справа №2-1802/2010р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2010 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючої судді Адаменко І.М.,
при секретарі Остапчук О.С.,
з участю:
позивачки – ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2, дов.№1530 від 22.11.2010р.,
відповідачки ОСОБА_3 та її представника – адвоката ОСОБА_4
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бобринецької мської ради Кіровоградської області та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду із позовом до відповідачів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини обґрунтовуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Бобринець померла ОСОБА_6. Після її смерті відкрилася спадщина, що складається із житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями, що розташований в АДРЕСА_1. Нещодавно їй стало відомо, що згідно заповіту ОСОБА_6, посвідченого нотаріально, вона являється спадкоємицею вказаного будинку . Оскільки бажає прийняти спадщину, але у зв»язку з тим, що не знала про наявність заповіту пропустила шестимісячний строк для подачі до нотаріальної контори відповідної заяви, тому просить визнати причини пропуску вказаного строку поважними та визначити їй додатковий строк на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 в один місяць.
В судовому засіданні позивачка та її представник заявлені вимоги підтримали та просять їх задовольнити посилаючись на обставини викладені в позовній заяві додатково пояснюючи, що на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_6 та протягом строку для її прийняття , позивачка перебувала на заробітках у м.Києві, тому не мала змоги довідатися про її смерть та існування щодо позивачки заповіту та не мала можливості подати вчасно заяву про прийняття спадщини. Позивачка також пояснила, що за життя ОСОБА_6 була з нею в приятельських стосунках та скаржилася на своїх родичів про байдуже ставлення до неї, але про складення заповіту на неї та нічого не говорила. Про існування цього заповіту вона дізналася випадково в серпні місяці 2010 р., й відразу звернулася до державного нотаріуса, але їй в усній формі було відмовлено у прийнятті заяви, так як у неї були відсутні необхідні для цього документи, сам заповіт, свідоцтво про смерть спадкодавця та правовстановлюючі документи на спадковий будинок. Згодом отримавши консультацію в обласному управління юстиції, вона повторно звернулася до державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори, від якого 17.09.2010 року отримала постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії з підстав пропуску нею шестимісячного строку для прийняття спадщини. З цих підстав просить суд визнати, що вказаний строк пропущено нею з поважних причин .
Представник відповідача Бобринецької міської ради в судове засідання не з»явився, але від нього до суду надійшла заява в якій просить розглянути справу за його відсутності та проти його задоволення не заперечує.
Відповідачка ОСОБА_3 та її представник позов не визнали пояснюючи, що позивачка пропустила строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 без поважних причин, тому просять відмовити в його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі та дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що 05.06.2007 року ОСОБА_6 склала заповіт , який посвідчела у приватного нотаріуса Бобринецького нотаріального округу за №575, та за яким вона зробила розпорядження щодо належного їй житлового будинку з господарсько-побутовими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1, заповівши його ОСОБА_1 та зобов»язавши останню надати право довічного проживання в цьому будинку ОСОБА_7 ( а.с.52). Вказаний заповіт не змінено не скасовано та не визнано недійсним, тобто він є чинним, що підтверджується витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/ спадкові договори) ( а.с.24-25).
14 грудня 2009 року у м.Бобринець, Кіровоградської області померла ОСОБА_6, вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 виданого 16.10.2009 року відділом реєстрації актів цивільного стану Бобринецького районного управління юстиції, Кіровоградської області ( а.с.6), та актовим записом про смерть №186 від 16.12.2009 р.
З витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) та листа державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори від 06.10.2010 року №362/01-14 встановлено, що після смерті ОСОБА_6 в Бобринецькій державній нотаріальній конторі заведена спадкова справа за заявою спадкоємця за законом ОСОБА_3 ( а.с.23, 25), яка доводиться двоюрідною племінницею спадкодавцю ( а.с.67).
Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має
подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1270 цього Кодексу передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
З 14.12.2009 року відкрилася спадщина на майно та майнові права ОСОБА_6, а 14.06.2010 року строк на прийняття спадщини закінчився.
За статтею 1272ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем її відкриття. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно роз»ясень Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», п.24 вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що позивачка є спадкоємицею за заповітом будинку з господарсько--побутовими будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_1 та належав ОСОБА_6 , але у встановлений ст..1272 ЦК України строк вона не звернулася із заявою про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори, тому 17.09. 2010 року постановою № 335/02-31 державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори їй було відмовлено з цих підстав у вчиненні нотаріальної дії.
З доводів позивачки вбачається, що вона бажає прийняти спадщину після смерті ОСОБА_6, але з тих причин, що перебувала тривалий час на заробітках в м.Києві, та не знала про смерть ОСОБА_6 з якою за життя перебувала у приятельських стосунках і не перебувала з нею у родинних стосунках, також не знала вона й про те, що остання склала заповіт на її користь та дізналася про нього випадково у серпні місяці і з цих причин пропустила строк визначений ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини.
Вказані доводи позивачки знайшли своє підтвердження в судовому засіданні належними та допустимими доказами та не спростовані відповідачкою ОСОБА_3, яка в свою чергу підтвердила, що дізналася про заповіт на користь позивачки вже в нотаріальній конторі коли сама подавала заяву про прийняття спадщини за законом, але вона особисто з позивачкою не була знайома й не знала її адреси.
Так, із запису №24 та №25 копії трудової книжки позивачки ( а.с.83-84) встановлено, що вона з 10.09.2009 року по 30.08.2010 року працювала продавцем продовольчих товарів в «ТС плюс», м.Київ, а з довідки головного управління юстиції в Кіровоградській області №18-1971-7 від 15.11.2010 року вбачається, що 18.08.2010 року позивачка зверталася до останнього за роз»ясненнями з приводу продовження їй строку для прийняття спадщини.
На підставі встановлених судом обставин справи та характеру взаємовідносин сторін, зазначені позивачкою причини пропуску строку на прийняття спадщини за заповітом спадкодавця ОСОБА_6, суд визнає поважними та задовольняє її вимоги щодо визначення додаткового строку в один місяць на прийняття спадщини.
Керуючись ст..1269,1270,1272 ЦК України, Постановою Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування », ст.ст. 10,11,60, 88, 213, 215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Бобринецької міської ради Кіровоградської областів та ОСОБА_3 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в один місяць з дня набирання рішення законної сили, для подання нею заяви про прийняття спадщини яка відкрилася після смерті ОСОБА_6, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Бобринець, Кіровоградської області .
Рішення може бути оскаржено до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Кіровоградської області через Бобринецький районний суд Кіровоградської області шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні під час проголошення рішення мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя І.М. Адаменко
З оригіналом згідно:
суддя І.М. Адаменко