Справа 2-1038/07
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
8 жовтня 2007 року Докучаєвський міський суд Донецької області в складі головуючого - судді Садовського М.К., при секретарі Бастанжи А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Докучаєвська справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Докучаєвська державна нотаріальна контора м.Докучаєвська про визнання права власності на спадщину по закону,
в с т а н о в и в :
4 жовтня 2007 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом, пославшись на те, що її батькам ОСОБА_3, ОСОБА_4 та рідній сестрі -ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності на житло, належала квартираАДРЕСА_1.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батька, після смерті якого, мати та сестра звернулись в заявами нотаріальну контору, мати про прийняття спадщини, а сестра про відмову від спадщини.
В 6-ти місячний термін її мати та сестра звертались в нотаріальну контору з питанням про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, але вони не змогли її прийняти, так як мати -ОСОБА_4 по мерла ІНФОРМАЦІЯ_2, тобто в шестимісячний строк, не дочекавшись його закінчення.
Після смерті матері позивач та її сестра -ОСОБА_2 звернулись в нотаріальну контору з заявами про прийняття спадщини, але їм було відмовлено в видачі свідоцтва з тих підстав, що після смерті батька вони спадщину не прийняли і їх долі відділом приватизації не визначені.
Вважають, що після смерті матері у неї з сестрою відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 в м.Докучаєвську, так як вони є спадкоємцями першої черги і других спадкоємців нема.
Питання про прийняття спадщини можна вирішити тільки в судовому засідання.
Просить суд визнати за позивачем право власності на спадщину по закону: квартиру АДРЕСА_1 в м.Докучаєвську.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_2 позов визнала і суду пояснила, що в 1991 році вона та її батьки -ОСОБА_4, ОСОБА_3 отримали свідоцтво про право власності на спірну квартиру, на підставі закону про приватизацію. Квартира їм належала на праві спільної власності. В жовтні 2006 року помер батько, а в лютому 2007 року мати, яка не встигла прийняти спадщину після смерті батька. Після смерті батьків, вона зверталась в нотаріальну контору з заявами про відмову від прийняття спадщини. Її сестра ОСОБА_1 після смерті матері звернулась з заявою про прийняття спадщини. Вважає, що сестра прийняла спадщину після смерті батьків.
Третя особа, представник Докучаєвської державної нотаріальної контори в суд не з'явився, надавши заяву в якій просить справу розглянути без його участі.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд находить, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно свідоцтва про право власності на житло, від 18.08.1991 року, виданого виконкомом міської Ради народних депутатів, квартира НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, належить на праві спільної власності: ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_2.
Згідно ч.4 ст.355 ЦК України, спільна власність вважається частковою, якщо договором або законом не встановлена спільна сумісна власність на майно.
Оскільки ОСОБА_4, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, набули право власності на спірну квартиру в наслідок приватизації державного майна, то суд находить. що їх частки рівні, тобто виходячи з рівенства частин всіх співвласників, частка кожного з них визначається як 1/3.
В судовому засідання відповідач ОСОБА_2, заявила, що вона відмовилась від спадщини яка залишилась після смерті її батьків, і не заперечує, щоб її рідна сестра ОСОБА_1 отримала спадкове майно у вигляді квартири яка залишилась від спадкодавців.
Згідно ст.1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менше як три місяці, він продовжується до трьох місяців.
Враховуючи наведене, суд находить, що після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 залишилась спадкове майно у вигляді 2/3 частин спірної квартири, так як кожному із спадкодавців належило по 1/3 частки вказаної квартири.
Оскільки ОСОБА_2 після смерті батька відмовилась від спадкового майна у вигляді 1/3 частки квартири на користь своєї матері, яка не встигла її прийняти, то суд вважає, що право на прийняття цієї частки, а також 1/3 частки після смерті ОСОБА_4, переходить до позивача ОСОБА_1, так як ОСОБА_2, відмовилась від спадкового майна померлої на користь позивача.
Так як ОСОБА_2, згідно свідоцтва про право власності на житло належить 1/3 частина спірної квартири, а після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_4 залишилось спадкове майно у вигляді 2/3 часток вказаної квартири, то суд находить, що за ОСОБА_1 необхідно визнати право власності спадкове майно у вигляді 2/3 часток квартири НОМЕР_1 буд.АДРЕСА_1.
Керуючись ст.ст.57-60,212-215 ЦПК України, ст.ст.345,1268,1276,1261 ЦК України, суд
В и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Докучаєвська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадщину по закону, задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадщину по закону у вигляді 2/3 часток квартири НОМЕР_1 будинку АДРЕСА_1.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через Докучаєвський міський суд шляхом подачі в 10 денний строк заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя