РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-2206-10
17 вересня 2010 р. м. Дніпродзержинськ
Заводський районний суд м. Дніпродзержинська
в складі: головуючого судді Гібалюк Т.Я.
при секретарі: Бардадим О.В.
за участю прокурора: Бойченко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом органу опіки та піклування виконавчого комітету Заводської районної ради м. Дніпродзержинська в інтересах малолітніх ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів,
встановив:
Орган опіки та піклування виконавчого комітету Заводської районної ради м. Дніпродзержинська звернувся з позовом до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, встановлення опіки та стягнення аліментів, посилаючись на необхідність захисту інтересів малолітніх ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, які в силу свого віку не мають можливості самостійно захистити свої права.
В судовому засіданні представник органу опіки та піклування виконкому Заводської районної ради позовні вимоги підтримала.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з’явилася, про день, час та місце розгляду повідомлена належним чином.
Представник служби у справах дітей виконкому Заводської районної ради в судовому засіданні позовну заяву підтримала.
Представник дитячого будинку м. Дніпродзержинська в судове засідання не з’явився. Суду надано заяву про розгляд справи у відсутності представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Третя особа ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги вважала обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що заява органу опіки та піклування є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Суд, вислухавши пояснення сторін, думку прокурора, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява органу опіки та піклування виконкому Заводської районної ради є обґрунтованою і підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_3 є матір'ю малолітніх дітей, що підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_1 НОМЕР_1, виданим 01.12.2009 року Баглійським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпродзержинського міського управління юстиції Дніпропетровської області, актовий запис № 411 та свідоцтвом про народження ОСОБА_2 НОМЕР_2, виданим Заводським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпродзержинського міського управління юстиції Дніпропетровської області 27.05.2010 року, актовий запис № 02.
Як вбачається з рішення виконкому Заводської районної ради від 19.05.2010 року № 128, ОСОБА_5 був зареєстрований у відділі реєстрації актів цивільного стану за клопотанням органу опіки та піклування, оскільки мати ухиляється від виховання дитини та не виконує свої обов’язки.
Як вбачається з копії повідомлення Баглійського райсуду від 19.01.2010 р.№ 809, в провадженні Баглійського районного суду знаходиться цивільна справа № 2-362-10 за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_3, ОСОБА_7 про позбавлення їх батьківських прав щодо доньки ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3 р. н., сина ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_6 р. н., які мешкають разом з позивачкою, котра є бабусею дітей та матір'ю відповідачки.
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов проживання від 16.02.2010 р., складеного комісією служби у справах дітей, на теперішній час ОСОБА_3 проживає у квартирі співмешканця ОСОБА_9, 1982 р. н., за адресою: АДРЕСА_1.
Як встановлено в судовому засіданні, у зв'язку із відсутністю у матері бажання займатись вихованням сина та здійснювати належний догляд за ним, ОСОБА_1 не відвідує дошкільного закладу, неодноразово перебував у притулку для дітей м. Дніпродзержинська та дитячій лікарні за направленнями служб у справах дітей, що підтверджується довідкою з притулку для дітей від 23.04.2010 р. № 346, повідомленням дитячої лікарні від 15.07.2008 р. № 494, від 15.10.2008 р. № 818, направленням до дитячої лікарні від 06.08.07 № 241.
Згідно акту обстеження житлово-побутових умов проживання за адресою: АДРЕСА_1 від 16.05.2010 р., складеного комісією служби у справах дітей, в сім’ї ОСОБА_3 склалась загрозлива для життя і здоров’я дитини ситуація. Малолітній ОСОБА_3 Даніїл залишився без батьківського піклування. Власником квартири є ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4.
В судовому засіданні встановлено, що на теперішній час ОСОБА_2, 16.10.2008 р. н. знаходиться у бабусі - ОСОБА_4, 1954 р. н. (паспорт НОМЕР_3, виданий Заводським райвідділом Дніпродзержинського МУ УМВС України в Дніпропетровській області), яка мешкає і зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, і яка бажає здійснювати догляд за дитиною, а в подальшому - оформити опіку над малолітнім, що підтверджується заявою ОСОБА_4 від 19.05.2010 р.
Як вбачається з довідок притулку для дітей м. Дніпродзержинська від 23.04.2010 р. та від 24.06.2010 p., ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, за направленням служби у справах дітей від 11.02.2010 року № 72/12 перебував у притулку для дітей м. Дніпродзержинська з 11.02.2010 року по 10.06.2010 року.
Згідно із рішенням Заводської районної ради м. Дніпродзержинська від 19.05.2010 року № 107, ОСОБА_1 влаштований до дитячого будинку м. Дніпродзержинська з 10.06.2010 року, де і перебуває на теперішній час, що підтверджується актом від 23.06.2010 року. За час перебування дитини у притулку та Дитячому будинку мати його не відвідувала, станом його здоров'я не цікавилася, участі в утриманні та вихованні не приймала.
Відповідно до довідки КЗОЗ «Дніпродзержинська міська лікарня № 1» від 16.04.2010 pоку, ОСОБА_3, 1980 р. народження перебуває на обліку у лікаря нарколога з 2003 року, у зв'язку із полінаркоманією.
Згідно з повідомленням служби у справах дітей виконкому Баглійської районної ради від 15.10.2007 року № 357, сім’я ОСОБА_3 перебувала на обліку служби до 01.01.2003 pоку, як соціально-неблагополучна.
Як вбачається з повідомлення Заводського РВ Дніпродзержинського МУ з ОСОБА_3 проводились профілактичні бесіди, вона попереджувалася про відповідальність, передбачену КУпАП за ухилення від виконання батьківських обов'язків, що підтверджується заявами, поясненнями, попередженнями ОСОБА_3 від: 19.03.07р.; 08.11.2007 p.; 01.11.2007 p.; 27.10.2008 p.; 27.10.08 p.; 16.02.2010 р.
Згідно із повідомленням Заводського РВ Дніпродзержинського МУ УМВС України у Дніпропетровській області від 24.12.2008 року № 13634 та від 13.01.2010 року № 682, ОСОБА_3 притягувалась до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП за ухилення від виконання передбачених законом обов'язків по забезпеченню необхідних умов життя та виховання своїх дітей.
Відповідно до довідки – характеристики від 29.04.2010 року, виданої на ОСОБА_3, 1980 року народження, що проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1, зі слів жильців вона ніде не працює, зловживає алкогольними напоями, веде аморальний спосіб життя.
Згідно висновку комісії з питань захисту прав дитини виконкому Заводської районної ради м. Дніпродзержинська від 09.06.2010 року, комісія вирішила клопотати перед Заводським районним судом м. Дніпродзержинська про позбавлення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8 батьківських прав відносно її дітей: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 та передання ОСОБА_2 на опікування органові опіки та піклування виконкому Заводської районної ради та стягнення з ОСОБА_3 аліментів.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до Законів України.
Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані турбуватись про стан здоров’я дитини, її фізичний та духовний розвиток.
Відповідно до п. п. 2, 4 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини; є хронічними алкоголіками або наркоманами.
Відповідно до ст. 243 СК України, опіка та піклування встановлюються на дітьми, які залишилися без батьківського піклування. Опіка, піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування, а також судом.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 веде аморальний спосіб життя, не працює, не має постійного джерела засобів до існування, залишала дітей ОСОБА_1 та ОСОБА_2 без нагляду, доручала їх виховання стороннім особам, самоусунулась від виховання старших дітей, не виконує своїх батьківських обов’язків.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню вимоги органу опіки та піклування виконкому Заводської районної ради м. Дніпродзержинська, щодо позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та передання ОСОБА_2 на опікування органу опіки та піклування виконкому Заводської райради, оскільки це необхідно для захисту інтересів дітей.
Крім того, суд вважає, що підлягають задоволенню вимоги щодо стягнення з ОСОБА_3 аліментів на утримання дітей.
Керуючись ст. ст. 150, 164, 181, 182, 243 СК України, ст. ст. 10,11,59-61, 209-212-215, 218 ЦПК України, суд –
вирішив:
Позбавити батьківських прав ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8 народження відносно її дітей ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_11.
Призначити орган опіки та піклування виконавчого комітету Заводської районної ради м. Дніпродзержинська опікуном малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_11.
Стягувати щомісячно аліменти з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8 народження, на користь опікуна - органу опіки та піклування виконавчого комітету Заводської районної ради м. Дніпродзержинська, на утримання малолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_11, в розмірі 1/3 частини з усіх видів її заробітку, але не менш ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 30 квітня 2010 року до повноліття дитини.
Стягувати щомісячно аліменти з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_8 народження, на користь адміністрації дитячого будинку м. Дніпродзержинська, на утримання малолітнього ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_10, в розмірі 1/3 частини з усіх видів її заробітку, але не менш ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 30 квітня 2010 року до повноліття дитини.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 51,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн.
Рішення може бути оскаржено в Дніпропетровський апеляційний суд через районний шляхом подачі в 10 денний термін з дня оголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя