Судове рішення #12289445

Справа № 2-6234/2010  року  

    РІШЕННЯ  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

заочне  

  3 листопада 2010 року         м. Івано-Франківськ  

       Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області  в складі:

 головуючого-судді:      Антоняк Т. М.

 секретаря:                           Барабаш М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську     цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПАТ “Страхова компанія “Універсальна" про стягнення страхового відшкодування, суд-

  встановив:  

      ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ПАТ “Страхова компанія “Універсальна" про стягнення страхового відшкодування, в процесі розгляду справи подав заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить стягнути з відповідача на його користь 16229 грн. 68 коп. страхового відшкодування та судових витрат, пов'язаних з проведенням автотоварознавчої експертизи у розмірі 700 грн.

 Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав по мотивах, викладених в уточненій позовній заяві. Просив винести рішення про задоволення позовних вимог.

 Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце судового розгляду повідомлявся у встановленому порядку, а тому, виходячи зі змісту ч.1 ст. 224 ЦПК України, та того, що відповідач про причини неявки суд не повідомив, позивач подав достатньо матеріалів, які свідчать про взаємовідносини сторін, суд вважає, що можна провести заочний розгляд справи.

 Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

 Судом встановлено, що 13.11.2009 року між ВАТ “Страхова компанія “Універсальна" в особі представника ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір №3014/207/000307 добровільного страхування наземного транспорту (надалі - договір), яким застраховано транспортний засіб марки Volkswagen Golf, 2009 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, № кузова (шасі) НОМЕР_2. Вигодонабувачем за даним договором є ОСОБА_1. (а.с.5-8).

 Відповідно до ст.16 Закону України “Про страхування" договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

 З пояснень представника позивача та матеріалів справи вбачається, що 12.02.2010 року в м.Івано-Франківську під час стоянки вищезазначеного автомобіля із даху будівлі на автомобіль впав сніг.

 Як вбачається з заяви  позивача, адресованої голові правління ВАТ СК “Універсальна" позивач 12.02.2010 року звернувся з вимогою сплатити йому страхове відшкодування згідно договору добровільного страхування наземного транспорту (а.с.15).

 Пунктом 2.2 Договору страховим ризиком є, зокрема - попадання предметів. Під даним поняттям, відповідно пункту 2.2 Договору, мається на увазі падіння або попадання сторонніх предметів (у тому числі, каміння, снігу, льоду, дерев, предметів з-під коліс) на поверхню ТЗ (а.с. 5-8).

 Відповідно до протоколу огляду транспортного засобу СК “Універсальна" від 12.02.2010 року встановлено, що пошкоджені дах, переднє вітрове скло та обшивка даху автомобіля, які підлягають заміні (а.с. 16).

 Як зазначив в судовому засіданні представник позивача, відповідач визначив суму страхового відшкодування в розмірі  5764,44 грн., які надійшли на рахунок позивача. Позивач звернувся з заявою на адресу відповідача, відповідно до якої зазначив, що з розміром страхової виплати не  погоджується та просив здійснити виплату страхового відшкдування (а.с. 11), на що отримав відповідь, в якій відповідач зазначає, що страховиком здійснено оцінку шкоди, про що зазначено в страховому акті від 31.03.2010 року (а.с. 12-13).

 Відповідно до пунку 9.4 Договору Страховик приймає рішення про виплату страхового  відшкодування протягом 12 календарних днів з дня отримання останнього необхідного документа, що підтверджує настання страхового випадку та розмір збитків, та складає страховий акт.

 Згідно п.9.5 Договору Страховик зобов'язаний здійснити виплату страхового відшкодування протягом 12 календарних днів з дня прийняття рішення про виплату страхового відшкодування.

 Пунктами 1.13, 10.1 Договору передбачено, що розрахунок страхового відшкодування здійснюється за вибором Страховика на підставі звіту (дослідження) судового експерта або оцінювача.

 Відповідно до висновку спеціаліста №184 проведеного 14.09.2010 року вартість відновлювального ремонту з урахуванням зносу складових автомобіля Volkswagen Golf Plus, реєстраційний номер НОМЕР_1 на 9 вересня 2010 рік складає 20466,29 гривень (а.с. 48-54).

 Таким чином відповідач не виплатив позивачу 14701,85 грн.

 Відповідно до ст.979 ЦК України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.  

 Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про страхування" страховим випадком визнається подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику.

 Статтею 988 Цивільного кодексу України до обов'язків страховика віднесено, зокрема, вжиття заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати страхувальникові протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку; здійснення страхової виплати у строк, встановлений договором, у разі настання страхового випадку.

 Згідно статті 990 Цивільного кодексу України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта. Такі умови встановлені також частиною 1 статті 25 Закону України "Про страхування", якою передбачено, що здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування або законодавством на підставі заяви страхувальника.

 Як свідчать наведені норми законодавства, страхові виплати здійснюються саме на підставі договору страхування.

 В силу ст. 526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк відповідно до вказівок договору, в даному випадку – договору №3014/207/000307 добровільного страхування наземного транспорту від 13.11.2009 року.

 Пунктом 6.1.3 Договору передбачено, що за несвоєчасну сплату страхового відшкодування Страховик сплачує пенюза кожен день прострочення платежу у розмірі 0,05% від належної до виплати суми, але не більше 10% від розміру страхового відшкодування. Розмір пені скаладає 1527,83 грн. (57,64 грн. + 14701,85 грн. х 10%).

 За наведених обставин, суд приходить до висновку, що  ПАТ “Страхова компанія “Універсальна" зобов'язана виконати договірні зобов'язання та виплатити страхове відшкодування в користь страхувальника — ОСОБА_1 та пені в сумі 16229,68 гривень.

 З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.

 На підставі наведеного, відповідно до ст.ст. 526, 627, 629, 979, 988, 990 Цивільного кодексу України, ст. 8, 16, 25 Закону України “Про страхування" та керуючись ст.ст. 88, 209, 213-215, 224-226 ЦПК України, суд -

  вирішив:  

      Позов задоволити.

 Стягнути з ПАТ “Страхова компанія “Універсальна" на користь ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1) 16229 грн. 68 коп.

 Стягнути з ПАТ “Страхова компанія “Універсальна" на користь ОСОБА_1 судові витрати, пов'язані з проведенням автотоварознавчої експертизи в розмірі 700 грн.

 Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

 Заява про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

 У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільно-Процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

 Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

 Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

 Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, установлених статтею 294 ЦПК України, залишається без розгляду, якщо апеляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

    Суддя:     Антоняк Т. М.                

     

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація