Справа 22ц-6674/10 Головуючий у першій інстанції – Паньков Д.А.
Категорія – 27 Доповідач апеляційної інстанції- Данилова О.О.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:
головуючого Данилової О.О.
суддів Лівінського І.В., Шаманської Н.О.
при секретарі Дудник Ю.П.,
за участю представника відповідача Коваля В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за апеляційною скаргою
ОСОБА_3
на рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 5 травня 2010 року по цивільній справі за позовом
ОСОБА_3
до ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» , ОСОБА_5, ОСОБА_6
про визнання договору поруки недійсним та відшкодування матеріальної та моральної шкоди
У С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2009 року ОСОБА_3 звернулась з позовом до ВАТ «Райффайзен Банк Аваль» ( далі – Банк), ОСОБА_5 та ОСОБА_6 з вказаним позовом.
Позивачка зазначала, що 11 липня 2006 року її чоловік ОСОБА_6 уклав з Банком договір поруки за кредитним договором, який укладено того ж числа між банком та ОСОБА_5 на суму 10 000 грн. Оскільки боржник ОСОБА_5 порушив зобов'язання за кредитним договором, 30 травня 2007 року її чоловік ОСОБА_6, як поручитель, сплатив банку 5 000 грн. заборгованості.
Посилаючись на те, що договір поруки від 11 липня 2006 року укладено ОСОБА_6 без її, як дружини, відома та згоди, без згоди органу опіки та піклування, а також внаслідок обману з боку Банку, ОСОБА_3 уточнила позовні вимоги та просила визнати договір поруки від 11 липня 2006 року недійсним, стягнути з Банку безпідставно отримані 5000 грн. та стягнути з Банку, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 солідарно 5000 грн. моральної шкоди.
До участі у справі як третіх осіб залучено ОСОБА_7, іншого поручителя, та орган опіки та піклування, оскільки підставою позову є порушення інтересів неповнолітньої дитини.
Рішенням Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 5 травня 2010 року у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовлено.
В апеляційній скарзі позивачка ОСОБА_3 просила рішення скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення її позову. Апелянт посилалась на те, що суд не дав оцінку тому факту, що ОСОБА_5 визнано безвісно відсутнім, а Банк порушив порядок укладення договору, шляхом обману спонукав ОСОБА_6 укласти договір поруки, а згодом і виконати обов’язки боржника.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_6 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 1989 року ( а.с.16).
11 липня 2006 року між АППБ «Аваль» ( правонаступником якого є Банк) та ОСОБА_5 було укладено кредитний договір № 014/08-112/49420 на суму 10 000 грн. зі сплатою 17 процентів річних строком на 36 місяців.
Того ж числа, 11 липня 2006 року, між банком, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 укладено договір поруки № 014/08/49163/П, за умовами якого поручитель несе солідарну відповідальність перед кредитором за порушення позичальником умов кредитного договору.
На виконання обов’язку поручителя 30 травня 2007 року ОСОБА_6 виплатив Банку 5000 грн. поточної заборгованості за кредитним договором ( а.с.12,58).
Вирішуючи питання щодо дійсності договору поруки та підстав отримання Банком 5000 грн. від поручителя, суд виходив з правової природи поручительства та обґрунтовано вважав, що порука є способом забезпечення виконання грошового зобов'язання, а не угодою щодо розпорядження майном.
Відповідно до правил статті 73 СК України стягнення за договором поруки, який укладено одним з подружжя, може бути звернуте лише на його особисте майно чи його частку у спільному майні, яка виділена йому в натурі.
Оскільки договір поруки не створює обов’язків для будь-яких інших осіб, крім сторін за договором, то й вимоги статті 65 СК України щодо обов’язкової згоди іншого подружжя на розпорядження спільним майном до цих правовідносин не застосовуються.
За таких ж підстав не потрібною є і згода органу опіки та піклування на укладення договору поруки.
Отже, висновок суду першої інстанції про те, що при укладенні договору поруки права членів сім'ї поручителя, в тому числі і його дружини, порушені не були, відповідає обставинам справи та вимогам цивільного законодавства.
Виходячи з того, що ОСОБА_3 не є стороною договору і його умови не створюють для неї жодних прав та обов’язків, позивачка не має права на оспорювання договору поруки і з інших підстав ( обману, помилки тощо).
Інші доводи апеляційної скарги стосуються умов договору, укладеного між другими сторонами, а тому не мають правового значення у позові ОСОБА_3
Таким чином, колегія суддів не вбачає підстав для скасування судового рішення та задоволення вимог позивачки.
Керуючись статтями 308, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 відхилити, а рішення Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 5 травня 2010 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але протягом двадцяти днів з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку.
Головуючий: Судді: