Судове рішення #12315623

  Справа № 2-а- 160 /10  

П О С Т А Н О В А

іменем України

01 грудня 2010 року                                                                                    смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого-судді Іванюка Т.І.,

при секретарі – Дідовець М.І.,

 розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області недоотриманих сум за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю та суми додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю,

ВСТАНОВИВ:

          позивачка  звернулась  до суду з  названим позовом, в якому просить визнати відмову Відповідача щодо виплати доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю – протиправною, стягнути із УПФУ у Козелецькому районі на його користь невиплачену йому, як пенсіонеру, за проживання на забрудненій території та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю за період з 22.05.2008 року по даний час, зобов’язати Відповідача здійснювати нарахування доплат до пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю відповідно до вимог ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і на далі. Свої вимоги мотивує тим, що непрацюючим пенсіонером та проживає у с. Косачівка Козелецького району, яке відноситься до 4-ї категорії зони посиленого радіологічного контролю. Відповідач, порушуючи діюче законодавство не у повному розмірі виплачує йому доплати до пенсії.        

         У судове засідання позивач не з’явилася, подавши заяву про розгляд справи у її відсутності.

         Представник відповідача у судове засідання не з’явився, подавши письмові заперечення та заяву про розгляд справи у його відсутності. Просить застосувати ст. 99 КАС України.                      

         Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області недоотриманих сум за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю та суми додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю підлягають частковому задоволенню. До даного суд прийшов із наступних підстав:

       відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

      Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.    

        Згідно ст.39  Закону України «Про статус і соціальний захист  громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991року №796 пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні  посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються на одну мінімальну заробітну плату.

        Статтею 51 цього  Закону передбачено,що особам,віднесеним до категорії 2, встановлюється додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

       Статтею 71 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено,що дія цього закону не може призупинятись іншими законами, крім  законів про внесення змін до цього закону.    

       Приймаючи рішення у 2007, 2008роках щодо конституційності  норм Законів про держбюджет України,які обмежували розмір соціальних виплат вказаній категорії громадян, Конституційний Суд України дійшов висновку,що Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Законом про держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх,оскільки з об’єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і,як наслідок, скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.            

         Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення “Про Пенсійний фонд України” і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” рішення щодо призначення, донарахування, перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивача, передбаченого ст.6 Закону, покладено на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача,тому відповідач у справі є належним.    

          Позивачка  є постраждалою внаслідок аварії на ЧАЕС, постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного  контролю який відноситься до 2 категорії, що підтверджується наявною у матеріалах справи  копією  чорнобильського посвідчення та копією паспорта.

          Крім того,позивачка є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України у Козелецькому районі, одержує пенсію за віком  та постійно проживає в с. Косачівка вул. Першого Травня, 65, яке відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю, не працює.

         На  звернення позивачки про перерахунок та виплату їй виплат відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи ”  відповідач відмовив.

          При визначенні розміру підвищення до пенсії у зв’язку з проживанням на території зони посиленого радіоекологічного контролю та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну ушкодженням здоров’ю, передбаченої Законом № 796 слід виходити із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами,а тому потрібно керуватись ст.39  та ст.51 цього Закону, а не Постановами КМУ.

         Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

         Ухвалою суду від 17.11.2010 року позивачці відмовлено у поновлені пропущеного строку для звернення до суду, а дана позовна заява за період з 22.05.2008 року по 14.05.2010 року залишено без розгляду.

           Законами України “ Про Державний бюджет України на  2010 рік дії норм Закону України  “ Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”  не зупинялись, зміни до вказаних норм не вносились, а тому позивачка  має право на щомісячну доплату до пенсії за проживання на території зони  посиленого радіоекологічного контролю у розмірі мінімальної заробітної плати  та  на  щомісячну додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 15 травня 2010року по 01 грудня 2010року, в іншій частині позов не підлягає задоволенню.

Вимоги позивача про стягнення з відповідача недоотриманої щомісячної соціальної допомоги задоволенню  не  підлягають, оскільки  відповідно  по положень  ст.17 КАС  України  до  компетенції  адміністративного суду  відносяться повноваження  щодо спорів  по оскарженню  рішень (нормативно – правових актів  чи  правових  актів  індивідуальної дії), дій  чи  бездіяльності  суб’єкта   владних   повноважень.  Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України. В цілях повного захисту прав позивача суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог щодо визнання  протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області та проведення перерахунку і відповідних виплат.  

         Із змісту ст.ст.2, 6 КАС України вбачається, що суд розглядає справи  про захист прав, свобод чи інтересів осіб, а тому вимога про зобов’язання відповідача проводити перерахунок пенсії в подальшому є передчасною і задоволенню не підлягає, оскільки законодавством не передбачено можливості оскарження дій, що не відбулися в часі. Також, рішення суду повинно бути законне і обґрунтоване.

        Таким чином, дії відповідача по відмові у здійсненні перерахунку та виплати позивачеві  підвищеної пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає  на території зони посиленого радіоекологічного контролю у розмірі мінімальної заробітної  плати,встановленої законами України про Держбюджет на відповідний рік та  щомісячної додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров’ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком суд вважає  протиправними, а відповідача слід зобов’язати нарахувати та виплатити позивачеві підвищену пенсію  та додаткову пенсію у вказаних  розмірах з 15 травня 2010 року по 01 грудня 2010 року (у межах строку звернення до суду) з урахуванням  проведених  виплат за ці періоди.

        Сторони звільнити від сплати судового збору .

        На підставі ст.ст. 6, 19, 22, 46, 68, 152 Конституції України, ст.ст. 39, 51  Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” в редакції від 28.02.1991 року, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/ 2008, ст. ст.5, 6, 9, 17, 18, 99, 100, 183-2, 256 КАС України, суд -  

ПОСТАНОВИВ:

        позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області недоотриманих сум за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю та суми додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю,задовольнити частково.  

       Визнати  дії Управління Пенсійного фонду України у Козелецькому районі Чернігівської області по відмові  у  перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищеної пенсії  відповідно до ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ” та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров’ю згідно ст.51 цього ж Закону  протиправними.

        Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Козелецькому районі Чернігівської області провести перерахунок та  виплату ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, що проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю  щомісячної  доплати до пенсії  відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 15 травня  2010року по 01 грудня 2010року із розрахунку мінімального розміру заробітної плати,встановленого   Законами  України “ Про Державний бюджет України ” на відповідний рік та з урахуванням раніше  проведених виплат  за ці періоди.

         Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Козелецькому районі Чернігівської області провести перерахунок та  виплату ОСОБА_1 щомісячної додаткової  пенсії за шкоду,заподіяну здоров’ю відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»  за період з  25 травня 2010року по 01 грудня 2010 року із розрахунку 30 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням раніше  проведених виплат  за ці періоди.    

         В решті позовних вимог відмовити.  

         Сторони звільнити від сплати судового збору .

         Відповідно до ст.256 КАС України постанова суду підлягає негайному виконанню у межах суми  платежу за один місяць.

         Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через  Козелецький районний суд Чернігівської області в 10-денний строк з  моменту отримання сторонами копії постанови.

         Суддя                    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація