував.
Рішенням Єнакіївського міського суду Донецької області від 7 липня 2010 року позов задоволено частково, стягнено з відповідача на користь ОСОБА_1 в порядку відшкодування моральної шкоди суму 12 000 грн.
В апеляційній скарзі на рішення суду відповідачем ставиться питання про скасування рішення суду, як необґрунтованого і постановлення рішення про відмову в позові.
Суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції всебічно і повно з”ясував обставини справи, перевірив доводи сторін і постановив обґрунтоване рішення .
Відповідно до вимог ст.ст. 21, 28 ч.3 ; п.3 ст.34, 35 Закону України ”Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання ,які спричинили втрату працездатності„ діючих на момент встановлення позивачу непрацездатності за висновком МСЕК, на 01.04.2003р., при настанні страхового випадку, потерпілому проводиться відшкодування шкоди, спричиненої працівнику в повному об”ємі, в тому числі виплачується грошова сума за моральну шкоду, за наявності факту заподіяння цієї шкоди умовами виробництва.
Суд перевірив доводи позивача про спричинення йому моральної шкоди і встановив, що ці обставини підтверджуються як поясненнями позивача про втрату ним працездатності на виробництві, так і встановленням МСЕК стійкої втрати професійної працездатності в розмірі 40% .Крім того, ці обставини підтверджені актом про нещасний випадок форми Н-1, а.с.12, висновком МСЕК а.с15, випискою з трудової книжки а.с.6 , медичними документами та іншими доказами по справі.
Суд врахував, що Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків моральної шкоди застрахованим особам незалежно від настання страхового випадку припиняється з 2008 року. Правовідносини між сторонами виникли у 2003 році.
Суд врахував, що зміни внесені в Закон України „Про загальнообов”язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві і професійного захворювання, які потягли втрату працездатності” про виключення з завдань і обов”язків Фонду відшкодування моральної шкоди потерпілим, не можуть бути підставою для відмови в позові, у зв”язку з тим, що прийняті 23.02.2007 року, за межами виникнення правовідносин між сторонами. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок про спричинення позивачу моральних страждань у зв*язку з причиненням йому професійного захворювання. Суд обґрунтовано визначив суму моральної шкоди в розмірі 12 000грн.з врахуванням конкретних обставин справи, виходячи з принципів розумності та справедливості.
Доводи апеляційної скарги про те, що позивачем пропущено строк позовної давності за зверненням до суду – неспроможні. На дані правовідносини строк позовної давності не поширюється, моральну шкоду позивач переживає як в момент спричинення професійного захворювання так і в теперішній час. Строк враховується з моменту відновлення здоров»я позивача.
Рішення суду постановлене відповідно до вимог матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не встановлено.
Керуючись ст.ст. 307 ч.1п.1,308, 314, 315 ЦПК України ,
суд апеляційної інстанції,
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м.Єнакієво Донецької області – відхилити.
Рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 7 липня 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з и моменту її проголошення, та може бути оскаржена у касаційному порядку на протязі двадцяти днів до суду касаційної інстанції.
СУДДІ: