Судове рішення #12273901

Справа № 4-48/2010    

  П О С Т А Н О В А  

  12 листопада 2010 року                                           Тростянецький районний суд  

Вінницької області  

у складі: головуючого судді Волошина І.А.      

при секретарі Чудак Г.І.    

за участю прокурора Басюк Т.М.    

адвоката ОСОБА_1                                                    

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_2 на постанову слідчого Тростянецького РВ ГУМВС України у Вінницькій області від 22.07.2010 року про порушення кримінальної справи за фактом шахрайства з фінансовими ресурсами службовими особами АКПП «Україна» за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.222 КК України, -      

  встановив:  

  ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеною скаргою, посилаючись на те, що 22.07.2010 року слідчим Тростянецького РВ ГУМВС України у Вінницькій області Шамраєвнко В.М. було винесено постанову про порушення кримінальної справи за фактом шахрайства з фінансовими ресурсами службовими особами АКПП «Україна» за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.222 КК України.  Скаржник вважає, що дана постанова  була винесена в порушення чинного законодавства, а саме ст.ст.94, 98 КПК України, оскільки не було достатніх приводів та підстав для порушення кримінальної справи. Скаржник просить суд скасувати постанову про порушення кримінальної справи від 22.07.2010 року.      

В судовому засіданні скаржник ОСОБА_2 та його адвокат ОСОБА_1 підтримали доводи скарги, просили її задовольнити по вищезазначеним обставинам.  

Слядчий Шамраєнко В.М. вимоги скарги визнав і не заперечував про її задоволення.  

Прокурор Басюк Т.М. заперечувала проти задоволення скарги, вважаючи, що вказана справа з обставин, які викладені в скарзі підлягає закриттю на підставі п.2 ст.6 КПК України.  

Дослідивши матеріали, на підставі яких було порушено справу, заслухавши пояснення учасників процесу, судом встановлено наступне.    

22.07.2010 року слідчим Тростянецького РВ ГУМВС України у Вінницькій області Шамраєнко В.М. було винесено постанову про порушення кримінальної справи за фактом шахрайства з фінансовими ресурсами службовими особами АКПП «Україна» за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.222 КК України.                  

Відповідно до ч.15 ст.236-8 КПК України, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, суд повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи. При цьому суд не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.    

Зокрема, суд повинен перевіряти чи були наявними на час порушення справи, вимоги, передбачені ч.1 ст.94 КПК України, - приводи та чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину (ч.2 ст.94 КПК України); чи додержано нею встановлений для цього порядок (ст.98 КПК України).    

Перевіряючи наявність підстав необхідних, згідно ч.2. ст.94 КПК України, для винесення оскаржуваної постанови, суди зобов'язані приймати до свого провадження скарги на постанову про порушення кримінальної справи за фактом вчинення злочину, які надходять від осіб, інтересів яких стосується порушена кримінальна справа, їх захисників та законних представників.      

Оскільки ОСОБА_2 є директором ТОВ «Україна-Т», яке є правонаступником АКПП «Україна» і в 2007 році працював на посаді директора вказано підприємства і мав право першого підпису, а саме він підписував всі документи, які підприємство надавало комісії, яка приймала рішення про надання дотації, оскаржувана постанова стосується його інтересів, тому він має право на її оскарження.    

У відповідності до ст.94 КПК України, приводами для порушення кримінальної справи є заяви або повідомлення, а підставами - достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину. На цій стадії кримінального процесу перевіряється лише наявність об'єктивних ознак, що характеризують подію злочину. Закон не вимагає від відповідних органів, у даному випадку – досудового слідства - при вирішенні питання про порушення кримінальної справи надавати докази або вважати встановленими будь-які обставини по справі.    

Як вбачається з матеріалів справи, приводом для порушення даної кримінальної справи слугував рапорт про скоєння злочину в порядку ст.97 КПК України, зареєстрований в журналі реєстрації заяв і повідомлень про злочини що вчинені або готуються Тростянецького РВ ГУМВС України  у Вінницькій області 22.07.2010 року за № 904.  

Перевіряючи наявність підстав необхідних, згідно ч.2. ст.94 КПК України, для винесення оскаржуваної постанови,  суд виходить з того, що згідно ч.1. ст.2 КК України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину. Це означає, що кримінальну відповідальність і покарання тягне за собою тільки така суспільно небезпечна дія, яка повністю підпадає під ознаки злочину, тобто наявність у діях особи усіх юридичних ознак злочину.  В ч.2 ст.94 КПК України зазначено, що підставою для порушення кримінальної справи є достатні дані, що вказують на наявність ознак злочину в події та на наявність достатніх даних, на базі яких встановлюються ознаки вчиненого злочину: суспільна небезпека діяння, його протиправність, винність та вчинення таких дій суб’єктом злочину. Відсутність хоча б однієї з цих ознак вказує на відсутність злочину.    

Судом встановлено, що на час винесення постанови про порушення кримінальної справи від 22.07.2010 року не було достатньо приводів та підстав для винесення зазначеної постанови.  

При цьому, у відповідності до ст.98 КПК України, при наявності приводів і підстав, зазначених у ст.94 цього Кодексу, прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов’язані винести постанову про порушення кримінальної справи, вказавши приводи і підстави до порушення справи, статтю кримінального закону, за ознаками якої порушується справа, а також дальше її спрямування.    

Оцінивши матеріали, що стали підставою для порушення кримінальної справи в їх сукупності, та матеріали скарги, суд дійшов висновку, що  кримінальну справу за фактом шахрайства з фінансовими ресурсами службовими особами АКПП «Україна» за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.222 КК України, було порушено із порушенням вимог ст.98 КПК України, в зв’язку з чим вважає за необхідне скаргу ОСОБА_2  задовольнити та скасувати постанову про порушення кримінальної справи від 22.07.2010 року.    

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.236-7, 236-8 КПК України, рішенням Конституційного Суду України № 16-рп/2009 від 30.06.2009 року, суд –    

постановив:  

  Скаргу ОСОБА_2 – задовольнити.    

Скасувати постанову про порушення кримінальної справи від 22.07.2010 року за фактом шахрайства з фінансовими ресурсами службовими особами АКПП «Україна» за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.222 КК України від 11.02.2010 року.    

Копії постанови направити до прокуратури Тростянецького району Вінницької області, Тростянецький РВ ГУМВС України у Вінницькій області, ОСОБА_2    

Подані до суду матеріали, на підставі яких було порушено кримінальну справу, зберігати в матеріалах провадження по скарзі.    

На дану постанову протягом семи діб із дня її винесення може бути подана апеляція до апеляційного суду Вінницької області через Тростянецький районний суд.      

  Суддя:  

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація