Справа 2-3194/10
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2010 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого - судді Скляренко В.М.
при секретарі Кожем’яка І.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства “Фінанси та Кредит” до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по кредитному договору, -
в с т а н о в и в:
Позивач ПАТ “Банк “Фінанси та Кредит” звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по кредитному договору, мотивуючи позовні вимоги тим, що між банком та відповідачем ОСОБА_2 22.09.2008 року було укладено кредитний договір № 2488-ЧД, за умовами якого банк надав відповідачу ОСОБА_2 кредит в розмірі 15 000 грн. зі сплатою 0,0001% річних та щомісячною комісією в розмірі 1,75% від суми кредиту, з кінцевим строком повернення кредиту до 21.09.2011 року. Згідно умов п. 3.2 Кредитного договору, повернення кредиту здійснюється щомісячно до 10 числа кожного місяця, згідно з графіком, який зазначений в додатку №1 до кредитного договору, у складі щомісячного ануїтетного платежу в сумі 716 грн. 67 коп., який включає в себе щомісячний платіж по кредиту та щомісячні проценти за користування кредитом. Але позичальник порушив графік повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитом.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо за договором встановлено обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то вразі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася. 09.04.2010 року позичальнику було направлено письмову вимогу про дострокове повернення всієї суми кредиту. Однак вимога позивача не була виконана, кредит не повернутий, прострочена заборгованість по кредиту складає 3283 грн. 36 коп.
Крім того, вказують, що п. 4.2, 4.3 кредитного договору передбачено, що позичальник щомісячно сплачує позивачу відсотки, нараховані за попередній місяць, у строк до 10 числа поточного місяця у складі ануїтетного платежу. Відповідач не виконує власного обов’язку по сплаті комісійної винагороди за надання кредитних ресурсів, закріпленого п. 4.7 договору кредиту, внаслідок чого заборгованість за простроченою комісійною винагородою за надання кредитних ресурсів складає 1200 грн.
Відповідно до п. 6.1 Кредитного договору, у випадку прострочення позичальником строків повернення кредиту та сплати процентів останній сплачує позикодавцю пеню в розмірі 1% від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення. За несвоєчасне повернення коштів позичальнику ОСОБА_2 нарахована пеня на суму 5690 грн. 03 коп.
Вказують, що 22.09.2008 року між банком та відповідачкою ОСОБА_3 був укладений договір поруки № 2488-ЧД, відповідно до умов якого остання зобов’язалася відповідати перед банком в повному обсязі солідарно за виконання позичальником ОСОБА_2 зобов’язань щодо повернення кредиту, сплаті процентів та комісій за користування кредитом та передбачених договором кредиту штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 554 ЦК України та п. 2.1 договорів поруки в разі невиконання Позичальником своїх зобов’язань по договору кредиту, відповідачі відповідають перед ними як солідарні боржники.
Відповідно до ст. 543 ЦК України, у разі солідарного обов’язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов’язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
А тому просять суд стягнути з відповідачів солідарно на їхню користь суму заборгованості по кредиту в розмірі 18864 грн. 69 коп., з яких: заборгованість за кредитом 7491 грн. 30 коп., заборгованість за простроченим кредитом – 3283 грн. 36 коп., заборгованість за простроченою комісійною винагородою – 1200 грн., заборгованість за нарахованою комісійною винагородою 1200 грн., пеня за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань за договором кредиту – 5690 грн. 03 коп. та судові витрати по справі.
В судовому засіданні представник позивача ПАТ “Банк “Фінанси та Кредит” за довіреністю Малашевський К.Л. позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання повторно не з’явилися, не повідомивши суд про причину неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи були повідомлені в установленому законом порядку. Зі згоди представника позивача, на підставі ст. ст. 224, 225 ЦПК України, суд ухвалив про заочний розгляд справи на підставі наявних в справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача Малашевського К.Л., дослідивши письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об’єктивного їх дослідження суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлено обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася.
Із матеріалів справи вбачається, що 22.09.2008 року між ВАТ “Банк “Фінанси та кредит” (правонаступник ПАТ «Банк «Фінанси та кредит»), в особі керуючого філії «Полтавське регіональне відділення» Відкритого акціонерного товариства «Банк Фінанси та Кредит» Копертехіна І.І. від імені якого по довіреності діяв начальник відділення № 18 Жовтенко Р.В. та відповідачем ОСОБА_2 було укладено кредитний договір № 2488-ЧД, за умовами якого банк надав відповідачу ОСОБА_2 кредит в розмірі 15 000 грн. з оплатою по процентній ставці 0,0001% річних (п. 2.1 Договору), з кінцевим строком повернення кредиту до 21.09.2011 року (п.3.2 Договору).
Згідно умов п. 3.3 Договору відповідач ОСОБА_2 зобов’язувався щомісяця, в термін з 01 по 10 число кожного місяця, здійснювати погашення заборгованості за Кредитними ресурсами в розмірі 416 грн. 67 коп. та нарахованими процентами, відповідно до Графіку зниження розміру заборгованості Додаток № 1, який є невід’ємною частиною договору). Останню сплату щомісячного платежу по погашенню позичкової заборгованості Позичальник зобов’язалася здійснити не пізніше 21 вересня 2011 року.
Відповідно до п. 4.7 Кредитного договору позичальник щомісяця, в строк з 01 по 10 число кожного місяця, сплачує комісійну винагороду за надання Кредитних ресурсів у розмірі 300 грн.
Відповідно до п. 4.9 Кредитного договору, у випадку непогашення, несвоєчасного погашення або погашення не в повному обсязі трьох поспіль щомісячних платежів по погашенню позичкової заборгованості та/або процентів за користування кредитними ресурсами та/або щомісячних комісійних винагород, за користування кредитними ресурсами застосовується процентна ставка у розмірі 36% річних та подальше нарахування процентів проводиться за новою процентною ставкою.
Відповідно до п. 6.1 Кредитного договору, за прострочення повернення Кредитних ресурсів та/або сплати процентів, позичальник сплачує банку пеню в розмірі 1% від простроченої суми за кожен день прострочення.
З метою забезпечення зобов’язань за кредитним договором між банком та гр. ОСОБА_3 22.09.2008 року було укладено договір поруки № 2488-ЧД, згідно якого остання зобов’язалася відповідати перед банком в повному обсязі солідарно за виконання позичальником ОСОБА_2 зобов’язань за кредитним договором № 24881-ЧД від 22.09.2008 року, укладеним між банком та боржником, відповідно до якого боржникові наданий кредит у розмірі 15000 грн., зі сплатою 0,0001% річних. Відповідно до п.2.2 Договору поруки поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що й боржник, у т.ч. по основному боргу, сплаті щомісячних процентів і підвищених процентів, сплаті комісійної винагороди, сплаті неустойки по основному боргу та процентам, а також по відшкодуванню збитків.
Відповідно до п.2.3 Договору поруки у випадку непогашення боржником заборгованості за кредитним договором 1-ого календарного дня з моменту настання строку сплати процентів, основного боргу або комісійної винагороди, передбачених кредитним договором, у кредитора виникає повне право вимагати сплати боргу в повному обсязі від поручителя.
Судом встановлено, що кредитні кошти відповідач ОСОБА_2 отримав, а свої зобов’язання щодо повернення кредиту не виконав, порушивши умови договору погашення кредиту та станом на 14.04.2010 року має заборгованість перед банком, яка складається: із заборгованості за кредитом – 7491 грн. 30 коп., заборгованості за простроченим кредитом - 3283 грн. 36 коп., заборгованості за простроченою комісійною винагородою -1200 грн., заборгованості за нарахованою комісійною винагородою – 1200 грн., пені за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань за договором кредиту – 5690 грн. 03 коп., а всього 18864 грн. 69 коп.
Ст. 526 ЦК України передбачає, що зобов’язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов - відповідно до звичаїв ділового обороту. Згідно ст. 530 ЦК України зобов’язання повинно виконуватися у строк встановлений договором.
Виходячи з умов договору поруки та положень ст. 543 та 554 ЦК України, згідно яких у разі порушення боржником зобов’язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники і кредитор має право вимагати виконання обов’язку частково або в повному розмірі як від усіх боржників разом так і від будь – кого з них окремо, суд вважає, що заборгованість за кредитним договором № 2488-ЧД від 22.090.2008 року в сумі 18864 грн. 69 коп. підлягає до стягнення з відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в солідарному порядку на користь позивача.
Крім того, на підставі ст. 88 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 188 грн. 65 коп. (згідно платіжного доручення № 1 від 15.04.2010 року) та сплаті витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн. (згідно платіжного доручення № 2 від 15.04.2010 року), а всього 308 грн. 65 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 526, 530, 543, 554, 599, 611, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 8,10, 11, 60, 88, 212, 213, 215, 223 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Фінанси та Кредит” до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості по кредитному договору задовольнити.
Стягнути в солідарному порядку з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства “Фінанси та Кредит” заборгованість за кредитним договором № 2488-ЧД від 22 вересня 2008 року в сумі 18864 грн. 69 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства “Фінанси та Кредит” судові витрати в сумі 308 грн. 65 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подання у десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами які не були присутніми під час проголошення судового рішення протягом десяти днів з моменту отримання його копії.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом десяти днів з моменту його отримання.
Головуючий В.М. Скляренко