2-а- 3308 /2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2010 року м.Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Здоровиця О.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля Донецької області про зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, 19 жовтня 2010 року, звернувся до суду з позовом до УПФУ в м.Добропілля Донецької області з позовом про зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити дії щодо нарахування та виплати недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії як "дитині війни" за період з 01.01.2010 року по день розгляду справи у суді, виходячи з розміру 30% мінімальної пенсії за віком.
Ухвалою суду від 25.10.2010 року по даній справі відкрито скорочене провадження в частині вимог позивача за період з 19.04.2010 року по день розгляду справи у суді .
Суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем слід розглядати із застосуванням Конституції України, Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про держаний бюджет на 2010 рік».
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" - дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (в редакції яка діє в 2010 році) передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
У ч.1 ст.8 КАС України задекларовано, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст..9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до статті 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" від 27 квітня 2010 року № 2154-VI Кабінету Міністрів України було надане право в 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Враховуючи те, що названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи наведене, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинна здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Тобто, позивач має право отримувати державну соціальну підтримку передбачену ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Вихідним критерієм обчислення цих виплат є мінімальна пенсія за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлено, що у 2010 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність становить з 1 січня - 695 гривень, з 1 квітня - 706 гривень, з 1 липня - 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривень, з 1 грудня - 734 гривень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.15 Положення «Про Пенсійний фонд України» , Пенсійний фонд України реалізує свої повноваження через створені у встановленому порядку територіальні управління. Рішення про призначення та перерахунок пенсії приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, рішення про призначення та перерахунок пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» покладено на Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля, за місцем проживання позивача.
Виходячи з викладеного саме відповідач повинен був нараховувати та виплачувати позивачу надбавку позивачу як «дитині війни» в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням розмірів прожиткового мінімуму на одну непрацездатну особу, які встановлені в ст..52 ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік».
Згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Тому, на користь позивача з Державного бюджету України слід стягнути понесені останнім судові витрати в розмірі 3,40 грн.
Керуючись ст..ст. 70, 71, 72, 94, 159-163 КАС України, ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни", ст.19, 22, 46 Конституції України, ЗУ «Про державний бюджет на 2010 рік», ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля Донецької області про зобов"язання суб"єкта владних повноважень вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Добропілля Донецької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсії як «дитині війни» виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, за період з 19.04.2010 року по 26.11.2010 року включно, з урахуванням виплаченої суми.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в розмірі 3,40 грн.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. У разі оскарження рішення копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Головуючий суддя О.В.Здоровиця