Судове рішення #12295179

 Справа  № 22ц-6178/2010 р.                      Рішення ухвалено під головуванням

 Категорія  57                                                                   Хлопецького О.С.

                                                                      Доповідач  Матківська М.В.

У Х В А Л А

Апеляційного суду Вінницької області

від  29  листопада 2010 року

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду  Вінницької області в складі :

                                        Головуючого: Матківської М.В.

                                        Суддів : Медяного В.М., Сопруна В.В.

                                        При секретарі : Сніжко О.А.

розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області

на рішення Барського районного суду Вінницької області від 8 жовтня  2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області про перерахунок призначеної пенсії за віком, стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни, -  

В с т а н о в и л а :

2 вересня 2010 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області про перерахунок призначеної пенсії за віком, стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни. Свої вимоги мотивував тим, що він отримуючи державну пенсію за віком, продовжував працювати. В січні 2010 року він написав заяву до відповідача про перерахунок пенсії по зарплаті і стажу роботи й надав всі необхідні документи. Відповідачем було проведено черговий перерахунок пенсії з більшого заробітку, проте,  розмір пенсії було безпідставно зменшено шляхом застосування середнього показника заробітної плати по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 гр., що суперечить пенсійному законодавству, яким визначено, що при розрахунку пенсійного забезпечення береться середня заробітна плата за календарний рік, що передує року звернення за пенсією, тобто за 2009 рік у розмірі 1650,43 гр. Йому призначена пенсія розміром 1925,76 гр., замість належної 2653,22 гр. Крім того, він являється дитиною війни, у зв'язку з цим йому повинна була виплачуватися щомісячна соціальна допомога в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, а фактично йому виплачувалося така допомога у меншому розмірі – лише по 49,80 гр.

                Рішенням Барського районного суду Вінницької області від 8 жовтня 2010 року позов задоволено.

 Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області зробити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України  "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  із застосуванням середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії 1650, 43 гр., починаючи з 1 січня 2010 року та провести відповідні виплати.

В іншій частині позов залишено без розгляду.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області просить скасувати рішення суду і ухвалити нове про відмову в задоволенні позову, зазначивши, що рішення суду вважає незаконним і необгрунтованим у зв'язку з порушенням судом норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали цивільної справи, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення за таких підстав.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим  є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд встановив, що  ОСОБА_2 являється пенсіонером та отримує пенсію за віком. Управління Пенсійного фонду України в Барському районі Вінницької області призначило та виплачувало позивачу пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач продовжує працювати після призначення пенсії і в січні 2010 року  звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якого при розрахунку пенсії береться середня заробітна плата за календарний рік, що передує року звернення за пенсією, тобто не за 2007 рік, а за 2009 рік.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (із змінами, внесеними Законом України №107-ІУ від 28.12.2007 року) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення  (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої стаття 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України № 107-ІУ від 28.12.2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Про питання соціального захисту окремих категорій громадян" у підпункті 3 пункту 11 передбачає, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше як 24 місяців страхового стражу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників  у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону. Як на момент  здійснення перерахунку позивачу, так і на момент розгляду справи судом дана постанова є чинною.

Отже, Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області мало провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 за показником середньої заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, а не за 2007 рік.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином відповідач при перерахунку пенсії позивачу діяв без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, без урахування передбачених законом підстав та без урахування прав і законних інтересів особи, щодо якої такі дії  вчинені.

Виходячи із вищенаведеного, заявлені ОСОБА_2 позовні вимоги  ґрунтуються на вимогах закону, тому суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про їх задоволення.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що  рішення суду є законним і таким, що не підлягає до скасування.

Доводи апеляційної скарги про незастосування рішення Конституційного Суду України № 19-рп/2010  від 09.09.2010 року спростовуються наступним.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.09.2010 року № 19-рп/2010  визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) пункт 2 частини 1 статті 15 ЦПК України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року № 1691-УІ. Положення Закону України "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18 лютого 2010 року № 1691-УІ та Цивільного процесуального кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 року  № 2453-УІ зміни внесені підпунктом 2  підпункту 3.6 пункту 3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" щодо передачі до юрисдикції адміністративних судів та вилучення із цивільної юрисдикції спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них, вводяться в дію з 1 січня 2011 року. Справи щодо таких спорів, які перебуватимуть у провадженні суду першої, апеляційної чи касаційної інстанції станом на 1 січня 2011 року завершуються розглядом у цих судах. Позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги щодо таких спорів, які подані до 1 січня 2011 року і провадження за якими не відкрито, розглядаються відповідними судами, до яких вони подані.

Суд першої інстанції врахував такі вимоги цивільного процесуального закону і вирішив справу у порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного та керуючись ст. 303, 304-1, 307, 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів, -

У х в а л и л а :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області відхилити.

Рішення Барського районного суду Вінницької області від 8 жовтня 2010 року залишити без зміни.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий :  /підпис/

Судді : /підписи/

Копія вірна :

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація