2-а-5395/2010р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючої судді Лизенко І.В.,
при секретарі Козекіній Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії за віком, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з вищеназваним позовом, посилаючись на те, що отримує пенсію за віком, призначену відповідачем. Після призначення пенсії продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, 29.01.2010 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та надав всі необхідні документи. Відповідачем здійснено перерахунок, однак неправомірно застосовано при перерахунку показник заробітної плати (доходу) за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., чим порушено ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон) та всупереч вимогам п.п. 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Згідно вказаної норми перерахунок пенсій здійснюється з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тобто, при зверненні щодо перерахунку у 2010 році повинен застосовуватись показник заробітної плати за 2009 рік у розмірі 1650,43 грн. Просив суд визнати протиправними дії відповідача, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховувалась для обчислення пенсії за 2009 рік, який складає 1650,43 грн. з моменту звернення за перерахунком пенсії.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеному у позові.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, у письмових запереченнях просив розглянути справу за його відсутності. У наданих суду письмових запереченнях позов не визнав, зазначивши, що позивач перебуває на обліку УПФ м. Лисичанська та отримує пенсію за віком. 29 січня 2010 року позивач звернувся до УПФ в м. Лисичанську з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Згідно ч.4 ст. 42 Закону зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення, із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційними зміни до ст. ст. 40, 42 Закону, внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Рішення щодо відновлення попередньої редакції вказаної норми не приймалось. У зв'язку з цим перерахунки пенсій проводяться згідно п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, у 2010 році перерахунки пенсії здійснюються відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.). Просив застосувати строк звернення до суду.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ в м. Лисичанську та отримує пенсію за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.5) та визнано відповідачем.
Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії у зв’язку з наявністю 24 місяців страхового стажу, набутого після її призначення 29 січня 2010 року (а.с.12). Відповідачем здійснено перерахунок пенсії з врахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.), що визнано сторонами.
На звернення позивача відповідач надав відповідь від 04.10.2010 року №660/Ш-7 (а.с.7), якою відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік, посилаючись на застосування п.п. 3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Абзац 1, 3 частини 1 статті 40 Закону зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Зміни до абзацу 3 частини 1 ст. 40 Закону та нова редакція частини 4 ст. 42 Закону внесені п.п. 9 та п.п. 10.б п. 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2008 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), в тому числі, положення підпунктів 8-12 пункту 35 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, внаслідок визнання неконституційними змін до ст. ст. 40, 42 Закону, відновлюється редакція зазначених норм, яка діяла до 01.01.2008 року.
Частина 4 ст. 42 Закону (в редакції до 01.01.2008 року) встановлює, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частиною 1 ст. 40 Закону передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Вказана норма не передбачає проведення перерахунку із застосуваням будь-яких показників середньої заробітної плати, тому вимоги позивача про проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік задоволенню не підлягають як такі, що не грунтуються на законі.
Відповідно до ст.9 ч.4 КАС України суд застосовує положення Закону, а не постанови КМУ №530 і не приймає до уваги її п.11 п.3 абз.1, оскільки ст.42 ч.4 Закону в редакції від 09 липня 2003 року КМУ не було надане право на встановлення порядку проведення перерахунку призначеної пенсії, механізм цього перерахунку не відповідає ст.42 ч.4 Закону в редакції від 09.07.03., що була відновлена з 22 травня 2008 року після постановлення рішення КСУ. Окрім того, наведені в цьому пункті постанови КМУ положення фактично повторюють положення ч.4 ст.42 Закону в редакції від 28.12.07., яка була визнана неконституційною.
Тому вимоги про зобов’язання до проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік задоволенню не підлягають.
Що стосується вимог про визнання дій відповідача протиправними, то суд відмовляє і у їх задоволенні, виходячи з підстав позову в цій частині, бо вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні законодавства.
Суд вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до адміністративного суду, оскільки згідно ч.2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
На підставі викладеного, ст. ст. 2, 17, 18, 158-163 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та перерахунок пенсії за віком відмовити.
Постанову у повному обсязі виготовлено та проголошено 29 листопада 2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Лисичанського міського суду апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня проголошення.
Суддя: