Справа № 2-750
2010 рік
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2010 року м. Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Бондаренко Г.Ю.
секретаря –Мороз М.І.
з участю позивача – ОСОБА_1
представника відповідача – Шалайської У.В.
розглянувши у відкритому засіданні в залі Тлумацького районного суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Тлумацькому районі про визнання неправомірними дії щодо відмови в призначенні пенсії із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов’язання провести перерахунок призначеної пенсії з 16.09.2009 року із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, суд, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з позовом до Управління пенсійного фонду України в Тлумацькому районі про визнання неправомірними дії щодо відмови в призначенні пенсії із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та зобов’язання провести перерахунок призначеної пенсії з 16.09.2009 року із заробітку з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, мотивуючи тим, що відповідач при призначенні пенсії, не зважаючи на вимоги ст..66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» безпідставно не включив до розрахунку заробітку, з якого визначається розмір його пенсії, суми виплаченої йому матеріальної допомоги з якої було сплачено страхові внески.
Представник відповідача Шалайська У.В. в судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на те, що суми матеріальної допомоги не підлягали включенню до розрахунку пенсії, оскільки такі не є систематичними виплатами в розумінні Закону України «Про державну службу». Просить в задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази про справі, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо правомірності проведеного розрахунку пенсії державного службовця із заробітної плати без урахування сум матеріальної допомоги та усунення порушеного права на належний розмір пенсії.
Так, ОСОБА_1, 16.09.09 року призначено пенсію державного службовця у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
25.02.2010 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про врахування до заробітку, з якого визначався розмір пенсії, сум допомоги на оздоровлення за останні 24 місяці перед призначенням пенсії.
Листом від 04.03.2010 року за № 17/К-15 Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі відмовило у проведенні перерахунку.
Згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Тлумацької райдержадміністрації від 01.02.2010 року про нарахування та виплату допомоги на оздоровлення і довідки від 01.02.2010 за № 129 про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією дана допомога включалася у фонд зарплати, з якої проводилися утримання на нарахування до загальнодержавних фондів за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням позивача за пенсією у 2007, 2008 та 2009 роках. З даної допомоги, в тому числі, було утримано внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», який у спірному випадку є спеціальним законом, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
За змістом ст.2 Закону України « Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» об’єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (юридичні особи, в т.ч. державні установи),- фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних витрат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», а також винагороди, що виплачуються громадянам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру.
Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці, при цьому враховується основна та додаткова заробітна плата, визначена Законом України «Про оплату праці».
Згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Статтею 37/1 цього Закону визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Як вбачається з матеріалів справи, при визначенні розміру пенсії позивачу, відповідачем безпідставно не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких було здійснено утримання збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ст. ст. 64, 65, 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37, 37/1 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» , керуючись ст. 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Тлумацькому районі щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з 16.09.2009 року із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, з яких утримувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та виплатити недоплачену суму пенсії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня його прогошення через Тлумацький районний суд.
Головуюча: підпис
З оригіналом вірно.
Суддя Тлумацького
районного суду: Г.Ю. Бондаренко