№2-4551/10
РІШЕННЯ
іменем України
11 листопада 2010 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Овдієнка В.В.
з участю: секретаря Зубенко Л.С.
прокурора Кришталя С.В.
позивачки ОСОБА_1
представника служби у справах дітей Зміївської районної державної адміністрації Харківської області Вовк Д.С.
голови опікунської ради при виконавчому комітеті Геніївської сільської ради Зміївського району Харківської області Гордієнко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про позбавлення батьківських прав, треті особи: Служба у справах дітей Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, Опікунська рада при виконавчому комітеті Геніївської сільської ради Зміївського району Харківської області,
в с т а н о в и в:
14 09.2010 року ОСОБА_1 звернулася з позовною заявою до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про позбавлення їх батьківських прав у відношенні неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, та про передачу дітей їй на виховання.
В обґрунтування позовної заяви вказала, що відповідач ОСОБА_4 є її сином, а ОСОБА_5 є дружиною сина, а її невістка.
Відповідачі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 перебувають в зареєстрованому шлюбі, мають неповнолітніх дочок ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2,
Відповідачі ведуть недостойний спосіб життя, тому діти перебувають на її (позивачки) та її чоловіка ОСОБА_8 утриманні та вихованні, проживають разом з ними.
Згідно довідки-характеристики №1515 від 17.07.2010 року виконкому Геніївської сільської ради Зміївського району Харківської області, батько дітей ОСОБА_4 за час мешкання на території ради зарекомендував себе негативно, ніде не працює, постійно вживає спиртні напої, вихованням та утриманням своїх дітей не займається.
Аналогічно характеризується і мати дітей ОСОБА_5, яка зловживає спиртними напоями, долею дітей не цікавиться.
Згідно довідки Геніївської ЗОШ І-ІІІ ступеня батьки ОСОБА_6, яка навчається в даній школі, відсторонилися від її виховання, не приходять на батьківські збори, її долею не цікавляться.
Вона з чоловіком створили належні умови для виховання та утримання дітей свого сина. Бажає встановити над ними опіку.
Згідно акту обстеження умов проживання їх сім’ї дітям створені належні умови для проживання, утримання, виховання та навчання.
Але в цьому батьки дітей участі не беруть, втратили батьківські почуття та людяність.
Згідно лікарняного висновку ОСОБА_7 потребує постійного догляду та лікування. Про це знають її батьки, але їм байдуже до цього.
Обставини негідної поведінки відповідачів, які втратили батьківські почуття відносно своїх дітей, можуть підтвердити свідки ОСОБА_10, ОСОБА_8
Зазначене свідчить про те, що батьки неповнолітніх ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, постійно зловживають алкогольними напоями, не піклуються про дітей, можуть негативно на них впливати, ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню та утриманню дітей, хоча мають реальну можливість виконувати свої батьківські обов’язки.
Під час судового розгляду позивачка ОСОБА_1 просила задовольнити позовну заяву про позбавлення ОСОБА_4 і ОСОБА_5 батьківських прав відносно дочок ОСОБА_11 та ОСОБА_12, та про передачу дітей їй на виховання, посилаючись обставини, що викладені нею у позовній заяві.
Відповідачі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 в судове засідання повторно не з’явилися, про час і місце судового розгляду були повідомлені належним чином повістками, направленими рекомендованими листами, про причини неявки не повідомили, заяв про відкладення розгляду справи не подавали, заперечень проти позову чи будь-яких пояснень не надали.
У відповідністю з ч. 4 ст. 169 ЦПК України якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
У відповідністю з ч. 2 ст. 224 ЦПК України у разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.
Суд не має відомостей про причину повторної неявки відповідачів ОСОБА_4 і ОСОБА_5, повідомлених належним чином, що дало підстави вирішити справу на підставі наявних у ній даних (постановити заочне рішення) у відповідністю з ч. 4 ст. 169 ЦПК України.
Прокурор Кришталь С.В. в судовому засіданні підтримав позовну заяву ОСОБА_1 про позбавлення ОСОБА_4 і ОСОБА_5 батьківських прав відносно дочок ОСОБА_11 та ОСОБА_12, та про передачу дітей їй на виховання.
Представник третьої особи голова опікунської ради при виконавчому комітеті Геніївської сільської ради Гордієнко Н.М. підтримала позовну заяву ОСОБА_1 про позбавлення ОСОБА_4 і ОСОБА_5 батьківських прав відносно дочок ОСОБА_11 та ОСОБА_12, та про передачу дітей їй на виховання. Підтвердила обставини, викладені позивачкою, щодо обставин ухилення відповідачів від виконання своїх обов’язків щодо виховання та утримання дітей.
Представник третьої особи служби у справах дітей Зміївської районної державної адміністрації Вовк Д.С. вважала, що позивачкою надано достатньо доказів, що вказують на обґрунтованість її позову про позбавлення відповідачів батьківських прав, тому, на її думку, позов підлягає задоволенню.
Вислухавши учасників судового розгляду, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного:
Відповідачі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 перебувають в зареєстрованому шлюбі з 27.11.1999 року, мають неповнолітніх дітей: дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочку ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. (а. с. 7-10).
З довідки №1513 Геніївської сільської ради від 18.08.2010 року вбачається, що ОСОБА_13, ОСОБА_4 зареєстровані в АДРЕСА_1, мають у складі сім’ї дочок ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, але діти проживають за адресою: АДРЕСА_2. (а. с. 11).
Згідно довідок-характеристик №№1514, 1515 від 18.08.2010 року, наданих Геніївською сільською радою Зміївського району Харківської області, ОСОБА_4 за час мешкання на території ради зарекомендував себе негативно, має шкідливі звички, ніде не працює, вживає спиртні напої. ОСОБА_5 за час мешкання на території ради зарекомендувала себе негативно, має шкідливі звички, ніде не працює, вживає спиртні напої. ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мають двох малолітніх дітей, але їх вихованням не займаються, залишають їх без нагляду, тому діти проживають у будинку бабусі та дідуся. (а. с. 12, 13).
З довідки, наданої директором Геніївської загальноосвітньої школи ОСОБА_14 вбачається, що ОСОБА_6, 1999 року народження, навчається в школі з 2006 року, характеризується позитивно. ОСОБА_15 займається її бабуся ОСОБА_1, у якої учениця і мешкає, бо батьки відсторонилися від своїх обов’язків. ОСОБА_1 відповідально ставиться до забезпечення умов проживання, виховання та навчання онуки. (а. с. 14).
З витягу з амбулаторної карти ОСОБА_7, наданої Геніївською амбулаторією загальної практики сімейної медицини 26.08.2010 року, вбачається, що у серпні 2009 року дитина перебувала на амбулаторному лікуванні, догляд за нею здійснювали дід та баба, а батьки зловживають алкоголем. (а. с. 16, 18).
З довідки про склад сім’ї №1532 від 25.08.2010 року та акту обстеження умов проживання сім’ї ОСОБА_1, складеного 18.08.2010 року комісією у складі Геніївського сільського голови ОСОБА_16, голови опікунської ради Гордієнко Н.М., секретаря опікунської ради Биканової Н.В., вбачається, що ОСОБА_1 разом з чоловіком ОСОБА_8 та сином ОСОБА_4 проживають в будинку №АДРЕСА_2. В будинку є всі необхідні речі для нормального проживання. Крім них, за даною адресою проживають онуки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2. Батьки вихованням дітей не займаються. ОСОБА_6 учениця 5 класу, для неї у будинку є окрема кімната, створені всі умови для навчання і відпочинку дітей. (а. с. 15, 17).
У відповідністю зі ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, духовного та соціального розвитку. Батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини.
У відповідністю зі ст. 165 СК України право звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Відповідно з ч. ч. 1, 4, 6 ст. 167 СК України, я кщо дитина проживала з тим із батьків, хто позбавлений батьківських прав, суд вирішує питання про можливість їхнього подальшого проживання в одному житловому приміщенні.
Якщо дитина не може бути передана другому з батьків, переважне право перед іншими особами на передання їм дитини мають, за їхньою заявою, баба та дід, повнолітні брати та сестри, інші родичі дитини, мачуха, вітчим.
Дитина, яка була передана родичам, мачусі, вітчиму, органові опіки та піклування, зберігає право на проживання у житловому приміщенні, в якому вона проживала, і може у будь-який час повернутися до нього.
Дослідженими в судовому засіданні доказами підтверджується, що відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню та утриманню неповнолітніх дітей.
Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не надали заперечень проти позову, не виявили наміри вчинити будь-які дії, спрямовані на виконання своїх обов’язків по вихованню дітей, будь-яких доказів, що підтверджують виконання ними обов’язків по вихованню та утриманню дітей та спростовують позовну заяву, не надали, чим виявили байдуже ставлення до вирішення долі своїх дочок.
За таких обставин позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_4, ОСОБА_5 про позбавлення їх батьківських прав у відношенні неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, та про передачу дітей їй на виховання відповідає інтересам дітей, є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 164, 165, 166, 167 СК України, ст. ст. 10, 15, 60, 169, 209, 212-215, 224-228 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Позбавити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_7, не працюючого, уродженця та мешканця АДРЕСА_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_9, уродженку м. Душанбе, мешканку АДРЕСА_1, батьківських прав відносно неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_11, дочки ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_12.
Неповнолітніх ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_11, ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_12, передати бабі ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_13, уродженці с. Яковлевка Харківської області, мешканці АДРЕСА_2.
Заочне рішення може бути переглянуте Зміївським районним судом Харківської області за письмовою заявою відповідачів.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачами протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач, прокурор та треті особи мають право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий: