Справа № 2-а- 262/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 грудня 2010 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Юрчука М.І., секретаря судового засідання Хоменко Г.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Баранівка справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі, Житомирської області про поновлення пропущеного строку для звернення до суду, про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Баранівському районі щодо відмови у донарахуванні та виплаті пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії як дитині війни за 2007-2010 роки,
ВСТАНОВИВ:
12.08.2010 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом. Просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Баранівському районі Житомирської області щодо відмови у донарахуванні та виплаті пенсії за період з 09.07.2007 року по 1 серпня 2010 року як дитині війни та стягнути з відповідача надбавку до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 9 липня 2007 року по 1 серпня 2010 року в сумі 3777 грн.26 коп.. Зазначає, що має право на таку надбавку відповідно до с т. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а відповідач таку надбавку не виплатив.
Ухвалою суду від 02.12..2010 року залишена без розгляду вимога позивача про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом з цього приводу з 09.07.2007 року по січень місяць 2010 року.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, а письмовою заявою повідомив суд, щоб справа розглядалася без його участі. Позовні вимоги підтримує. Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Керівник Управління Пенсійного фонду у Баранівському районі в запереченні на позовну заяву зазначив, щоб судове засідання проводилося без представника, просить відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1. Відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, якою встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та “Про жертви нациських переслідувань”) до пенсії проводиться підвищення: з 22.05.2008 року-48 грн.10 коп; з 01.07.2008 року-48 грн.20 коп.; з 01.10.2008 року -49 грн.80 коп..На даний час для ОСОБА_1 як дитині війни виплачується надбавка до пенсії в розмірі 49.80 грн.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню за період з 1 лютого по 1 серпня 2010 року.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб”єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивачем подана заява до суду 12.08.2010 року під час дії Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами” від 18.02.2010 року №1691-У1, тобто в порядку цивільного судочинства, але справа не була розглянута до ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 09.09.2010 року №19-рп/2010, яким визнано неконституційними норми прийняті Законом України від 18.02.2010 року №1691-У1, тому дана справа вирішується по адміністративному судочинству. В інформаційному листі Голови Вищого Адміністративного Суду України від 13.10.2010 року № 1425/11/13-10 зазначено, що звернення особи до 9 вересня 2010 року до місцевого загального суду з позовною заявою в межах строку, визначеного ЦПК України, є поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду.
На письмове звернення ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Баранівському районі про проведення перерахунку і виплату надбавки до пенсії як дитині війни відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», йому відмовлено з направленням листа № 3322/02 від 15.07.2010 року. Суд вважає, що ОСОБА_1 П,В. з цього часу дізнався про порушене його право на доплату до пенсії державної соціальної допомоги на 30 відсотків від мінімальної пенсії, як особа яка має статус дитини війни. Таким чином, суд вважає, що управління Пенсійного фонду України у Баранівському районі зобов'язане здійснити перерахунок пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з лютого місяця 2010 року, оскільки ОСОБА_1 вперше звернулася до суду 12 серпня 2010 року. Від серпня місяця шість місяців буде становити лютий місяць. Шестимісячний строк звернення до адміністративного суду передбачений ст. 99 КАС України.
Суд задовольняє позов ОСОБА_1 з наступних підстав.
Позивач має статус дитини війни відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” № 2195-!У від 18.11.2004 року. Дана обставина встановлена з наданих суду письмових доказів – паспорта, пенсійного посвідчення позивача серії НОМЕР_1, довідки управління пенсійного Фонду України у Баранівському районі та листа управління Пенсійного фонду № 3322/02 від 15.07.2010 року.
Посилання відповідача є безпідставними на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, якою встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та “Про жертви нациських переслідувань” до пенсії проводиться підвищення: з 22.05.2008 року-48 грн.10 коп; з 01.07.2008 року-48 грн.20 коп.; з 01.10.2008 року -49 грн.80 коп..і що на даний час для ОСОБА_1 як дитині війни виплачується надбавка до пенсії в розмірі 49.80 грн. і тому необхідно відмовити йому в задоволенні позову.
Відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” особам, що мають статус дітей війни, пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.2 ст.52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Тому дія вказаної статті не поширюється на спірні відносини, оскільки доплати дітям війни встановлюються залежно від розміру мінімальної пенсії за віком , яка передбачена ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” .
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 99,212-215 ЦПК України, на підставі ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” № 2195-1У від 18.11.2004 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України у Баранівському районі Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни
Зобов’язати управління Пенсійного Фонду України у Баранівському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” № 2195-1У від 18.11.2004 року та ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за період з лютого по 1 серпня 2010 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а особами, які приймали участь в справі і були відсутні в судовому засіданні під час проголошення постанови, в той же строк з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя:. Юрчук М.І.