Справа № 2-2957/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2010 року Шепетівський міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючої – судді Федорової Н.О.,
секретаря - Кузьминчук М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шепетівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки “Фортеця” про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Кредитної спілки “Фортеця” про стягнення коштів.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 20.02.2008 року між нею та КС “Фортеця” був укладений договір НОМЕР_1 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, відповідно до умов якого 20.02.2008 року вона внесла грошові кошти в сумі 150 000 грн. на строк, початком якого є дата внесення внеску, а закінченням – 20.02.2009 року, а відповідач зобов’язувався нараховувати на депозитний внесок 24 % річних з виплатою відсотків в кінці строку внеску, а також сплатити внесок на наступний день після настання терміну сплати відсотків та закінчення договору. 20.02.2009 року була укладена додаткова угода про залучення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок дія якої закінчилася – 20.02.2009 р. Відповідач зобов’язувався нараховувати на депозитний внесок 30 % річних з виплатою відсотків в кінці строку внеску, а також сплатити внесок на наступний день після настання терміну сплати відсотків та закінчення договору. Стверджує, що після дострокового розірвання названого договору, відповідач відмовляється повернути їй внесенні кошти та сплати відсотки за користування ними.
А тому просить стягнути з відповідача внесенні нею кошти в сумі 150 000 грн. на депозитний рахунок, відсотки за користування коштами в сумі 38 441 грн. 13 коп.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений у встановленому законом порядку. Проте, подав до суду письмову заяву, у якій просив справу розглядати без його участі.
Заслухавши пояснення позивачки, вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що 20 лютого 2008 року між Кредитною спілкою “Фортеця” та ОСОБА_1 було укладено договір НОМЕР_1 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, відповідно до якого ОСОБА_1 внесла внесок члена кредитної спілки на депозитний рахунок до Спілки, а Спілка прийняла внесок на умовах строковості, зворотності та платності в розмірі 150 000 грн. на строк, початком якого є дата внесення внеску, а закінченням – 20 лютого 2009 року. Відповідно до п.2.2. вказаного договору процентна ставка за внеском встановлюється у розмірі 24 % річних з виплатою процентів щомісячно.
20 лютого 2009 року між Кредитною спілкою “Фортеця” та ОСОБА_1 було укладено додатковий договір № 1 до договору НОМЕР_1 від 20 лютого 2008 року про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, відповідно до якого ОСОБА_1 внесла внесок члена кредитної спілки на депозитний рахунок до Спілки, а Спілка прийняла внесок на умовах строковості, зворотності та платності в розмірі 150 000 грн. на строк, початком якого є дата внесення внеску, а закінченням – 20 серпня 2010 року. Відповідно до п.2.2. вказаного договору процентна ставка за внеском встановлюється у розмірі 30 % річних, нарахування яких розпочиналось 21 серпня 2009 року, а припиняється в день закінчення терміну внеску, або в день остаточного розрахунку у випадку дострокового розірвання договору.
Позивачка на виконання умов договору надала Банку кошти у сумі 150 000 грн., а відповідач взяв на себе зобов’язання повернути отриманий депозит до 20 серпня 2010 року та сплатити відсотки за користування ним. Отже, ОСОБА_1 взяті на себе зобов’язання виконала належним чином, передала Спілці кошти згідно договору депозиту.
А тому суд вважає, що договір укладений між сторонами слід вважати таким, що відбувся, його чинність сторони не заперечують та жодна із сторін не ставила питання про визнання його таким, що не укладався.
Відповідно до ст. 1074 ЦК України обмеження прав клієнта щодо розпорядження грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпорядження рахунком за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
11 травня 2010 року за письмовою заявою ОСОБА_1 договір НОМЕР_1 від 20 лютого 2008 року про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок було достроково розірвано. Прохання позивачки про повернення внеску та нарахованих процентів не було задоволено.
Відповідно п. 3.3.1. вищезгаданого договору член кредитної спілки має право в будь-який час достроково розірвати цей договір, письмово попередивши про це спілку. В такому випадку спілка протягом 30 днів з моменту отримання відповідного письмового повідомлення повертає члену кредитної спілки внесок та здійснює всі необхідні розрахунки щодо сплати належних члену кредитної спілки процентів.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідачем порушено умови договору НОМЕР_1 від 20 лютого 2008 року про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, що призводить до прямого порушення законних та гарантованих державою прав позивачки.
З довідки № 674 від 09.06.2010 року, виданої головою правління Кредитної спілки “Фортеця”, вбачається, що сума внеску (вкладу) ОСОБА_1 – члена спілки на депозитний рахунок станом на 07.06.2010 року складає 150 000 гривень, сума нарахованих, але не сплачених відсотків на внесок члена спілки складає 38441 грн. 13 коп.
Згідно ст. 23 Закону України “Про кредитні спілки”, внески членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності. Кожний член кредитної спілки має право одержати зазначені кошти у порядку і строки відповідно до статуту кредитної спілки або укладеного з членом кредитної спілки договору.
За таких обставин, вимоги позивачки підлягають до задоволення, оскільки ґрунтуються на діючому законодавстві та умовах вищевказаного договору, гарантовані ст. 41 Конституції України, ст. 1074 ЦК України, про що роз’яснено у п.2 постанови №9 Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року.
Виходячи з наведеного, на підставі ст. ст. 525, 1074 ЦК України, 10, 11, 60, 88, 212 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з Кредитної спілки “Фортеця” м.Черкаси, вул.Добровольського,1, на користь ОСОБА_1, жительки АДРЕСА_1, 150 000 (сто п’ятдесят тисяч) гривень, внесених згідно договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок НОМЕР_1 від 20 лютого 2008 року, 38441 (тридцять вісім тисяч чотириста сорок одну) гривню 13 копійок нарахованих відсотків, 120 (сто двадцять) гривень витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, а всього 188561 (сто вісімдесят вісім тисяч п’ятсот шістдесят одну) гривню 13 копійок та на користь держави державне мито в сумі 1700 (однієї тисячі сімсот) гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Хмельницької області протягом десяти днів з дня його проголошення через Шепетівський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:
Ў