АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2010 року м.Ужгород
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області в складі :
головуючої : Готра Т.Ю.,
суддів : Власова С.О., Собослоя Г.Г.,
при секретарі : Добра М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» в особі представника Гончарова Валентина Вікторовича на рішення Міжгірського районного суду від 23 серпня 2010 року в справі за позовом приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» до ОСОБА_2 про стягнення в порядку регресу суми виплаченого страхового відшкодування,
в с т а н о в и л а :
У червні 2010 року позивач ПАТ «Страхова група «ТАС» звернувся до суду з даним позовом.
Свої вимоги обґрунтовував тим, що за договором добровільного комплексного страхування транспортного засобу та супутніх ризиків ДКТ3
/21/44/48 №018868 від 13.02.2009 року ЗАТ «Страхова група «ТАС», яке у даний час перейменоване у ПАТ «Страхова група «ТАС» в особі Ужгородської філії, застрахувало належний ОСОБА_3 транспортний засіб «DADI», реєстраційний н/з НОМЕР_2.
10 серпня 2009 року у с.Колочава Міжгірського району Закарпатської області сталася дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованого транспортного засобу та належного ОСОБА_4 транспортного засобу «ВАЗ-21124», реєстраційний н/з НОМЕР_1, під керуванням останнього, в результаті якої застрахований автомобіль було пошкоджено, відновлювальний ремонт якого становить суму 3948 грн.
Посилаючись на те, що позивач виплатив ОСОБА_3 суму страхового відшкодування, яку відповідач в добровільному порядку страховику відшкодовувати не бажає, просив стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь ПАТ «Страхова група «ТАС» в порядку регресу суму 3 948 грн. виплаченого страхового відшкодування.
Рішенням Міжгірського районного суду від 23 серпня 2010 року у позові ПАТ «Страхова група «ТАС» до ОСОБА_2 про стягнення в порядку регресу суми виплаченого страхового відшкодування – відмовлено.
У апеляційній скарзі представник позивача Гончаров В.В, просить скасувати зазначене рішення, як незаконне та необґрунтоване, і ухвалити нове рішення, яким вимоги позивача задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача Гончаров В.В, апеляційну скаргу підтримав.
Відповідач ОСОБА_2 апеляційну скаргу не визнав.
Заслухавши доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відмовляючи ПАТ «Страхова група «ТАС» у позові, суд першої інстанції виходив із того, що позивач не довів розмір вартості матеріального збитку, завданого власнику застрахованого транспортного засобу, а тому дійшов висновку про відсутність передбачених законом підстав для стягнення з відповідача на користь позивача в порядку регресу суми 3948 грн. виплаченого страхового відшкодування.
Проте, колегія суддів із висновком суду першої інстанції погодитись не може з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 10 серпня 2009 року близько 16 години 00 хвилин у с.Колочава по вул.Шевченка Міжгірського району Закарпатської області сталася дорожньо-транспортна пригода за участю застрахованого транспортного засобу «DADI», реєстраційний н/з НОМЕР_2, належного ОСОБА_3 та транспортного засобу «ВАЗ-21124», реєстраційний н/з НОМЕР_1, належного ОСОБА_4, під керуванням останнього, унаслідок чого застрахований автомобіль було пошкоджено, а його власнику заподіяно матеріальну шкоду, розмір якої визначено на підставі акту огляду транспортного засобу страховика від 11 серпня 2009 року та становить відповідно до рахунку №18 від 04.09.2009 року ПП ОСОБА_5 суму 3948 грн.
ЗАТ «Страхова група «ТАС», як страховик, згідно платіжного доручення №19078 від 20.11.2009 року виплатило власнику пошкодженого автомобіля «DADI», реєстраційний номер НОМЕР_2, ОСОБА_3, у відповідності до умов укладеного з нею договору добровільного комплексного страхування транспортного засобу та супутніх ризиків ДКТЗ /21/44/48 №018868 від 13.02.2009 року, на відшкодування заподіяної їй матеріальної шкоди страхове відшкодування у розмірі 3948 грн., що обчислювалось виходячи з вартості відновлювального ремонту, характеру пошкоджень та за вирахуванням франшизи, про що складено страховий акт.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про страхування» та ст. 993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Згідно з п.1 ч.1 ст.1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Постановою Міжгірського районного суду від 20 серпня 2009 року відповідач ОСОБА_2 визнаний винним у вчиненні дорожньо-транспортної пригоди внаслідок порушення п.10.1 Правил дорожнього руху України і притягнутий до адміністративної відповідальності за ст.124 КпАП України.
Оскільки до ЗАТ «Страхова група «ТАС», яке в даний час перейменоване у ПАТ «Страхова група «ТАС», як страховика, який виплатив ОСОБА_3 страхове відшкодування за договором добровільного комплексного страхування транспортного засобу та супутніх ризиків ДКТЗ /21/44/48 №018868 від 13.02.2009 року, перейшло право вимоги, яке потерпіла особа мала до відповідача як особи, відповідальної за завдані збитки, тому з відповідача на користь позивача в порядку регресу підлягає стягненню сума виплаченого страхового відшкодування у розмірі 3948 грн., згідно рахунку ПП ОСОБА_5 від 04.09.2009 року, який є належним доказом визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу, оскільки відповідач не скористався своїм правом про призначення відповідної експертизи з цього питання, яке передбачено ст.143 ЦПК України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції у відповідності до ст.309 ЦПК України підлягає скасуванню, як постановлене з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з ухваленням по справі нового рішення, яким позов та апеляційну скаргу позивача слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 313, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,
р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ПАТ «Страхова група «ТАС» в особі представника Гончарова Валентина Вікторовича – задовольнити.
Рішення Міжгірського районного суду від 23 серпня 2010 року – скасувати.
Ухвалити по справі нове рішення, яким позов ПАТ «Страхова група «ТАС» - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь приватного акціонерного товариства «Страхова група «ТАС» суму 3 948,00 грн. виплаченого в порядку регресу страхового відшкодування та 316,50 грн. сплачених судових витрат.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржено до Верховного Суду України на протязі двадцяти днів з дня набрання ним законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча :
Судді :