Справа № 2 – а – 1405/10/0502
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2010 року. Амвросіївський районний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Смольнякова О.О.
при секретарі Сушко М.В.
за участю представника відповідача М’ясникова А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду м. Амвросіївка адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі про зобовязання здійснити перерахунок пенсії
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі про зобовязання здійснити перерахунок пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – інваліду 2-й групи у відповідності до приписів ст.50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 04.10.2010 року та подальшим перерахунком пенсії відповідно до змін діючого законодавства.
У судове засідання позивач не з’явився за станом здоров’я, просив розглянути справу без його участі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову та надав письмові заперечення, посилаючись на те, що відсутні правові підстави для перерахунку та виплати позивачу державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірах, передбачених ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Зазначив, що Управлінням Пенсійного фонду при визначенні розміру пенсії позивача були застосовані Постанови КМУ № 1 від 03.01.2002 року (з подальшими змінами, внесеними Постановою КМУ № 894 від 13.07.2004 року) та № 1293 від 27.12.2005 року, оскільки згідно ст.117 Конституції України Кабінет міністрів України у межах своїх повноважень видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими для виконання.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_2 належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.10.2010 року, є інвалідом 2-й групи, в наслідок чого має право на основну та додаткову пенсії на підставі ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
01.01.2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-ІV (надалі Закон № 1058), який, відповідно до його преамбули, визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули передбачено, що зміна умов і норм загальнообов’язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 ст.4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст.8 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону так право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення”(крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України „Про пенсійне забезпечення” – за умови, якщо вони не отримують пенсію ( щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Право вибору пенсійних виплат передбачене ст.10 наведеного Закону і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, - призначається один із цих видів пенсії за її вибором
Абзацом першим п.13 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, оскільки відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’я, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Нормами ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника.
Частина 3 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Визначає, що обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4.
Частиною 1 ст.33 Закону № 1058 визначені розміри пенсії по інвалідності залежно від групи інвалідності. Частина друга вищенаведеної статті визначає, що за наявності у непрацюючих інваліді 2 і 3 груп – у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу – за їх вибором пенсія по інвалідності призначається у розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до ст.ст.27, 28 цього Закону.
Зазначене посвідчує, що після внесення змін у частину третю ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”(17 листопада 2005 року), обчислення і призначення пенсії по інвалідності здійснюється за правилами Закону № 1058, внаслідок чого розмір пенсії по інвалідності поставлений в залежність від розміру пенсії за віком, обчисленої за нормами загального закону.
Частиною 1 ст.28 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційних гарантій громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України „Про прожитковий мінімум” від 15.07.1999 року № 966-ХІV.
Враховуючи, що порядок обчислення мінімальної пенсії за віком встановлений лише нормами Закону України № 1058, суд вважає за необхідне також застосувати аналогію закону, закріплену ст.9 КАС України, відповідно до якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини.
Стаття 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2-й групи – 75 % мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до ст.53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Частина четверта ст.54 цього Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильської катастрофою, не можуть бути нижчим по 2-й групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом 12,15,17 пункту 28 розділу ІІ Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, внесені зміни до ст.50, ч.4 ст.54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, внаслідок чого з 01 січня 2008 року був змінений порядок визначення пенсій по інвалідності.
Однак, рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 у справі № 1-28/2008 щодо предмету та змісту закону про Державний бюджет України на 2008 рік були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення п.28 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України”. У вказаному рішенні Конституційного суду України було зазначено, що положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення, тобто з 22 травня 2008 року.
Рішення Конституційного суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, визнаних неконституційними. Таким чином, з 22 травня 2008 року була відновлена дія норм ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсій позивачу (державної та додаткової) у розмірах, передбачених законом, є неправомірним, оскільки не відповідає вимогам ст.ст.50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Таким чином, для позивача, як особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Як вбачається з матеріалів справи, 19.10.2010 року ОСОБА_2 з 04.10.2010 року безстроково встановлена друга група інвалідності, яка пов’язана з виконання обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У відповідності з п.2 ч.1 ст.45 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача слід задовольнити частково та позивачу необхідно перерахувати розмір пенсії із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком, а також додаткової пенсії – з розрахунку 75% від мінімальної пенсії за віком з 04.10.2010 року, з урахуванням встановленого законодавством прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.
Керуючись ст.ст.1-15, 17-18,33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71,79,86-87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158,162,163,167, 185-186, 254 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі про зобовязання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області перерахувати ОСОБА_2 відповідно до ст.ст.49, 50 ч.4, ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 04 жовтня 2010 року основну пенсію у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, та додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Амвросіївський районний суд протягом десяти днів після її проголошення. .
Суддя: