Справа № 2-А-4488/10
ДЕСНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ЧЕРНІГОВА
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
25 листопада 2010 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі судді Коверзнева В.О.,
розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова про визнання дій неправомірним та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
09.11.2010 року позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок розміру її пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік (далі по тексту – Показник), починаючи з травня 2010 року.
В обґрунтування позову позивачка послалася на неправомірне застосування відповідачем під час перерахунку розміру пенсії Показника 2007 року, що призвело до значного зменшення її розміру, і як наслідок цього – порушення права на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою судді від 11.11.2010 року відкрито скорочене провадження у справі, і запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
22.11.2010 року на адресу суду надійшли письмові заперечення відповідача проти позову. Відповідач стверджує, що діюче законодавство України не передбачає застосування під час перерахунку пенсії позивачки Показника 2009 року, у зв’язку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивачка з 11.04.2004 року перебуває на обліку у відповідача і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі по тексту – Закон № 1058).
Після досягнення пенсійного віку позивачка продовжила працювати, у зв’язку з чим набула право на перерахунок пенсії. 05.05.2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. На підставі поданої заяви відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачки із застосуванням Показника 2007 року, який складає 1197 грн 91 коп.
Позивачка з такими діями відповідача не погоджується. Стверджує, що застосування під час перерахунку пенсії Показника 2007 року призвело до зменшення її розміру, оскільки Показник 2009 року є значно більшим і складає 1650 грн 43 коп.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом № 1058.
Відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Аналогічний порядок перерахунку пенсії закріплений і в підпункті 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (далі по тексту – Постанова) про те, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058 продовжувала працювати, за її бажанням перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Виходячи з наведеного, під час перерахунку пенсії позивачки, починаючи з 01.05.2010 року, відповідач повинен був застосувати Показник 2009 року, який складає 1650 грн 43 коп.
Втім, відповідач порушив вимоги діючого законодавства України і здійснюючи перерахунок пенсії позивачки, застосував Показник 2007 року, який складає 1197 грн 91 коп., що призвело до фактичного зменшення розміру пенсії позивачки і порушенню її пенсійних прав.
Керуючись статтями 158 – 163, 1832, 256 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова по відмові ОСОБА_1 в перерахунку розміру її пенсії починаючи з 01.05.2010 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі міста Чернігова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.05.2010 року, із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік та сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку на день його здійснення.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.
Головуючий: