36000, м.Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Р І Ш Е Н Н Я
20.07.2006р. Справа №5/269
за позовом Полтавської об'єднаної технічної школи товариства сприяння обороні України, вул. Сінна, 7, м. Полтава, 36039
до Полтавського обласного комітету Товариства сприяння обороні України, вул.Сінна, 7, м. Полтава, 36039
про визнання недійсними актів ненормативного характеру
Суддя Іваницький Олексій Тихонович
Представники:
від позивача: Береза В.І. –директор
від відповідача: Лазарєв І.І.- голова Полтавського обласного комітету Товариства сприяння обороні України
СУТЬ СПОРУ: Розглядається позовна заява про визнання недійсним Статуту Полтавської об’єднаної технічної школи товариства сприяння обороні України в редакції від 23.01.2001р. та Постанови бюро Полтавського ОК ТСОУ від 21.01.2001р. (протокол № 7), якою затверджений даний Статут та стягнення 900,00 грн. - витрат по сплаті за послуг адвоката.
Ухвалою заступника Голови господарського суду Полтавської області від 19.07.2006р. склад суду змінено в зв’язку з відпусткою судді Геті Н.Г. і справа передана на розгляд судді Іваницькому О.Т.
Суддя Іваницький О.Т. прийняв справу до свого провадження і розглянув її по суті.
Позивач подав заяву вих.. №94 від 19.07.2006 р. (вхід. №08510 канц. суду 20.07.2006р.) про відкладення розгляду справи в зв’язку з відсутністю свого представника.
Суд дану заяву відхилив, оскільки сторона у справі не обмежена колом осіб, які можуть представляти її інтереси.
Відповідно до частини 3 статті 28 ГПК України представниками юридичних осіб можуть бути також інші, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
В матеріалах справи знаходиться угода №1 від 10.01.20063р. про підготовку позовної заяви та додатків до неї та участь у судових засіданнях по ній в господарських судах, але відсутня довіреність на представника позивача Храпко Є.А.
Відповідач у відзиві на позов, а його представник у судовому засіданні проти заявлених вимог заперечує, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість та зазначає, що Полтавська об’єднана технічна школа створена обласною організацією Товариства сприяння обороні України і їй підпорядковується. Крім того, відповідач зазначає, що обласний комітет не є юридичною особою, а засновником Полтавської об’єднаної технічної школи є саме Товариство сприяння обороні України, що передбачено “Положенням про навчальну організацію (школу) ТСОУ”, протоколом № 4 від 10.02.1995р. та Статутом Полтавської ОТШ (від 21.03.1995р.).
У судовому засіданні 20.07.2006 р. було оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд встановив, що Постановою бюро Полтавського обласного комітету Товариства сприяння обороні України від 23.01.2001р. (протокол №7) затверджено Статут Полтавської об’єднаної технічної школи Товариства сприяння обороні України, який набув чинності з моменту його перереєстрації відповідно до розпорядження виконавчого комітету Полтавської міської ради від 23.04.2004р. № 305-Р.
Позивач вважає, що вказаний Статут і Постанова суперечать вимогам частини 2 статті 21 Закону України “Про професійно-технічну освіту” від 10.02.1998р. № 103/98-ВР та пунктам 4 і 8 Положення про професійно-технічний навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1998 р. № 1240, яким передбачено порядок розроблення, затвердження і погодження Статуту навчального закладу.
Статут Полтавської об’єднаної технічної школи товариства сприяння обороні України (далі – позивач), м. Полтава затверджено бюро обласного комітету товариства сприяння обороні України, до компетенції якого не входить затвердження Статуту і відповідач затвердив його без наявності належних повноважень.
У Статуті позивача зазначено, що засновником його є Полтавський обласний комітет Товариства сприяння обороні України, м. Полтава (далі – відповідач).
Суд, вивчивши надані матеріали і дослідивши всі обставини справи, заслухавши пояснення представників сторін, дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав :
Полтавський обласний комітет товариства сприяння обороні України є засновником Полтавської ОТШ (позивача), а отже і йому належить право управління цим навчальним закладом, оскільки згідно наказу № 205 від 17 жовтня 1946 року по Полтавській обласній Раді Тсоавіахіма було створено автомотоклуб в Полтавській області, а наказом №209 від 24 жовтня 1946 року автомотоклуб і радіоклуб передані в безпосереднє підпорядкування обласній Раді Тсоавіахіма (повна назва – Союз товариств друзів оборони і авіаційно-хімічного будівництва СРСР, пізніше перейменованого ДТСААФ).
Наказом №137 від 8 грудня 1974 року голови Полтавського обласного комітету ДТСААФ автомотоклуби та радіоклуби ДТСААФ були перейменовані з 1 січня 1975 р. відповідно у Полтавську автомобільну школу та Полтавську радіотехнічну школу ДТСААФ.
Постановою бюро президії обласного комітету товариства сприяння обороні України від 24 лютого 1993 року (протокол 73) про проведення організаційних заходів у Полтавській радіотехнічній школі та Полтавській автомобільній школі ТСОУ створено Полтавську об’єднану технічну школу.
У відповідності до даної постанови наказом голови обласного комітету ТСО України №25 від 21 березня 1993 р. об’єднано з 5 березня 1993 року Полтавську радіотехнічну школу з Полтавською автомобільною школою і створено Полтавську об’єднану технічну школу (ОТШ).
Як вбачається з матеріалів справи, Статут навчальної організації Полтавської об’єднаної технічної школи товариства сприяння обороні України зареєстровано розпорядженням Полтавського міськвиконкому №231–р від 28.03.1995 року, до державного реєстру підприємство (об’єднання) занесено під № 02722921.
Пунктом 1.2 Статуту Полтавської об’єднаної технічної школи Товариства сприяння обороні України, який затверджено Бюро Обласного комітету Товариства сприяння обороні України Протокол № 7 від 23.01.2001р., та погоджено Полтавською обласною адміністрацією, Управління освіти і науки зазначено, що Полтавська об’єднана технічна школа Полтавської обласної організації Товариства сприяння обороні України створена за рішенням бюро –Полтавського обласного комітету ТСО України (надалі –Засновник). Пунктом 5.1 визначено, що управління навчальним закладом здійснюється Полтавським обласним комітетом ТСО України та уповноваженим їх органом.
Згідно свідоцтва про реєстрацію підприємства (організації або об’єднання) чи господарського товариства, виданого Виконавчим комітетом Полтавської міської ради народних депутатів 28.03.1995р., засновником Об’єднаної технічної школи Товариства сприяння обороні України є Полтавський обласний комітет ТСО України.
Крім того у п. 1.4 Статуту від 21.03.1995 року вказано, що об’єднана технічна школа безпосередньо підпорядковується Полтавському обласному комітету ТСО України, організовує і проводить свою роботу під його керівництвом.
Статутом Товариства сприяння обороні України, затвердженим на VІІ (позачерговому) з’їзді ТСО України 26 вересня 1991 року із змінами і доповненнями від 26.11.1992 року зареєстрованого Міністерством юстиції України від 10.10.1991 р. свідоцтво №131, перереєстрованого 27 січня 1993 р., що діяв на момент реєстрації Статуту Полтавської ОТШ, пунктом 4.17 надано право бюро обласного комітету створювати (ліквідувати, реорганізувати) у встановленому порядку районні, міжрайонні і міські організації, школи (за погодженням з ЦК ТСОУ), навчальні, спортивні, промислові, спортивно-технічні, ремонтно-будівельні, комерційні, інші госпрозрахункові організації.
Пункт 4.18 цього ж Статуту ТСОУ надає право голові обласного комітету організації затверджувати статути заснованих і створюваних комітетом підприємств, навчальних, спортивних та інших організацій Товариства.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.4 Статуту ТСОУ— Товариство сприяння обороні України є всеукраїнським громадським добровільним оборонно-патріотичним і спортивно-технічним об’єднанням громадян і являється правонаступником ДТСААФ УРСР.
Полтавська обласна організація Товариства сприяння обороні України (відповідач) здійснює свою діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого 19.11.1993 р. Управлінням юстиції Полтавської обласної державної адміністрації, свідоцтво №23, та погоджено Полтавським обласним управлінням юстиції із змінами та доповненнями в новій редакції 28.03.2000 р. з подальшими змінами зареєстрованими Полтавським обласним Управлінням юстиції 23.05.2006 р.
Відповідно до вищезгаданих пунктів Статуту Полтавська обласна організація Товариства сприяння обороні України є місцевим осередком Товариства сприяння обороні України – всеукраїнської громадської організації та правонаступником Полтавської обласної організації ДТСААФ УРСР.
Згідно з пунктом 4.17 Статуту Полтавської обласної організації ТСОУ, бюро обласного комітету „...створює, ліквідує або реорганізує школи (за погодженням з ЦК ТСО України), професійно-технічні навчальні заклади, навчальні, спортивні, спортивно-технічні, промислові, ремонтно-будівельні, комерційні, інші госпрозрахункові організації у встановленому порядку...”
Пункт 4.18 цього ж Статуту надає право голові обласної організації затверджувати статути заснованих і створюваних комітетом підприємств, навчальних, спортивних та інших організацій обласного підпорядкування.
Позивач у встановленому законом порядку отримав ліцензію на провадження освітньої діяльності, пов’язаної з наданням професійної освіти серія АА № 233636, відповідно до рішення про видачу ліцензії ДАК від 09.02.1999 р. протокол №18.
Для отримання зазначеної ліцензії позивач звертався із заявою до голови Полтавської регіональної експертної ради, начальника управління освіти Полтавської обласної держадміністрації Охріменко І.В. з проханням розглянути матеріали для проведення атестаційної експертизи, в якій вказував своїм засновником – Полтавський обласний комітет Товариства сприяння обороні України.
Статут позивача було перереєстровано виконавчим комітетом Полтавської міської ради, розпорядження № 305-р від 23.04.2004 року.
Цей Статут затверджено бюро обласного комітету ТСО України 23 січня 2001 р. (протокол №7) на виконання наказу Центрального комітету ТСО України №182 від 29 грудня 2000 р. у зв’язку із введенням в дію „Положення про навчальний заклад Товариства сприяння обороні України”, затвердженого постановою бюро ЦК ТСО України від 19 жовтня 2000 року.
У Статуті від 23.01.2001 року (п.1.1) вказано, що Полтавська об’єднана технічна школа Полтавської обласної організації Товариства сприяння обороні України (позивач) є професійно-технічним навчальним закладом, а оскільки він отримав у встановленому законом порядку ліцензію на надання освітніх послуг навчальними закладами, пов’язаних з одержанням професійної освіти на рівні кваліфікаційних вимог до курсової підготовки, підвищення кваліфікації, то її діяльність регулюється Законом України „Про професійно-технічну освіту” №103/98 - ВР від 10.02.1998 року, і відповідно до статті 17 цього Закону діяльність позивача (Полтавської об’єднаної технічної школи) забезпечує реалізацію потреб громадян у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями, спеціальностями, кваліфікацією відповідно до їх інтересів, здібностей, стану здоров’я.
У відповідності до вимог статті 21 Закону України „ Про професійно-технічну освіту” Статут позивача погоджено із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері профтехосвіти – Управлінням освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації 28.07.2005 року.
Відповідно до вимог статей 32-33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог не надав належних доказів, які б дали підстави суду задовольнити їх та визнати недійсним Статут Полтавської об’єднаної технічної школи Товариства сприяння обороні України в редакції від 23.01.2001 року та постанову бюро Полтавського обласного комітету Товариства сприяння обороні України від 21.01.2001 року, якою затверджений цей Статут, не довів ті обставини, на які він посилався як на підставу своїх вимог.
Відповідач надав належні докази (у матеріалах справи) в обґрунтування своїх заперечень до позову.
Таким чином, суд не вбачає підстав для визнання недійсним Статуту Полтавської об’єднаної технічної школи Товариства сприяння обороні України в редакції від 23.01.2001р. та Постанови бюро Полтавського ОК ТСОУ від 21.01.2001р. (протокол № 7), якою затверджений цей Статут.
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи викладене, матеріали справи та керуючись ст.ст 33,36,43,44-45, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Відмовити в позові повністю.
СУДДЯ Іваницький О.Т.