№ 2-а-7296/2010р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2010 року. Харцизький міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Саєнко О.Б.
при секретарі Романенко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харцизьку адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок пенсії за віком, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним позовом, вказуючи, що являється пенсіонером за віком, на загальних підставах. Після отримання пенсії вона продовжувала працювати, у зв*язку з чим, вважає, що у неї виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв*язку з чим 15.01.2010р вона звернулася до УПФУ в м.Харцизьку із заявою про перерахунок пенсії.
Відповідач зробив їй перерахунок пенсії з 01.01.2010р, але при цьому взяв показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачені страхові внески у розмірі 1197,91грн за 2007р, а не як вважає вона за потрібним за 2009 рік у розмірі 1650,43грн.
Просить суд, визнати бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009р у розмірі 1650,43грн та зобов”язати відповідача провести відповідний перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2010р.
Позивачка свої вимоги підтримала цілком та клопотала про розгляд справи у її відсутність.
Відповідач - УПФУ в м.Харцизьку, надав до суду заяву про розгляд справу у відсутність свого представника та заперечення на позов. У запереченнях відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивачу проведено із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, та яка застосовується для врахування пенсії за 2007р (тобто 1197,91грн). Законом України "Про Державний Бюджет України на 2008 рік" до вказаної статті були внесені зміни в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій, які Рішенням Конституційного суду України у справі № 10-рп/2008 від 22.05.2008р визнані неконституційними. Але жодного рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Вважають, що до законодавчого урегулювання показників заробітної платні (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунок пенсій у 2010р у відповідності п.п.3, п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008р № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", провадяться з урахуванням показників заробітної платні (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91грн.
Суд, вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін та постановити рішення на підставі доказів, що є у справі.
Суд, вивчивши та оцінивши докази по справі у їх сукупності, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав:
З матеріалів справи вбачається, що позивачка є пенсіонером за віком, знаходиться на обліку в УПФ м.Харцизьку Донецькій області .
На підставі заяви позивачки від 15.01.2010р до УПФ м.Харцизьку Донецької області, відповідач провів їй перерахунок пенсії з 01.01.2010р, розмір якої склав 755,25грн. Крім того, під час перерахунку основного розміру пенсії була урахована середня заробітна плата за 2007р, а саме 1197,91грн.
Застосовуючи норми матеріального та процесуального права суд виходить з наступного:
Відповідно до ст.1 ЗУ ""Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на пенсійне забезпечення за віком.
Відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
До вказаної статті були внесені зміни Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", в зв'язку з чим вона мала застосовуватись в іншій редакції. Однак, суд вважає неправомірним застосування після 22.05.2008р положень ЗУ "Про Державний бюджет на 2008 рік", якими була змінена дія ч.4 ст.42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р вони визнані такими, що не відповідають Конституції. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на всій території України, остаточними та не можуть бути оскаржені.
З наведеного випливає, що на підставі ст.152 Конституції України позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Відповідно до абз.4 ч.2 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р № 1058-1У порядок визначення показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів. Тобто, Законом передбачено при здійснені перерахунку пенсії застосовувати показник заробітної плати ( доходу)в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за попередній перед зверненням за перерахунком рік, в даному випадку - 2009 рік, який дорівнює 1650,43грн.
З матеріалів справи вбачається, що за зверненням позивача від 15.01.2010р до УПФУ в м.Харцизьку, з 01.01.2010р йому було зроблено перерахунок пенсії відповідно до зазначеного Закону, при цьому для обчислення пенсії було застосовано показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007р, який складає 1197,91грн, тобто з порушенням діючого законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законам України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд також вважає, протиправним посилання УПФУ в м.Харцизьку на п.п.3, п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008р № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", який має нижчу юридичну силу, ніж Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.40 ч.2, 42 ч.2 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 3, 8, 19, 22, 152 Конституції України, ст.81 ЗУ "Про пенсійне забезепечення, ст..ст.2, 7, 17, 71, 99, 100 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов"язання провести перерахунок пенсії за віком - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 січня 2010 року у відповідності до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування", виходячи з показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91грн.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно до вимог п.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування", з 01 січня 2010 року, виходячи з показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік у розмірі 1650,43грн, з урахуванням фактично здійснених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецькій області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: