Справа № 2А-3075 за 2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2010 року м. Макіївка
Суддя Гірницького районного суду міста Макіївки Донецької області Алексєєнко І.П., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до У правління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області про визнання дій протиправними і зобов’язання нарахування та виплати недоплаченої йому щомісячної державної соціальної допомоги як “дитині війни”,
в с т а н о в и в :
У жовтні 2010 року позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» належить до соціальної групи «діти війни» та якій відповідно до вимог ст. 6 цього Закону повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком, звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про визнання дій протиправними і зобов’язання нарахування та виплати недоплаченої їй щомісячної державної соціальної допомоги з 09 липня 2007 року та по день винесення рішення судом.
Предметом вказаного адміністративного позову є оскарження фізичною особою дій суб’єкта владних повноважень щодо обчислення і виплат та пільг дітям війни.
Позивачем є ОСОБА_2, відповідач – Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення і задоволення позову ОСОБА_2 частково.
Ухвалою судді від 22 жовтня 2010 року частина вимог позовної заяви ОСОБА_2, а саме про зобов’язання здійснення нарахування та виплати цієї соціальної допомоги з 09 липня 2007 року по 22 квітня 2010 року, була залишена без розгляду у зв’язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду, а в решті її вимог з 22 квітня 2010 року було відкрито провадження у справі.
Вказані правовідносини регулюються Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-4, що набрав чинності з 1 січня 2006 року, відповідно до ст. 1 якого до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни ( 2 вересня 1945 року) було менш 18 років.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.
Згідно зі ст. 5 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Отже, положення ч. 1 ст. 28 вказаного Закону стосовно визначення мінімального розміру пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, повинні розповсюджуватися і на положення Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до ст. 2 ч. 1 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 20 жовтня 2009 року, прожитковий мінімум на одну особу, що втратила працездатність, в перерахунку на місяць встановлений: з 01 січня 2010 року – 695 гривень, з квітня 2010 року – 706 гривень, з 01 липня 2010 року – 709 гривень.
По суті заявлених позовних вимог, встановлено, що УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки ОСОБА_2, як дитині війни, були нараховані та виплачені з 22 квітня 2010 року щомісячні соціальні виплати у абсолютних розмірах, встановлених відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 28 травня 2008 року за № 530 « Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою передбачено, що дітям війни, крім тих, на яких поширюється Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі з 01 жовтня 2008 року - 49,80 гривень.
Саме у такому фіксованому розмірі відповідачем і сплачується з 22 квітня 2010 року по теперішній час щомісячна державна соціальна допомога як дитині війни, що є неправомірним, так як згідно ст. 19 ч.2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” визначено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Відповідно до ст. 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Вказані норми передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за минулий період 2010 року не скасовували та не змінювали. Отже, нарахування та виплата за минулий період 2010 року дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватись відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а тому позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню, так як з 22 квітня 2010 року по 17 листопада 2010 року відповідачем було не доплачено позивачеві державну соціальну допомогу як «дитині війни».
Суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1, 3, частиною 2 статті 6 , статтею 8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене.
Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що дії УПФУ в Гірницькому районі міста Макіївки в частині не нарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 22 квітня 2010 року по день ухвалення рішення у справі, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , є протиправними, а тому позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню в частково, в частині заявлених вимог за період з 22 квітня 2010 року по 17 листопада 210 року.
На підставі викладеного, ст.ст. 3,8,19,22,75,83,92 Конституції України, Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік”,
керуючись ст. ст. 158- 163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до У правління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області про зобов’язання нарахування та виплати недоплаченої їй щомісячної державної соціальної допомоги як “дитині війни”, з 09 липня 2007 по 17 листопада 2010 року - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 22 квітня 2010 року по 17 листопада 2010 року, виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Гірницькому районі міста Макіївки Донецької області здійснити ОСОБА_2, як дитині війни, нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 22 квітня 2010 року по 17 листопада 2010 року, з врахуванням фактично здійснених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Зобов’язати відповідача – УПФУ в Гірницькому районі м. Макіївки виконати вказану постанову суду негайно.
На постанову суду за результатами скороченого провадження може бути подано апеляцію до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Гірницький районний суд міста Макіївки протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
С у д д я :