Справа № 2-5995/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2010 року Суворовський районний суд міста Одеси
у складі:
головуючого судді Пепеляшкова О.С.
при секретарі Шиміній М.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси», комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Північний» про визнання бездіяльності та дій протиправними , зобов’язання вчинення певних дій,
ВСТАНОВИВ:
До суду з позовом звернувся ОСОБА_1, який вказав, що він, як власник кв. АДРЕСА_1, уклав з відповідачем КП «Теплопостачання міста Одеси» договір про надання послуг теплопостачання, але ці послуги належної якості не отримує через наявність конструктивно-виробничого недоліку у вигляді звуженого діаметру труб, порушення норм технічної експлуатації та не проведення профілактичних заходів в повному обсязі, дізнався про намір КП «Теплопостачання міста Одеси» звернутися до суду з заявою про видачу судового наказу, у зв’язку з чим просить визнати протиправною бездіяльність КП «Теплопостачання м. Одеси», яка полягає в невиконанні впродовж тривалого часу обов'язку, покладеного ч.1 п.32 Правил щодо своєчасного надання в кв. 8 послуги з централізованого опалення у встановлених обсягах і належної якості, визнати протиправними дії КП «Теплопостачання м. Одеси», що полягали в безпідставному відновленні нарахування плати за послугу з централізованого опалення кв. 8 з жовтня 2007 року, яка фактично не надавалась і не надається у повному обсязі, та в безпідставному нарахуванні суми заборгованості; зобов'язати КП «Теплопостачання м. Одеси» в місячний строк перерахувати ОСОБА_1 суму оплати за опалення кв. 8 за період з 01.10.2007 по 01.10.2010 року шляхом виключення з оплати вартості послуг, які фактично не надавались, та привести нарахування суми відшкодування у відповідність реальній кількості і якості послуги з опалення, яка фактично надається в кв. 8, з урахуванням реального технічного стану системи централізованого опалення будинку №71; визнати протиправною бездіяльність КП ЖКС «Північний», яка полягає в невиконанні обов'язку, визначеного ч.ч. 1, 10, 12, 15, 17, 19 п. 32 Правил щодо ремонту, відновлення працездатності внутрішньо-будинкових систем будинку 71 і кв. 8, зокрема, та їх належного обслуговування; зобов'язати КП ЖКС «Північний» в місячний строк перерахувати ОСОБА_1 суму оплати за комунальні послуги (СДПТ) по кв. 8 за період з 01.10.2007р. по 01.10.2010р., виключивши з суми оплати та заборгованості вартість фактично не наданих послуг і суми, строк позовної давності щодо стягнення яких сплинув.
Позивач в судовому засіданні вимоги позову підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини.
Представник відповідача КП «Теплопостачання міста Одеси» в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував в повному обсязі, посилаюсь на його безпідставність та недоведеність.
До судового засідання представник КП ЖКС «Північний» не з’явився, відповідач повідомлявся про час та місце розгляду справи належним чином та своєчасно, причини неявки суду не повідомив, суд вважає можливим розглянути справу у його відсутність на підставі наявних у справі доказів.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як убачається з копії реєстру нарахувань та оплат, особовий рахунок ОСОБА_1 в кв. кв. АДРЕСА_1 за період з листопада 2006 року по липень 2009р. за надані послуги теплопостачання нараховано 1 706,57 грн. (ас.с 7).
03.04.2009р. між позивачем ОСОБА_1 й КП «Теплопостачання міста Одеси» укладено договір про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води в кв. АДРЕСА_1, опалювальна площа 47,50 кв.м. (а.с. 8).
Інформації про звернення з заявою про видачу судового наказу до суду сторони не мають.
Сторони сумнівів щодо достовірності доказів та їх обсягу не висловили.
Оцінюючи вимоги позивача щодо неякісного невиконання КП «Теплопостачання м. Одеси» обов’язку по наданню послуг теплопостачання та гарячої води, неналежного утримання КП ЖКС «Північний» внутрішньо будинкових мереж, суд виходить з наступного.
За ч.1 ст. 8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують вироблення та виконання житлово-комунальних послуг з урахуванням соціальних, економічних, природно-кліматичних та інших умов регіонів та населених пунктів.
Контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово-комунальних послуг здійснюють центральні органи виконавчої влади та інші спеціально уповноважені на це органи виконавчої влади, а також органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень – ч.1 ст. 9 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч.1 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Послуги з централізованого опалення повинні відповідати нормативній температурі повітря у приміщеннях квартири за умови їх утеплення споживачами та вжиття власником (балансоутримувачем) будинку та/або виконавцем заходів до утеплення місць загального користування будинку, а з централізованого постачання холодної та гарячої води - вимогам щодо якості і тиску води, температури гарячої води, а також розрахунковим нормам витрати води у точці розбору – п.6 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених ПКМУ від 21 липня 2005р. за N 630 – далі Правила надання послуг.
Що стосується якісних показників комунальних послуг, то вони містяться в Порядку проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженому Постановою Кабінету Міністру України від «17» лютого 2010 року № 151, та передбачають, що нормативна температура гарячої води у точці розбору (точка розбору за Правилами надання послуг - місце розташування водорозбірних кранів або змішувачів холодної та гарячої води у квартирі) повинна бути не нижчою, ніж 50 градусів С, та не вищою, ніж 75 градусів С, а температура повітря у житловому приміщенні повинна становити 18 градусів С, у наріжних кімнатах – 20 градусів С – додаток № 1 до цього Порядку.
Ст.18 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено порядок оформлення претензій споживачів до виконавців - у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо.
Представник виконавця повинен з'явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором.
Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі.
Згідно п.7.1. договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води між позивачем та КП «Теплопостачання м. Одеси», представник виконавця повинен з’явитися на виклик споживача не пізніше трьох робочих днів.
Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.
Крім того цей порядок конкретизований та відображений в розділі «Порядок перевірки кількісних та/або якісних показників надання послуг» Правил надання послуг – п.п. 33 - 39.
За п.5 ч.1 ст.20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством, що також відображено в п.4.1 договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води між позивачем та КП «Теплопостачання м. Одеси».
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості – ст. 10 ЦПК України.
Відповідно до положень ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Разом з тим позивачем не зазначено та не доведено обставин звернення до відповідачів з претензіями щодо якості наданих комунальних послуг, до інших контролюючих органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень – тобто не надано жодного належного доказу надання відповідачами неякісних послуг; крім того позивачем не наведено, чому він вважає надавані послуги неякісними та не навів характеристик неналежної якості послуг, періоду їх відсутності тощо.
Стосовно вимог позивача до КП ЖКС «Північний» про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати суму комунальних послуг за фактично не надані послуги, крім вимог ст.18 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», суд виходить з наступного.
Статтями 20, 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Таким чином, необхідність укладення договору на надання житлово-комунальних послуг передбачена законом і його укладення визначено як обов'язок, а не право сторін.
Крім того вказаний обов’язок закріплений в ч.5 п.2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених Постановою КМУ N 529 від 20.05.2009р.
Але позивачем не надано укладеного договору між ним та балансоутримувачем будинку.
За п.13 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого ПКМУ від 12.07.2005р. за № 560 (що діяла до прийняття Постанови КМУ N 529 від 20.05.2009р.) витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання, водовідведення (від зовнішньої стіни будинку до внутрішньої стіни квартири) і зливової каналізації визначаються відповідно до укладених договорів між власником (балансоутримувачем) будинку або його уповноваженою особою та організацією, яка здійснює експлуатацію внутрішньобудинкових систем.
Таким чином недоведеними є вимоги позивача до КП ЖКС «Північний» про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання перерахувати суму комунальних послуг за фактично не надані послуги (суд критично ставиться до посилань позивача на заяви та відповіді за 2002-2004 роки, оскільки ОСОБА_1 просить зобов'язати КП ЖКС «Північний» в місячний строк перерахувати йому суму оплати за комунальні послуги по кв. 8 за період з 01.10.2007р. по 01.10.2010р., не відповідає наданій копії картки абонента за період з листопада 2006р. тощо), та такими, що задоволенню не підлягають.
Судом не приймаються до уваги посилання ОСОБА_1 на очевидність взаємозв’язку діаметру труб системи опалення та якості послуг опалення, оскільки позивачем не доведено причинно-наслідкового зв’язку їх стану з наданням послуг теплопостачання певної якості; доказування відповідно до ч.4 ст. 60 ЦПК України не може ґрунтуватися на припущеннях.
Щодо вимог позивача про застосування строку позовної давності, то ця заява може бути вирішена в конкретному спорі за вимогою сторони про стягнення заборгованості з ОСОБА_1 відповідно до положень ч.3 ст. 267 ЦК України.
На підставі викладеного суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси», комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Північний» про визнання бездіяльності та дій протиправними , зобов’язання вчинення певних дій має бути відмовлено в повному обсязі
Керуючись статями 10, 11, 60, 88, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси», комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Північний» про визнання бездіяльності та дій протиправними , зобов’язання вчинення певних дій – відмовити в повному обсязі .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Суворовський районний суд м.Одеси. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя