Судове рішення #12250815

Справа № 2-а-1840/10

               

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

16 листопада   2010  року           Глухівський міськрайонний  суд Сумської області

в особі  судді                               Моргун О.В.

з участю секретаря         Української О.А.

з участю позивача         ОСОБА_1

    розглянувши у відкритому судовому засіданні  в м. Глухові  справу за адміністративним позовом ОСОБА_1   до Управління пенсійного Фонду України в м. Глухів   про визнання дій незаконними  та зобов»язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,-

   

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2010  року позивачка звернулася  до суду із вказаним позовом в якому просить :

визнати незаконними дії відповідача щодо перерахунку   йому   пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік;  

 зобов’язати відповідача провести з   1 січня   2010 року перерахунок призначеної   йому    пенсії з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, тобто 1650,43 грн., та виплатити пенсію в відповідному розмірі в подальшому.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що   вона   перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України м. Глухів як пенсіонер за віком і їй призначена пенсія з   4 вересня 2000   року відповідно до Закону України «Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії вона   продовжувала  працювати.

  14 січня 2010 року звернулася    до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  

Відповідачем з урахуванням п.п. 3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,   було проведено перерахунок пенсії на підставі   його    заяви із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.   Однак, такий перерахунок є незаконним, оскільки він суперечить ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжила працювати, то провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше, ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Тобто для перерахунку   його    пенсії відповідачем повинен бути  застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік.  Відповідно до постанови ПФУ від 1 лютого 2008 року №4-4 «Про затвердження порядку визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії: показник середньої зарплати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік складає 1650 грн. 43 коп., однак йому проведено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, що складає 1197,91 грн., тобто різниця між показниками складає   425,52    грн., чим порушено   його    права.  

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду в м. Глухів в судове засідання не з’явився, подав письмові заперечення проти позову , в яких просить розглянути  справу у відсутність їх представника. Мотивував свою позицію тим, що на підставі заяви   позивача   йому було проведено перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати та 24 місяців страхового стажу, набутого після призначення пенсії, із застосуванням показника заробітної плати по Україні за 2007 рік – 1197,91 грн.  Частиною четвертою ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно зі ст.40 Закону.  Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.  У зв’язку з цим перерахунки пенсії проводились відповідно до підпунктів другого та третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».  Позивач    необгрунтовано наполягає на застосуванні при перерахунку пенсії середньої заробітної плати за 2009 рік, тоді як відповідно до підпункту другого пункту 11 вищевказаної постанови обчислення пенсії за п.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» провадиться з урахуванням зарплати, що передує моменту звернення за призначенням пенсії. До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до підпункту третього пункту 11 вищевказаної постанови проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197,91 грн.)  Таким чином, перерахунок пенсії за віком проведений позивачу за нормами чинного законодавства, у зв’язку з чим відповідач просить відмовити у задоволенні зазначених позовних вимог.  

В судове засідання позивач з»явився , позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з»явився надавши заперечення на адміністративний позов в якому просить справу розглядати без його участі .

Згідно ст. 122 ч. 1 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

З урахуванням зазначеного положення КАС України та клопотання відповідача суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність представника відповідача.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню. 

Судом  встановлено, що   позивач ОСОБА_1  є пенсіонером та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Глухів , що не заперечується відповідачем.  

Після призначення пенсії позивач продовжував працювати. Як вбачається з довідки відповідача (а.с. 5)  та позовної заяви , позивач вперше  звернувся до відповідача з заявою про перерахунок розміру пенсії 14 січня 2010 року.   

Відповідач з   01.01.2010  року здійснив перерахунок пенсії позивача   на підставі його заяви. При цьому для розрахунку застосовано показник заробітної плати по Україні за 2007 рік – 1197,91 грн., що вбачається з розрахунку заробітку для обчислення (а.с. 7)  ,  та заперечення відповідача.

Перерахунок відповідачем проведено відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням положень пп.2 та пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка діяла відповідно до Закону України, який враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.  

Однак, такий перерахунок є безпідставним, оскільки на час звернення позивача   до відповідача з заявою про перерахунок пенсії частина четверта статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяла у такій редакції: у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

Ця норма ст.42 була змінена Законом України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", проте вказані зміни визнано неконституційним рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України ?ро Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).  

Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

У випадку визнання неконституційними правових актів, якими внесено зміни до діючих правових актів, прийняття окремого рішення щодо відновлення дії відповідних норм у попередній редакції чинним законодавством не передбачено, тому суд вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність рішення про відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції як на підставу відмови у проведенні перерахунку пенсії позив   ача   з застосуванням показника середньої заробітної плати за   2009    рік.  

Підпунктом 2 пункту 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" визначено, що для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, Міністерством економіки, Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів.  

Підпунктом 3 пункту 11 постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 вказаного Закону .  

Таким чином, беручи до уваги той факт, що перерахунок пенсії за зверненням   позивача   проведено відповідачем у 2010 році, тобто відповідно до змісту ч.4 ст.42 вищевказаного Закону та пп. 3 п. 11 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" роком, що передує року перерахунку пенсії, є 2009 рік, суд вважає безпідставним врахування при здійсненні перерахунку пенсії позивача показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.  

Відповідно до п.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.  

Тобто, на підставі особистої заяви позивача 14 січня 2010 року  йому повинен бути проведений перерахунок пенсії з 1 січня  2010 року , однак із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік, тобто 1650,43 грн.  

При ухваленні рішення суд вважає необхідним врахувати цю норму Закону та положення ст.11 КАС України та визнати протиправними  дії відповідача щодо проведення з   1 січня 2010 року    перерахунку призначеної йому пенсії без дотримання вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та застосуванні при проведенні перерахунку показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік та зобов’язання відповідача провести з   1 січня  2010 року    перерахунок призначеної йому пенсії з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік та проведення виплати донарахованої пенсії.  

Суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо перерахунку призначеної пенсії з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» оскільки  відповідно до частини 2 статті 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Судові витрати у справі підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.  

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.6-14, 71, 94, 99, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,  

                 П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1     задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Глухів  щодо перерахунку   ОСОБА_1   пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік.  

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Глухів провести з  1 січня   2010 року  перерахунок призначеної   ОСОБА_1    пенсії з дотриманням вимог ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за 2009 рік, тобто 1650,43 грн., та провести відповідні виплати донарахованої пенсії.  

Стягнути з Державного бюджету України на користь   ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 гривні 40 копійок.  

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги .

    Постанова суду набирає законної сили після спливу строку на подачу апеляційної скарги.

  Постанова виконана суддею на комп»ютері в нарадчій кімнаті .

    Повний текст постанови буде виготовлено 19 листопада 2010  року .

 

    СУДДЯ  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація